متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند

اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) از اقدامات و نقش این خبرگزاری در توسعه اخبار کشور سخن گفتند. آنها با مهم خواندن فعالیت های خبری خبرنگاران در طول 20 سال گذشته، از اینکه این خبرگزاری همیشه فضای حرفه ای و اخلاق حرفه ای را رعایت می نماید، تقدیر و ابراز امیدواری کردند این فضا هر روز بیشتر در جریان رسانه ای کشور شکل بگیرد.

متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند

علی متقیان ـ مدیرعامل خبرنگاران ـ در نشستی که با حضور اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و با موضوع بحث و آنالیز فعالیت کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل این خبرگزاری برگزار گردید، در ابتدای سخنانش با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست به میزبانی خبرنگاران، سالگرد تبدیل ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز تبریک گفت.

متقیان در این زمینه یادآور شد: ستاد عالی انقلاب فرهنگی در خرداد سال 59 به دستور امام راحل تاسیس شد و جهاد دانشگاهی هم مولود انقلاب فرهنگی است؛ ما (خبرنگاران) هم زاده این تشکیلات هستیم. در سال 64 ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل شد و در آذر ماه 64 سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی را جشن گرفتیم.

وی در ادامه به معرفی فعالیت ها و دستاوردهای خبرگزاری دانشجویان ایران که در شروع دهه سوم فعالیت خود واقع شده است، پرداخت و گفت: 16 آذر 78 شروع فعالیت خبرنگاران بود و در 16 آذر سال جاری جشن 20 سالگی خبرنگاران را برگزار کردیم و به دهه سوم فعالیت این خبرگزاری وارد شدیم. در 20 سال قبل که خبر در انحصار چند روزنامه یا یک خبرگزاری و صداوسیما بود، دانشجویان و جهاد دانشگاهی در راستای فعالیت های فرهنگی طرحی را ارائه کردند که مورد توجه جامعه رسانه ای کشور نهاده شد و خوشبختانه پیروز شد ظرف مدت کوتاهی رشد و توسعه پیدا کند.

مدیرعامل خبرنگاران افزود: این خبرگزاری مبنای فعالیت خود را با کار دانشجویان شروع کرد تا از این طریق دانشجویان در حین تحصیل بتوانند با مسائل جامعه آشنا شوند و در فضای کار قرار بگیرند. خوشبختانه در مدت کوتاهی آنچنان رشد و جایگاهی برای خود پیدا کرد که مرحوم استاد معتمدنژاد در وصف خبرنگاران می گوید، اطلاع رسانی در جمهوری اسلامی به دو قسمت تقسیم می گردد؛ قبل از تاسیس خبرنگاران و بعد از تاسیس خبرنگاران. با این خبرگزاری یک تحول و نقطه عطفی در خبرگزاری های کشور ایجاد شد.

علی متقیان در ادامه دانشجویی بودن را یکی از امتیازهای خبرنگاران برشمرد و تاکید نمود که همچنان پس از گذشت 20 سال این ویژگی حفظ شده است.

او افزود: 90 درصد خبرنگاران ما دانشجویانی هستند که در دانشگاه تحصیل و کار خبری می نمایند. با این تفاوت که مدیران میانی و دروازه بانان خبر از ویژگی دیگری برخوردار هستند و آن ثبات مدیریتی است. عمده مدیران در خبرنگاران سابقه بیست ساله دارند و مدیران میانی سابقه بالای 10 سال دارند. در این سال ها مدیرعاملان زیادی در خبرنگاران حضور پیدا نموده اند اما بنده در سال 89 که به این خبرگزاری آمدم و در سال 90 رفتم و مجددا در سال 93 برگشتم، تمام مدیران ارشد و میانی که در سال 89 در این خبرگزاری فعالیت داشتند در سال 93 هم حضور داشتند و اکنون که در سال 98 هستیم ثبات مدیریتی را حفظ نموده ایم. بدنه دانشجویی و ثبات مدیریتی یکی از نکاتی است که باعث پیروزیت خبرنگاران شده است.

وی سپس اعلام کرد: نکته دیگر این است که تمام پرسنل و خبرنگاران خبرنگاران را خودمان آموزش داده ایم و خبرنگاری نداریم که در جای دیگری آموزش دیده باشد. تمام خبرنگاران با خط مشی و تربیت خبرنگاران بدون هیچ گونه وابستگی تربیت شده اند. نکته دیگر اینکه ما به هیچ جناح سیاسی وابستگی نداریم و از نظام جمهوری اسلامی دفاع می کنیم که شامل تمام ارکان نظام است و برای ما یک رکن با سایر رکن ها تفاوتی ندارد. وابسته به نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی هستیم و همین امر حضور ما را در دانشگاه ها پررنگ تر نموده است.

متقیان افزود: در خبر، صداقت، امانتداری، درست نویسی و صحت خبر را در رأس کار قرار داده ایم. با اطمینان به شما استادان بزرگوار اعلام می کنم اگر خبری را در خبرنگاران دیدید، با اطمینان تمام آن خبر را پذیرا باشید. شاید خبری را منتشر نکنیم اما آنچه منتشر می کنیم خبر درست و صحیح است. ما سخنان یک گوینده را عین کلام او منتشر می کنیم نه اینکه با تفکرات سیاسی و دلخواه خودمان به نفع خودمان آن را تغییر بدهیم. امانتدار خبر هستیم و همین امر باعث پرمخاطب تر شدن خبرنگاران شده است. بین خبرگزارهای رسمی از اعتبار خبری خاصی برخوردار هستیم و بیشتر مراجعه استفاده خبر در مطبوعات و سایت ها از خبرنگاران است. اگر در یک سال جمع کنیم، شاید یک ماه ما دوم شده باشیم وگرنه در اغلب موارد و در برآیند کلی، به عنوان اولین خبرگزاری مطرح هستیم. خداوند به ما لطف نموده و این اعتماد خبری را به ما داده است.

در ادامه اسماعیل آذر ـ پژوهشگر و نویسنده ـ با تایید سخنان مدیرعامل خبرنگاران، ادامه داد: بنده تا به امروز چندین مصاحبه در اتاق جلسات و نشست های خبرنگاران داشته ام و برای دریافت خبر همیشه ابتدا به سراغ خبرگزاری خبرنگاران می روم. تمام افراد اینجا مانند یکدیگر، مهربان هستند و با فراغ بال صحبت های ما را منتشر می نمایند.

مجید فروغی ـ مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ نیز با تقدیر و تشکر از فعالیت های خبرنگاران و خصوصا مدیریت و اعضای اداره فرهنگی و هنری این خبرگزاری، گفت: حوزه فرهنگ و هنر از ابتدا در این خبرگزاری شکل گرفت و ما شاهد این بودیم که همیشه با اخلاق حرفه ای و با رعایت اصول اخلاق، این خبرگزاری به فرهنگ و هنر پرداخته و به همین دلیل از فعالیت خبرنگاران تقدیر و تشکر می کنیم.

محمد خزایی ـ فعال سینمایی و یکی از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با تایید صحبت های مدیرعامل خبرنگاران یادآور شد: اینکه مدیران خبرنگاران از قدیمی ها و باسابقه های خبرنگاران هستند، کاملا صحیح است. مدیرانی که از دوران دانشجویی در این خبرگزاری فعالیت داشته و اکنون به سطح مدیران رده بالای خبرنگاران رسیده اند و همین امر از دلایل پیروزیت خبرنگاران است؛ چراکه آنها حوزه و نیروهای خود را می شناسند و با آنها مراودات بهتری دارند. بچه های خبرنگاران، سرمایه خوبی در حوزه فرهنگی هستند. به مدیریت خبرنگاران تبریک می گوییم چراکه خبرنگاران در سال های اخیر جهش های خوبی در حوزه فراوری خبر داشته و به مصاحبه شوندگان خود امنیت خاطر روانی داده است. پر مخاطب بودن از شاخص های مهم این خبرگزاری است. اگر به رسانه های مکتوب مراجعه کنیم بعضا می بینیم که با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع از خبرهای خبرنگاران استفاده نموده اند و این شاخص خوبی برای این خبرگزاری محسوب می گردد.

مجتبی آقایی ـ عکاس و مدیر فرهنگی ـ در ادامه این جلسه با یادی از ابوالفضل فاتح ـ اولین مدیرعامل خبرنگاران ـ گفت: خبرنگاران اخلاق حرفه ای دارد و همیشه در عرصه خبر وفادار است. خبرنگاران در بخش اخلاق و سلامت حرفه ای عمل می نماید. متاسفانه اکنون می بینیم تریبون در دست بعضی از افراد است که از آن سوء استفاده می نمایند اما دوستان خبرنگارانیی مطلقا این کار را انجام نمی دهند. فضای حرفه ای و اخلاق حرفه ای را در خبرنگاران همیشه شاهد هستیم. امیدواریم این فضا هر روز بیشتر در جریان رسانه ای ما شکل بگیرد. خوشبختانه همیشه شاهد سلامت خبری در خبرنگاران بوده ایم.

محمدعلی خبری ـ عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با مطرح کردن دغدغه ای در حوزه فرهنگ و هنر دانشجویی کشور، گفت: طبق آمار از سال 65 تا 95 در حوزه هنر سه میلیون و 22 هزار فارغ التحصیل رشته های گوناگون داشته ایم؛ یعنی سالی 100 هزار نفر. ما به عنوان جهاد دانشگاهی و خبرنگاران می توانیم در این حوزه اتفاق بزرگ و عظیمی را رقم بزنیم. امکانات لازم برای بروز خلاقیت در سطح کشور و دانشگاه ها برای دانشجویان هنر وجود ندارد اما می بینیم که خانواده ها و جوانان نسبت به رشته های گوناگون هنر استقبال زیادی دارند. اگر قرار است دانشجویان هنر به مسیری برسند خبرگزاری خبرنگاران می تواند اتفاقات و مسائل خوبی را در این عرصه رقم بزند. ما می توانیم به مسائل و اندیشه های آنها بپردازیم. جدای از خبرهای ساده ای که در این رابطه منتشر می گردد ما می توانیم با اینها رفت و آمد کنیم و آنها در سال های آینده مخاطبان دائمی ما باشند. در اثربخشی و دروازه بانی خبر می توانیم با اینها ارتباط برقرار نموده و به اثربخشی آنها سمت و سو بدهیم که مطابق با نیازهای جامعه و نظام فعالیت نمایند. آنها در آینده، هنرمندان و هنرشناسان جامعه خواهند بود و باید اتفاقی را رقم بزنیم که از استعداد آنها حمایت کنیم. این وظیفه جهاد دانشگاهی و خبرگزاری دانشجویان خبرنگاران است که هم سبب رونق فراوری هنر و هم باقیات و صالحات برای فرهنگ کشور می گردد.

محمدرضا جعفری جلوه ـ از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با بیان اینکه ذات دانشجویی خبرگزاری خبرنگاران موجب شادابی، جوانی و اثرگذاری این خبرگزاری شده است، گفت: یکی از رمزهای پیروزیت خبرنگاران وسعت مخاطبان آن است که این امر در چهار ویژگی حفظ شده است و آن چهار ویژگی عبارتند از: ثبات قدم، اخلاق حرفه ای و صمیمیت، وسعت نگاه و اعتدال بخشی میان فرهنگ و سیاست؛ اینها دلایلی است که این مجموعه را مجموعه ای مؤثر معرفی می نماید.

مدیر شبکه دو سیما سپس بیستمین سالگرد تاسیس خبرنگاران را تبریک گفت و افزود: از همکارانی که سالیان سال در این خبرگزاری با آنها در ارتباط بوده ام و همیشه موثر، کارآمد و کارساز بوده اند، تشکر می کنم. برای خبرنگاران مهم نیست چه دولتی و سیاستی در رأس کار باشد، خبرنگاران با مدیران حوزه های مختلف کشور ارتباطی تنگاتنگ دارد.

رسانه بیش از آنکه مولد باشد، راوی است

علیرضا بهرامی ـ مدیر اداره اخبار فرهنگی و هنری خبرنگاران ـ در ادامه با تشکر از سخنان مطرح شده، اعلام کرد: ما نبودیم، اگر نبود حضور و فعالیت های این همه سال ادامه دار دوستانی که در این جلسه جمع و از نیکان جامعه هستند. از شروع فعالیت در خدمت بزرگواران این جمع در کسوت های مختلف بوده ایم و مسیری را با هم طی نموده ایم.

وی گفت: شما استادان بهتر از هر کسی می دانید برخلاف نظر خیلی ها، اکنون اولویت با کار فرهنگی است. در خیلی از مناسبت های جامعه برخورد مناسبی نسبت به فرهنگ صورت نمی گیرد. آنهایی که به حوزه فرهنگ و هنر مومن و مطلع و وفادار هستند این را می دانند که اکنون فرهنگ باید در اولویت جامعه ما باشد.

بهرامی با تایید صحبت های محمد علی خبری، در عین حال گفت: البته درباره با این موضوع باید این نکته را مد نظر قرار بدهیم که رسانه بیش از آنکه مولد باشد، راوی است. ما در جنبه روایت سعی می کنیم که توجه بیشتری نسبت به موضوع های دانشجویی هنر داشته باشیم. اکنون در نهادهای مرتبط با دانشجویان هنر، ازجمله جهاد دانشگاهی و وزارت علوم در این زمینه ها چه حرکت هایی انجام می گردد که ما راوی آن ها نیستیم؟ در چند دوره در جهاددانشگاهی شاهد این هستیم که فرهنگ از اولویت نه تنها خارج، بلکه به زعم بنده تضعیف شده است. وزارت آموزش عالی ما کلا تمایل ندارد که فعالیت جمعی در دانشگاه ها انجام گردد. این ها نهادهایی هستند که باید مولد باشند و ما راوی آن ها.

بهرامی در ادامه مبحث لزوم توجه به مقوله فرهنگ، توضیح داد: وزارت ارشاد در زمینه فعالیت دانشجویی رویکردی ندارد. وزارت بهداشت هم یک رویداد فرهنگی در حوزه ادبیات داشت که در زمان تغییر وزیر، به تخلف متهم شد. با همکاری خبرنگاران و جهاد دانشگاهی جشنواره شعر دانشجویی با کوشش های زیادی برگزار گردیده اما بعضی دانشگاه ها از جهاد دانشگاهی برای اجاره سالن هزینه دریافت می نمایند. این ها برای آن خیل عظیم دانشجویان مورد اشاره شما در رشته های هنری، پیغام دلگرم نماینده ای ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 24 بهمن 1398 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1217

به "متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید