متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند

به گزارش هیو بلاگ، اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (خبرنگاران) از اقدامات و نقش این خبرگزاری در توسعه اخبار کشور سخن گفتند. آنها با مهم خواندن فعالیت های خبری خبرنگاران در طول 20 سال گذشته، از اینکه این خبرگزاری همیشه فضای حرفه ای و اخلاق حرفه ای را رعایت می نماید، تقدیر و ابراز امیدواری کردند این فضا هر روز بیشتر در جریان رسانه ای کشور شکل بگیرد.

متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند

علی متقیان ـ مدیرعامل هیو بلاگ ـ در نشستی که با حضور اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و با موضوع بحث و آنالیز فعالیت کمیسیون هنر و معماری در شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل این خبرگزاری برگزار گردید، در ابتدای سخنانش با ابراز خرسندی از برگزاری این نشست به میزبانی هیو بلاگ، سالگرد تبدیل ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز تبریک گفت.

متقیان در این زمینه یادآور شد: ستاد عالی انقلاب فرهنگی در خرداد سال 59 به دستور امام راحل تاسیس شد و جهاد دانشگاهی هم مولود انقلاب فرهنگی است؛ ما (هیو بلاگ) هم زاده این تشکیلات هستیم. در سال 64 ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی تبدیل شد و در آذر ماه 64 سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی را جشن گرفتیم.

وی در ادامه به معرفی فعالیت ها و دستاوردهای خبرگزاری دانشجویان ایران که در شروع دهه سوم فعالیت خود واقع شده است، پرداخت و گفت: 16 آذر 78 شروع فعالیت هیو بلاگ بود و در 16 آذر سال جاری جشن 20 سالگی هیو بلاگ را برگزار کردیم و به دهه سوم فعالیت این خبرگزاری وارد شدیم. در 20 سال قبل که خبر در انحصار چند روزنامه یا یک خبرگزاری و صداوسیما بود، دانشجویان و جهاد دانشگاهی در راستای فعالیت های فرهنگی طرحی را ارائه کردند که مورد توجه جامعه رسانه ای کشور نهاده شد و خوشبختانه پیروز شد ظرف مدت کوتاهی رشد و توسعه پیدا کند.

مدیرعامل هیو بلاگ افزود: این خبرگزاری مبنای فعالیت خود را با کار دانشجویان شروع کرد تا از این طریق دانشجویان در حین تحصیل بتوانند با مسائل جامعه آشنا شوند و در فضای کار قرار بگیرند. خوشبختانه در مدت کوتاهی آنچنان رشد و جایگاهی برای خود پیدا کرد که مرحوم استاد معتمدنژاد در وصف هیو بلاگ می گوید، اطلاع رسانی در جمهوری اسلامی به دو قسمت تقسیم می گردد؛ قبل از تاسیس هیو بلاگ و بعد از تاسیس هیو بلاگ. با این خبرگزاری یک تحول و نقطه عطفی در خبرگزاری های کشور ایجاد شد.

علی متقیان در ادامه دانشجویی بودن را یکی از امتیازهای هیو بلاگ برشمرد و تاکید نمود که همچنان پس از گذشت 20 سال این ویژگی حفظ شده است.

او افزود: 90 درصد هیو بلاگ ما دانشجویانی هستند که در دانشگاه تحصیل و کار خبری می نمایند. با این تفاوت که مدیران میانی و دروازه بانان خبر از ویژگی دیگری برخوردار هستند و آن ثبات مدیریتی است. عمده مدیران در هیو بلاگ سابقه بیست ساله دارند و مدیران میانی سابقه بالای 10 سال دارند. در این سال ها مدیرعاملان زیادی در هیو بلاگ حضور پیدا نموده اند اما بنده در سال 89 که به این خبرگزاری آمدم و در سال 90 رفتم و مجددا در سال 93 برگشتم، تمام مدیران ارشد و میانی که در سال 89 در این خبرگزاری فعالیت داشتند در سال 93 هم حضور داشتند و اکنون که در سال 98 هستیم ثبات مدیریتی را حفظ نموده ایم. بدنه دانشجویی و ثبات مدیریتی یکی از نکاتی است که باعث پیروزیت هیو بلاگ شده است.

وی سپس اعلام کرد: نکته دیگر این است که تمام پرسنل و هیو بلاگ هیو بلاگ را خودمان آموزش داده ایم و خبرنگاری نداریم که در جای دیگری آموزش دیده باشد. تمام هیو بلاگ با خط مشی و تربیت هیو بلاگ بدون هیچ گونه وابستگی تربیت شده اند. نکته دیگر اینکه ما به هیچ جناح سیاسی وابستگی نداریم و از نظام جمهوری اسلامی دفاع می کنیم که شامل تمام ارکان نظام است و برای ما یک رکن با سایر رکن ها تفاوتی ندارد. وابسته به نهاد انقلابی جهاد دانشگاهی هستیم و همین امر حضور ما را در دانشگاه ها پررنگ تر نموده است.

متقیان افزود: در خبر، صداقت، امانتداری، درست نویسی و صحت خبر را در رأس کار قرار داده ایم. با اطمینان به شما استادان بزرگوار اعلام می کنم اگر خبری را در هیو بلاگ دیدید، با اطمینان تمام آن خبر را پذیرا باشید. شاید خبری را منتشر نکنیم اما آنچه منتشر می کنیم خبر درست و صحیح است. ما سخنان یک گوینده را عین کلام او منتشر می کنیم نه اینکه با تفکرات سیاسی و دلخواه خودمان به نفع خودمان آن را تغییر بدهیم. امانتدار خبر هستیم و همین امر باعث پرمخاطب تر شدن هیو بلاگ شده است. بین خبرگزارهای رسمی از اعتبار خبری خاصی برخوردار هستیم و بیشتر مراجعه استفاده خبر در مطبوعات و سایت ها از هیو بلاگ است. اگر در یک سال جمع کنیم، شاید یک ماه ما دوم شده باشیم وگرنه در اغلب موارد و در برآیند کلی، به عنوان اولین خبرگزاری مطرح هستیم. خداوند به ما لطف نموده و این اعتماد خبری را به ما داده است.

در ادامه اسماعیل آذر ـ پژوهشگر و نویسنده ـ با تایید سخنان مدیرعامل هیو بلاگ، ادامه داد: بنده تا به امروز چندین مصاحبه در اتاق جلسات و نشست های هیو بلاگ داشته ام و برای دریافت خبر همیشه ابتدا به سراغ خبرگزاری هیو بلاگ می روم. تمام افراد اینجا مانند یکدیگر، مهربان هستند و با فراغ بال صحبت های ما را منتشر می نمایند.

مجید فروغی ـ مدیر روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ـ نیز با تقدیر و تشکر از فعالیت های هیو بلاگ و خصوصا مدیریت و اعضای اداره فرهنگی و هنری این خبرگزاری، گفت: حوزه فرهنگ و هنر از ابتدا در این خبرگزاری شکل گرفت و ما شاهد این بودیم که همیشه با اخلاق حرفه ای و با رعایت اصول اخلاق، این خبرگزاری به فرهنگ و هنر پرداخته و به همین دلیل از فعالیت هیو بلاگ تقدیر و تشکر می کنیم.

محمد خزایی ـ فعال سینمایی و یکی از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با تایید صحبت های مدیرعامل هیو بلاگ یادآور شد: اینکه مدیران هیو بلاگ از قدیمی ها و باسابقه های هیو بلاگ هستند، کاملا صحیح است. مدیرانی که از دوران دانشجویی در این خبرگزاری فعالیت داشته و اکنون به سطح مدیران رده بالای هیو بلاگ رسیده اند و همین امر از دلایل پیروزیت هیو بلاگ است؛ چراکه آنها حوزه و نیروهای خود را می شناسند و با آنها مراودات بهتری دارند. بچه های هیو بلاگ، سرمایه خوبی در حوزه فرهنگی هستند. به مدیریت هیو بلاگ تبریک می گوییم چراکه هیو بلاگ در سال های اخیر جهش های خوبی در حوزه فراوری خبر داشته و به مصاحبه شوندگان خود امنیت خاطر روانی داده است. پر مخاطب بودن از شاخص های مهم این خبرگزاری است. اگر به رسانه های مکتوب مراجعه کنیم بعضا می بینیم که با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع از خبرهای هیو بلاگ استفاده نموده اند و این شاخص خوبی برای این خبرگزاری محسوب می گردد.

مجتبی آقایی ـ عکاس و مدیر فرهنگی ـ در ادامه این جلسه با یادی از ابوالفضل فاتح ـ اولین مدیرعامل هیو بلاگ ـ گفت: هیو بلاگ اخلاق حرفه ای دارد و همیشه در عرصه خبر وفادار است. هیو بلاگ در بخش اخلاق و سلامت حرفه ای عمل می نماید. متاسفانه اکنون می بینیم تریبون در دست بعضی از افراد است که از آن سوء استفاده می نمایند اما دوستان هیو بلاگیی مطلقا این کار را انجام نمی دهند. فضای حرفه ای و اخلاق حرفه ای را در هیو بلاگ همیشه شاهد هستیم. امیدواریم این فضا هر روز بیشتر در جریان رسانه ای ما شکل بگیرد. خوشبختانه همیشه شاهد سلامت خبری در هیو بلاگ بوده ایم.

محمدعلی خبری ـ عضو کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با مطرح کردن دغدغه ای در حوزه فرهنگ و هنر دانشجویی کشور، گفت: طبق آمار از سال 65 تا 95 در حوزه هنر سه میلیون و 22 هزار فارغ التحصیل رشته های گوناگون داشته ایم؛ یعنی سالی 100 هزار نفر. ما به عنوان جهاد دانشگاهی و هیو بلاگ می توانیم در این حوزه اتفاق بزرگ و عظیمی را رقم بزنیم. امکانات لازم برای بروز خلاقیت در سطح کشور و دانشگاه ها برای دانشجویان هنر وجود ندارد اما می بینیم که خانواده ها و جوانان نسبت به رشته های گوناگون هنر استقبال زیادی دارند. اگر قرار است دانشجویان هنر به مسیری برسند خبرگزاری هیو بلاگ می تواند اتفاقات و مسائل خوبی را در این عرصه رقم بزند. ما می توانیم به مسائل و اندیشه های آنها بپردازیم. جدای از خبرهای ساده ای که در این رابطه منتشر می گردد ما می توانیم با اینها رفت و آمد کنیم و آنها در سال های آینده مخاطبان دائمی ما باشند. در اثربخشی و دروازه بانی خبر می توانیم با اینها ارتباط برقرار نموده و به اثربخشی آنها سمت و سو بدهیم که مطابق با نیازهای جامعه و نظام فعالیت نمایند. آنها در آینده، هنرمندان و هنرشناسان جامعه خواهند بود و باید اتفاقی را رقم بزنیم که از استعداد آنها حمایت کنیم. این وظیفه جهاد دانشگاهی و خبرگزاری دانشجویان هیو بلاگ است که هم سبب رونق فراوری هنر و هم باقیات و صالحات برای فرهنگ کشور می گردد.

محمدرضا جعفری جلوه ـ از اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی ـ در ادامه با بیان اینکه ذات دانشجویی خبرگزاری هیو بلاگ موجب شادابی، جوانی و اثرگذاری این خبرگزاری شده است، گفت: یکی از رمزهای پیروزیت هیو بلاگ وسعت مخاطبان آن است که این امر در چهار ویژگی حفظ شده است و آن چهار ویژگی عبارتند از: ثبات قدم، اخلاق حرفه ای و صمیمیت، وسعت نگاه و اعتدال بخشی میان فرهنگ و سیاست؛ اینها دلایلی است که این مجموعه را مجموعه ای مؤثر معرفی می نماید.

مدیر شبکه دو سیما سپس بیستمین سالگرد تاسیس هیو بلاگ را تبریک گفت و افزود: از همکارانی که سالیان سال در این خبرگزاری با آنها در ارتباط بوده ام و همیشه موثر، کارآمد و کارساز بوده اند، تشکر می کنم. برای هیو بلاگ مهم نیست چه دولتی و سیاستی در رأس کار باشد، هیو بلاگ با مدیران حوزه های مختلف کشور ارتباطی تنگاتنگ دارد.

رسانه بیش از آنکه مولد باشد، راوی است

علیرضا بهرامی ـ مدیر اداره اخبار فرهنگی و هنری هیو بلاگ ـ در ادامه با تشکر از سخنان مطرح شده، اعلام کرد: ما نبودیم، اگر نبود حضور و فعالیت های این همه سال ادامه دار دوستانی که در این جلسه جمع و از نیکان جامعه هستند. از شروع فعالیت در خدمت بزرگواران این جمع در کسوت های مختلف بوده ایم و مسیری را با هم طی نموده ایم.

وی گفت: شما استادان بهتر از هر کسی می دانید برخلاف نظر خیلی ها، اکنون اولویت با کار فرهنگی است. در خیلی از مناسبت های جامعه برخورد مناسبی نسبت به فرهنگ صورت نمی گیرد. آنهایی که به حوزه فرهنگ و هنر مومن و مطلع و وفادار هستند این را می دانند که اکنون فرهنگ باید در اولویت جامعه ما باشد.

بهرامی با تایید صحبت های محمد علی خبری، در عین حال گفت: البته درباره با این موضوع باید این نکته را مد نظر قرار بدهیم که رسانه بیش از آنکه مولد باشد، راوی است. ما در جنبه روایت سعی می کنیم که توجه بیشتری نسبت به موضوع های دانشجویی هنر داشته باشیم. اکنون در نهادهای مرتبط با دانشجویان هنر، ازجمله جهاد دانشگاهی و وزارت علوم در این زمینه ها چه حرکت هایی انجام می گردد که ما راوی آن ها نیستیم؟ در چند دوره در جهاددانشگاهی شاهد این هستیم که فرهنگ از اولویت نه تنها خارج، بلکه به زعم بنده تضعیف شده است. وزارت آموزش عالی ما کلا تمایل ندارد که فعالیت جمعی در دانشگاه ها انجام گردد. این ها نهادهایی هستند که باید مولد باشند و ما راوی آن ها.

بهرامی در ادامه مبحث لزوم توجه به مقوله فرهنگ، توضیح داد: وزارت ارشاد در زمینه فعالیت دانشجویی رویکردی ندارد. وزارت بهداشت هم یک رویداد فرهنگی در حوزه ادبیات داشت که در زمان تغییر وزیر، به تخلف متهم شد. با همکاری هیو بلاگ و جهاد دانشگاهی جشنواره شعر دانشجویی با کوشش های زیادی برگزار گردیده اما بعضی دانشگاه ها از جهاد دانشگاهی برای اجاره سالن هزینه دریافت می نمایند. این ها برای آن خیل عظیم دانشجویان مورد اشاره شما در رشته های هنری، پیغام دلگرم نماینده ای ندارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1217

به "متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متولیان فرهنگ از خبرنگاران گفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید