مهدوی کیا: در فوتبال پایه راه را گم نموده ایم، فضای مجازی روی خانواده ها تاثیر گذاشته است

به گزارش هیو بلاگ، بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: متاسفانه در فوتبال پایه راه را گم نموده ایم و چند سالی است که استعدادهای ناب را نمی بینیم.

مهدوی کیا: در فوتبال پایه راه را گم نموده ایم، فضای مجازی روی خانواده ها تاثیر گذاشته است

به گزارش خبرنگاران، مهدی مهدوی کیا در خصوص مقایسه شرایط حال حاضر فوتبال پایه نسبت به زمان خودش در سال های گذشته گفت: شرایط در گذشته یک مقدار بهتر بود چون عشق و علاقه در کار بیشتر بود. از آن موقعی که فوتبال مان را در حرف حرفه ای کردیم نه در عمل و پول به فوتبال آمد خیلی از مسائل کنار رفت. مسائل زیادی در فوتبال پایه داریم و خیلی از مربیان زحمت می کشند و کارهای خیلی خوبی انجام می گردد اما شرایط در زمان ما بهتر بود. آموزش و عشق و علاقه بهتر و بیشتر فوتبال پایه مدنظر بود.

وی ادامه داد: باشگاه های عظیمی مثل بانک ملی، راه آهن، هما و خیلی از باشگاه های دیگر که در رده پایه بازیکن ملی تحویل فوتبال مملکت دادند تعطیل شدند و نگاه ها طور دیگری شد. در فوتبال پایه ما بخش زیادی به دنبال درآمدزایی هستند. اگر بخواهیم به چند سال پیش برگردیم و با الان مقایسه کنیم، باید بگویم از نظر استعدادهای فوتبالی در آن موقع 10-12 نفر در فوتبال اروپا داشتیم و این نشان می دهد که روی فوتبال پایه مان کار نموده بودیم.

مهدوی کیا مطرح نمود: اکنون ژاپن و کره جای ما را گرفتند و دقیقا در این 20 سال جای ما و ژاپن عوض شد. آنها روی فوتبال پایه شان سرمایه گذاری کردند. ببینید در فوتبال پایه ما چقدر هزینه می کنیم، ما در باشگاه های عظیم مان حتی ریالی به مربی های پایه پرداخت نمی کنیم و امکاناتی در این زمینه ندارند. در کل فکر می کنم زمانی که ما در شرایط سنی 14-15 سال بودیم شرایط خیلی بهتر بود.

بازیکن پیشین تیم ملی که با برنامه ورزش و مردم گفت وگو می کرد، در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه الگوهای بهتری وجود دارد نباید الان شرایط بهتر گردد؟ گفت: زمانی که ما فوتبال بازی می کردیم خانواده ها مخالف فوتبال بودند و همه دوست داشتند بچه ها درس بخوانند. الان برعکس شده و خانواده ها دوست دارند بچه ها فوتبالیست شوند. متاسفانه الان خیلی ها سوءاستفاده می نمایند. خیلی از باشگاه های ما تیم های پایه را رها کردند و به مربی می گویند که یک تیم را بچرخاند. آن مربی هم 10-15 بازیکن دارد و بقیه بازیکنان را باید با پول به خدمت بگیرد و این بازیکنان می آیند جای استعدادهای ما را می گیرند.

وی اضافه کرد: اگر قرار است در آسیا حرفی برای گفتن داشته باشیم باید به بازیکنانی که استعداد دارند اهمیت دهیم. متاسفانه الان می بینیم که یکسری از بازیکنانی که استعداد ندارند وارد این عرصه می شوند و بسیاری از بازیکنانی که استعداد دارند راه خودشان را پیدا نمی نمایند. یکی از مسائلی که آموزشگاه کیا را راه انداختم همین دلیل بود. خیلی از افراد من را می دیدند و می گفتند که استعداد داریم ولی باید برای بازی کردن پول پرداخت کنیم.

مهدوی کیا در پاسخ به این سوال که در افرادی که پول خرج کردند نمونه ای بوده که فوتبالیست حرفه ای شوند؟ گفت: هیچ فردی نتوانسته از خانواده مرفه فوتبالیست خوبی گردد. در تمام جهان همواره فوتبال متعلق به قشر ضعیف بوده و بچه هایی بودند که با تمام توان بدون هیچ چیزی کوشش نموده و پیروز شده اند. متاسفانه ما در فوتبال پایه یک مقدار راه را گم نموده ایم، خیلی از مربیان زحمت می کشند ولی راه به سمت و سویی رفتند که چند سالی است استعدادهای ناب را نمی بینیم.

وی یادآور شد: باید از باشگاه های عظیممان آغاز کنیم و اگر باشگاه های ما روی تیم های پایه سرمایه گذاری نمایند شرایط بهتر می گردد. در اروپا تیم ها وقتی در لیگ قهرمانان بازی می نمایند روز قبل از آن تیم های پایه شان با هم بازی می نمایند و این باشگاه ها ملزم به سرمایه گذاری در این بخش هستند که خودشان را نشان بدهند. این موضوع را به AFC پیشنهاد دادم ولی این شرایط به خاطر مسائل اقتصادی در آسیا امکان پذیر نیست. می توانیم در لیگ ایران چنین طرحی را پیاده کنیم. وقتی قرار است سپاهان با استقلال و پرسپولیس با ذوب آهن بازی نمایند روز قبل از آن جوانان شان با هم بازی نمایند. این موضوع باعث می گردد بازیکنان دیده شوند و بعد از آن هم این جوانان به همان باشگاه ها تزریق می شوند.

مهدوی کیا در پاسخ به این سوال که بازیکنانی که در رده پایه بازی می نمایند چند نفر شان در آینده فوتبالیست حرفه ای می شوند و امیرحسین حاجی زاده نوجوان اردبیلی در حال حاضر چه شرایطی دارد؟ توضیح داد: این فرایند طولانی مدت است. بچه ای در سن 5-6 سالگی اگر استعدادی داشته باشد تضمینی برای فوتبالیست حرفه ای شدن او نیست. از سن 16 سالگی می توانیم بگوییم که این بچه فوتبالیست حرفه ای می گردد یا نه.

بازیکن پیشین تیم ملی گفت: موارد زیادی داریم که بچه ای در سن 10-12 سالگی اعجوبه بوده ولی بعد از 2-3 سال از نظر فیزیکی نتوانسته شرایط خوبی پیدا کند. این جهت خیلی سخت است. در خصوص امیرحسین حاجی زاده باید بگویم که در سن 9 سالگی ویدیویی بیرون داد که بعد از آن باشگاه پرسپولیس با او قرارداد امضا کرد و حتی صحبت حضور او در رئال مادرید شد. در اردویی امیرحسین حاجی زاده را به ما معرفی کردند که در آن موقع شرایط خوبی نداشت و اضافه وزن داشت و به خاطر شرایطش افسرده شده بود. مدتی با ما تمرین کرد و شرایط خوبی پیدا کرد و الان در آموزشگاه ما حضور دارد و بازیکن خوبی است. اینکه در آن موقع گفته شد این بچه به رئال مادرید خواهد رفت ممکن بود او را نابود کند ولی الان در آموزشگاه ما تمرین می نماید و از نظر اخلاقی بسیار خوب است و از لحاظ فنی توانایی بالایی دارد.

مهدوی کیا گفت: اینکه فیلمی گرفته و کارهای نمایشی نشان داده گردد، ملاک این نیست که یک بازیکن فوتبالیست عظیمی می گردد. راه های فوتبالیست عظیم شدن خیلی سخت است و زمانی کار نتیجه بخش است که در زمین فوتبال کار انجام گردد. نمی توانیم بگوییم فردی که در یک ویدیو همه را دریبل می نماید، فوتبالیست عظیمی می گردد. عظیمترین مسئله که خیلی مهم است شخصیت و اراده هر فرد است و اگر از نظر ذهنی و شخصیتی آمادگی نداشته باشیم کار رها می گردد.

وی گفت: در جهان نمونه زیادی داریم که یک فرد از بچگی کار نموده ولی به یک سنی که می رسد ورزش را کنار می گذارد. استعداد خیلی مهم است ولی روش استفاده از آن استعداد مهم است که بتوانیم بگوییم بچه های 10-12 ساله فوتبالیست های عظیمی می شوند یا نه؟ کار خیلی سخت است و زمان می برد. الان در آموزشگاه مان دو فوتبالیست 16 ساله داریم که یکی از آنها در دورتموند خودش را نشان می دهد و دومی هم در بارسلونا کار می نماید.

پیشکسوت فوتبال کشورمان با بیان اینکه جهانی امروز متاسفانه جهانی مجازی شده است، مطرح نمود: متاسفانه ما چه بخواهیم و چه نخواهیم فضای مجازی روی خانواده ها و جامعه تاثیر گذاشته است. خیلی خشنود می شویم که بچه های کشورمان پیروز شوند و در هر عرصه ای افتخار به دست بیاورند.

وی گفت: توصیه ای که می توانم بکنم این است که هیچ وقت بچه ها را تحت فشار نگذاریم چون هر بچه ای یک ظرفیتی دارد. ممکن است یک بچه ای در سن 10-11 سالگی خوب باشد ولی در سن 14-15 سالگی بچه های دیگر نسبت به او پیشرفت بیشتری نمایند. خانواده ها باید با این مسائل کنار بیایند و نباید به بچه ها فشار بیاورند. فشار زیاد به بچه ها می تواند آنها را از آن کار متنفر کند. باید اجازه بدهیم بچه، بچگی نموده و راهش را پیدا کند. در اینکه آرات حسینی استعداد است شکی نیست، حتی من توسط یکی از دوستانم یاری کردم که در انگلیس راه درست را پیدا کند. امیدوارم در سال های آینده خبرهای بهتری از او بشنویم و در جایگاهی که دوست دارد قرار بگیرد ولی این قدر در فضای مجازی هجمه علیه او ایجاد نکنیم که او همه کار باید بکند.

مهدوی کیا گفت: باید این را درنظر بگیریم که زمانی که او در زمین فوتبال نهاده شد و در قالب یک تیم بازی کرد چه شرایطی دارد و وقتی به سن 16 سالگی رسید می توانیم بگوییم که آرات فوتبالیست عظیمی خواهد شد یا نه.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3356

به "مهدوی کیا: در فوتبال پایه راه را گم نموده ایم، فضای مجازی روی خانواده ها تاثیر گذاشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدوی کیا: در فوتبال پایه راه را گم نموده ایم، فضای مجازی روی خانواده ها تاثیر گذاشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید