تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی

به گزارش هیو بلاگ، خبرنگاران : ارزش دلار در معاملات خارجی افزایش پیدا کرد.

تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رویترز اظهار داشت، دولت ترامپ با صدور بیانیه ای اظهار داشت هشت اپلیکیشن چینی علی پی، تنسنت، کیو ولت، وی چت پی، شیر ایت و کم اسکنر مشمول تحریم های این کشور قرار گرفته اند و استفاده آن ها از سیستم تراکنش های اقتصادی آمریکا ممنوع است. زمان اجرایی شدن این ممنوعیت ها سه ماه دیگر خواهد بود و باید دید دولت بایدن در این خصوص چه تصمیمی خواهد گرفت.

آمریکا هدف از این کار خود را جلوگیری از سرقت اطلاعات کاربران آمریکایی توسط چین عنوان کرده است. وزارت بازرگانی چین در واکنش به این تصمیم آمریکا از پایبندی پکن به حمایت از منافع شرکت های چینی تاکید و اضافه کرده است این تصمیم بیش از همه به ضرر مصرف کنندگان آمریکایی خواهد بود.

بانک جهانی در برآورد جدید خود از چشم انداز اقتصاد جهانی پیش بینی کرد متوسط رشد اقتصادی جهان در سال جاری به مثبت چهار درصد برسد. به گفته این نهاد شیوع کرونا و تاخیر در توسعه واکسن باعث شد تا اقتصاد جهانی در سال قبل به طور متوسط 4.3 درصد کوچک شود. به گفته این نهاد، پیامدهای منفی همه گیری کرونا بر روی اقتصاد جهانی تا سال ها ادامه خواهد داشت و در صورت آغاز مجدد قرنطینه ها به طور گسترده در جهان در پی جهش های جدید ویروس کرونا، باید انتظار وخامت اوضاع را داشت.

فرایند احیای اقتصادی کشورهای مختلف پس از همه گیری سال قبل احتمالا طولانی تر از آن خواهد بود که پیشتر تصور می شد. در سنگاپور دولت این کشور اعلام کرده است که سنگاپور با بدترین شرایط اقتصادی در یک دهه اخیر روبرو است. در انگلیس نیز پس از آنکه بالاترین سطح هشدار ممکن پس از وخامت شرایط شیوع کرونا در آن اعلام شد، انتظار می رود رشد اقتصادی مجددا آهسته شود. در نتیجه کرونا مدارس انگلیس مجددا تعطیل شده اند و اسکاتلند نیز اعلام کرده است هیچکس جز در موارد ضروری حق خروج از منزل را ندارد.

همان طور که انتظار می رفت فرایند افزایش اعمال فشار روی شرکت های چینی برای حضور در بازار سرمایه آمریکا مجددا آغاز شده است و مقامات بورس نیویورک خبر از انجام مقدمات خارج کردن سه شرکت از تابلوهای معاملاتی را کلید زده اند. این سه شرکت شامل چاینا تلکام، چاینا موبایل و چاینا یونیکام از طرف آمریکا متهم به همکاری با ارتش چین شده اند. در طرف مقابل چین با هشدار نسبت به عواقب این اقدامات گفته است چین از منافع شرکت های چینی حمایت می کند و حق پاسخ را برای خود محفوظ می داند. پیشتر نیز حدود 47 هزار اپلیکیشن و بازی چینی توسط اپل حذف شده بود.

در ادامه رویکرد تنش زای آمریکا، مقامات وزارت بازرگانی این کشور اظهار داشتند تعرفه وارداتی این کشور روی برخی از محصولات اروپایی نظیر قطعات هواپیما افزایش پیدا خواهد کرد. اروپا در واکنش به این اقدام اعلام کرده خواهان حل مسالمت آمیز این مساله است. پیش از این سازمان تجارت جهانی در ماه سپتامبر به اتحادیه اروپا اجازه داده بود تا روی فعالیت برخی از شرکت های آمریکایی در خاک کشورهای خود اقتصادیات بیشتری وضع کند که این مساله در آن زمان هم با واکنش واشنگتن روبرو شد و مقامات آمریکایی، همتایان اروپایی خود را به رفتار ناعادلانه در مسایل تجاری و بازرگانی متهم کرده بودند.

شرایط کنونی اقتصادی آمریکایی باعث شده است تا معامله گران نسبت به احیای سریع دلار پس از عملکرد بد آن در سال 2020 چندان خوشبین نباشند. تحلیل گران به دلیل آنچه آن را کسری دوقلو عنوان می کنند، معتقدند فشار روی دلار کماکان بالا خواهد بود. این کسری دوقلو مربوط به کسری بودجه دولت و همچنین کسری تراز حساب تجاری است. طبق اعلام سایت رسمی اعلام بدهی آمریکا، میزان بدهی های دولت این کشور تا خاتمه ماه دسامبر 2020 به 27 تریلیون و 553 میلیارد و 496 میلیون دلار رسیده است. کسری بودجه دولت آمریکا تا خاتمه ماه دسامبر نیز به سه تریلیون و 236 میلیارد و 352 میلیون دلار رسیده است.

در ادامه اختلاف نظر بین سران دو حزب اصلی آمریکا، میچ مک کتنل- رهبر جمهوری خواهان در مجلس سنا طرحی را ارایه داده که در آن که خواهان افزایش یارانه پرداختی به شهفرایندان آمریکایی از 600 دلار فعلی به 2000 دلار است. از آنجایی که انتخابات میان دوره ای مجلس سنا مشخص کننده اکثریت دوره بعدی خواهد بود، هر دو حزب در تلاش هستند تا غلبه بر بحران اقتصادی ناشی از کرونا را به نام خود ثبت کنند و از این طریق آرای رای دهندگان را به سبد نامزدهای حزب خود بریزند.

تا به امروز دو میلیون دوز از واکسن کرونا در آمریکا توزیع شده است که ایالت کالیفرنیا با تحویل دریافت 300 هزار دوز واکسن در صدر قرار گرفته است و پس از این ایالت نیز ایالت های تگزاس و نیویورک به ترتیب با تحویل دریافت 146 هزار و 988 دوز و 140 هزار دوز در رده های بعدی قرار دارند. با این حال آنتونی فاوچی- مقام ارشد قرارگاه مقابله با کرونا در آمریکا با ابراز نارضایتی از فرایند کنونی گفته است که با تداوم این رویه، آمریکا نخواهد توانست به برنامه قبلی برای توزیع 20 میلیون دوز واکسن تا خاتمه ماه ژانویه دست پیدا کند. با بیش از 19 میلیون مبتلا و 330 هزار کشته، آمریکا اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان است.

تا به امروز بیش از 87 میلیون و 215 هزار و 449 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 883 هزار و 304 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 366 هزار و 662 نفر، برزیل با 197 هزار و 956 نفر، هند با 150 هزار و 272 نفر، مکزیک با 128 هزار و 822 نفر و ایتالیا با 77 هزار و 346 نفر بوده است.

شدت دریافت سرعت شیوع کرونا باعث شده است تا شاهد رقم خوردن رکوردهای جدید از مرگ و میر روزانه ویروس کرونا باشیم تا جایی که روز بیست و نهم دسامبر با ثبت از 14 هزار و 117 فوتی در یک شبانه روز رکورد قبلی را که مربوط به روز هفدهم دسامبر با ثبت از 13 هزار و 702 فوتی بود، شکست.

کیت جوکیس- استراتژیست ارزی بانک سوسیت ژنرال گفت: به زبان ساده از نظر معامله گران ارزش فعلی دلار بیش از حدی است که باید باشد و برای همین فکر می کنم روزهای بد دلار ادامه دارد. بازارها به آن چه در حوزه سیاست گذاری پولی رخ می دهد واکنش نشان می دهند و با شرایط فعلی فشار زیادی روی دلار است. در مقایسه با ماه های ابتدایی سال جذابیت دلار برای بسیاری از معامله گران کاهش پیدا کرده است.

شاخص دلار

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با 0.14 درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح 89.532 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل 1.135 دلار اعلام شد (نرخ های فوق بر حسب ساعت خاتمهی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه ترین دور از معاملات، پوند با 0.24 درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای 1.359 دلار مبادله شد. یورو 0.01 درصد بالا رفت و با ماندن در کانال 1.23 به 1.23 دلار رسید.

ارزهای آسیایی

در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با 0.56 درصد افزایش به 103.243 ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای 1.282 دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل 6.461 یوان چین اعلام شد.

مجله آی سیب: مجله آی سیب | مجله فناوری های جدید، رایانه ها، موبایل ها و کجت های هوشمند

مجله بیزبینگ: مجله بیزبینگ، مجله موفقیت در کارآفرینی و کسب و کار

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مرداد 1400 بروزرسانی: 20 مرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 6831

به "تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر چشمگیر ارزش دلار در معاملات خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید