خبرنگاران استفاده از دستاوردهای کشور برای تولید انبوه لازمه جهش تولید است

به گزارش هیو بلاگ، کرمان - خبرنگاران - عضو هیات علمی و استادیار دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: لازمه جهش تولید کشور در شرایط فعلی استفاده از دستاوردهای موجود برای تولید انبوه بمنظور تصاحب بازارهای گسترده جهانی است.

خبرنگاران استفاده از دستاوردهای کشور برای تولید انبوه لازمه جهش تولید است

حسین اکبری فرد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: جهش تولید مراحل پس از رونق تولید و پیشنیاز توسعه است و کشورهایی که به رشد پایدار رسیدند مراحل جهش تولید را پشت سر گذاشتند.

وی با بیان اینکه در جهش تولید شاهد تغییر در پایه تولید هستیم و در این مرحله تولید با شیب بیشتری افزایش می یابد گفت: در جهش تولید شاهد انتقال تابع تولید به سمت بالا هستیم که این امر نشانه دست یافتن به تولید انبوه است.

استادیار دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: رساندن تکنولوژی های موجود به تولید انبوه لازمه جهش تولید تلقی می شود و در این زمینه تولید باید علاوه بر تامین نیاز داخلی قابلیت صادرات به کشورهای دیگر را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در بخش جهش تولید امروزه می توان به بیماری کرونا اشاره کرد که اگر بتوانیم زودتر این بیماری را کنترل کنیم قطعا بازارهای هدف بیشتری را در آینده تصاحب می کنیم.

وی ادامه داد: کشورهایی که با این بیماری روبرو هستند ساختارهای تولیدشان تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و کشوری که بتواند این مشکل را سریعتر رفع کند می تواند در مقوله جهش تولید، بازارهای کشورهای همسایه و هدف خود را در اختیار گیرد.

اکبری فرد با بیان اینکه مراحل رشد اقتصادی در نظریه روستو پنج مرحله است که جهش تولید در این نظریه در مرحله چهارم قرار گرفته است اضافه کرد: وارد شدن به این مرحله به منزله این است که کشور توانسته از ابداعات و اختراعات و تکنولوژی معکوس و ساز و کارهای موجود برای تامین نیاز کالاهای داخلی و کشورهای دیگر استفاده کند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان شرح داد: ساز و کار جهش تولید در کشور فراهم شده زیرا به عنوان مثال ایران در تولید مواد مورد نیاز مبارزه با بیماری کرونا جهش داشته و اینکه بسکمک بخش ها به بخش تولید ماسک و لوازم بهداشتی و ضدعفونی ورود کرده اند که خود این امر جهشی در تولید تلقی می شود.

وی اضافه کرد: همانطور که در مبارزه با بیماری کرونا برخی اقلام را با کمک تمامی نهادها تولید کردیم، می توانیم در زمینه کشاورزی، صنعت، معدن و صنایع وابسته به نفت که تا به امروز به صورت خام صادرات می شده امکان جهش تولید را فراهم کنیم.

اکبری فرد تاکید کرد: ابتدا مواد اولیه فراوان مورد نیاز جهش تولید را باید تامین کنیم و بسکمک از این مواد در داخل کشور و بخشی از طریق واردات باید تامین شود و در اقتصاد واردات مواد اولیه خام مسئله ای ندارد زیرا ضمن اشتغالزایی، در داخل کشور ارزش اضافه کرده ایجاد می کند.

وی گفت: جهش تولید به منزله افزایش تولید تا چند برابر در بخش های مختلف به خصوص در حوزه هایی که کشور در آن از مزیت نسبی برخوردار است، تلقی می شود.

استادیار اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان مطرح نمود: باید تولید اقلام و کالاهای با ظرفیت جهش تولید را از اکنون شناسایی کنیم و به فکر تامین مواد اولیه و خام برای انبوه باشیم زیرا اگر بخواهیم کالایی را به صورت انبوه تولید کنیم باید ابتدا به فکر تامین مواد اولیه و دانش فنی آن باشیم و در صورت تامین این مواد، امکان بهره گیری از دیگر مایحتاج ازجمله سوله و نیروی انسانی در کشور مهیا است.

وی اضافه کرد: مسئولان و افرادی که در خط مقدم اجرای شعار سال قرار دارند باید اولویت ها را معین و منابع مورد نیاز و بازارهای لازم و تقاضا را شناسایی کنند.

زیرساخت های جهش تولید در کرمان فراهم شده است

اکبری فرد در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: استان کرمان در بخش های مختلف از جمله معادن، کشاورزی، صنایع تبدیلی کشاورزی و گردشگری ظرفیت جهش تولید را دارد اما جهش تولید در حوزه کشاورزی به لحاظ وابستگی به زمین و آب، به یکباره اتفاق نمی افتد اما به لحاظ تکنولوژی، افزایش کارایی و راندمان استان کرمان شرایط خوبی در این بخش دارد.

وی گفت: گردشگری و توریسم با ورود ویروس کرونا طی ماه های گذشته ضربه خورده اما پس از پشت سر گذاشتن بحران کنونی، جهش تولید می تواند در بخش اکوتوریسم و گردشگری محقق شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: استان کرمان به لحاظ صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی و گردشگری از ظرفیت بالایی برخوردار است که نیاز به کارهای کارشناسی دارد و در این زمینه در گذشته اطلاعات مطلوبی جمع آوری و اولویت های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: اینک اگر استان کرمان درصدد جهشی در تولیدات معین هست باید به فکر تامین مواد اولیه و مواد خام و شناسایی بازارهای هدف برای صادرات تولیدات جهش یافته باشد که این امر نیاز به زیرساخت های ارتباطی، حمل و نقل و انرژی دارد که در سال های گذشته زیرساخت های مناسب برای جهش تولید در استان کرمان فراهم شده است.

رهبر انقلاب اسلامی به رسم هر سال در نخستین لحظات سال نو، در پیامی به مردم ایران، با نام گذاری سال جدید با عنوان جهش تولید، جهت حرکت یک ساله کشور را معین و خطاب به دست اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به وجود آید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 2583

به "خبرنگاران استفاده از دستاوردهای کشور برای تولید انبوه لازمه جهش تولید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده از دستاوردهای کشور برای تولید انبوه لازمه جهش تولید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید