عکس ، رد این موشک روسی هیچ جوره زده نمی گردد!

به گزارش هیو بلاگ، گجت نیوز نوشت: کارشناس نظامی روس مدعی شد که موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه به وسیله هیچ یک از سامانه های ضدموشکی ایالات متحده قابل رهگیری نیست.

عکس ، رد این موشک روسی هیچ جوره زده نمی گردد!

در حالی که چین استفاده از موشک مافوق صوت DF-17، موشکی بالستیک که قادر به حمل کلاهک HGV است را شروع نموده، روسیه نیز از استقرار وسایل نقلیه موشک هایپرسونیک آوانگارد خود اطلاع داد. براساس این گزارش، وزارت دفاع ژاپن نیز توسعه یک رهگیر ضدموشکی را شروع خواهد نمود که می تواند در ارتفاعات فراتر از دفاع ضدموشکی فعلی در سال 2030 کار کند. توکیو به یاری واشنگتن در توسعه فناوری احتیاج دارد که راکت ها را قادر می سازد مسیر پرواز را تغییر داده و به آنها اجازه می دهد تا اهداف مافوق صوت را در طول رویکرد فوق سریع خود به صفر برسانند.

در صورت موفقیت آمیز بودن همکاری، پیش بینی می گردد که موشک های رهگیر بر روی دو ناوشکن مجهز به سامانه دفاع موشکی و هوایی Aegis ژاپن نصب شوند که قرار است به ترتیب در سال های 2027 و 2078 به بهره برداری برسند.

در اوایل امسال، برای اولین بار گزارش شد که ژاپن میخواهد همکاری های خود با ایالات متحده را در زمینه تحقیقات در خصوص سلاح های ضدمافوق صوت افزایش دهد. آنتونی بن، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه ژانویه تایید کرد که توافق نامه ای درباره تحقیق و توسعه در فناوری های نوظهور مانند هوش مصنوعی، جنگ افزارهای انرژی راهنمایی نماینده، محاسبات کوانتومی، تسلیحات کوانتومی و فضایی و مقابله با موشک های هایپرسونیک تنظیم شده است.

سامانه دفاع موشکی بالستیک ژاپن به دو بخش تقسیم می گردد که اولین خط دفاعی، موشک رهگیر SM-3 است که از کشتی های Aegis در دریا شلیک می گردد. هدف آن، از بین بردن موشک های بالستیک فراتر از جو است.

سپس در صورت عدم موفقیت SM-3، موشک های زمین به هوای پاتریوت PAC-3 سعی خواهند کرد هدف را در ارتفاع 20 کیلومتری یا کم تر پایین بیاورند. اعتقاد بر این است که آخرین نسخه PAC-3 می تواند موشک های هایپرسونیک آوانگارد را پیش از حمله هدف گیری کند. با این وجود، به علت زمینی بودن، برد حفاظتی آن محدود است.

اخبار مربوط به همکاری ژاپن و آمریکا در ادامه گزارش هایی است که طی ماه گذشته منتشر شد که در آن از قصد توکیو برای اصلاح سامانه های دفاعی هوایی موشکی راهنمایی شونده میان برد Type-03 برای رهگیری موشک های ابرصوت اطلاع داده بود. سامانه های موشکی که در دهه 90 میلادی توسعه یافتند و سال 2003 وارد عملیات شدند، دارای برد 50 کیلومتری، سرعت 2.5 ماخ و کلاهک انفجاری قوی هستند که به وسیله فیوز مجاورتی فعال می شوند.

ناتوانی واشنگتن و توکیو در رقابت با موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه؟

علی رغم کوشش های مشترک آمریکا و ژاپن، یک تحلیل گر نظامی روسی پیش بینی نموده که واشنگتن و توکیو قادر به ساخت موشکی نیستند که بتوانند موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه را ساقط نمایند.

به نقل از الکسی لئونکوف، تحلیل گر نظامی روس، رهگیری موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه چالش برانگیز خواهد بود، زیرا هیچ راهی برای پیش بینی مسیر پرواز آوانگارد یا ساخت موشکی با سرعت چند ده برابر سریع تر از صوت وجود ندارد.

تصویری از سرجنگی موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه

لئونکوف هم چنین اضافه نمود که رسانه های ژاپنی در خصوص ایجاد فناوری برای رهگیری واحدهای ابرصوت صحبت می نمایند، اما نکته مهم این است که موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه یک بلوک مانور است، یعنی نمی توان پیش بینی کرد که در چه نقطه ای از حریم هوایی واقع شده است و هدف گیری آن غیرممکن است.

این کارشناس گفت که برای آزمایش چنین سیستم های ضدموشکی، ایالات متحده و ژاپن به ساخت یک هدف مناسب، یعنی یک واحد رزمی ابرصوتی فوق مانور (با کارکردی مشابه با آوانگارد) احتیاج دارند. با این حال، او معتقد است که حتی مجموعه بسیار پیشرفته نظامی-صنعتی این کشورها نیز قادر به ساخت نمونه ای نظیر آوانگارد نیستند.

او شرح داد که راهکار ساده تر برای این موضوع، شلیک به منظور تقلید حرکات هدف و سپس فرود آوردن آن است. اما در این حالت، سرعت ضدموشک باید 1.5 برابر بیش تر از هدف باشد تا بتواند به آن رسیده و رهگیری را انجام دهد.

با توجه به آنکه سرعت موشک هایپرسونیک آوانگارد روسیه به 27 ماخ می رسد، موشک های آمریکایی-ژاپنی باید 40 برابر سریع تر از سرعت صوت پرواز نمایند که در عمل غیرممکن است. این کارشناس بیان نمود که نمونه موشک های ابرصوت آمریکایی می توانند تنها به حداکثر سرعت 5 تا 6 ماخ برسند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 آذر 1401 بروزرسانی: 17 آذر 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 12547

به "عکس ، رد این موشک روسی هیچ جوره زده نمی گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، رد این موشک روسی هیچ جوره زده نمی گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید