بهاروند: هیئت ایرانی هفته آینده برای رایزنی درباره هواپیمای اوکراینی راهی کی یف می گردد

به گزارش هیو بلاگ، معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان از سفر هیئت ایرانی به کی یف برای رایزنی درباره مسائل مرتبط با هواپیمای اوکراینی اطلاع داد.

بهاروند: هیئت ایرانی هفته آینده برای رایزنی درباره هواپیمای اوکراینی راهی کی یف می گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، محسن بهافرایند معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه اظهار داشت که هفته آینده یک هیئت ایرانی به منظور رایزنی درباره مسائل مرتبط با هواپیمای اوکراینی راهی کی یف خواهد شد.

بهافرایند درباره کار بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که به تازگی در فرانسه آغاز شده است، گفت : به عنوان کشوری که این واقعه تأسف بار در آن رخ داده است، در این مدت، آنچه را که وظیفه ما بود مطابق مقررات بین المللی و همچنین مقررات ایران انجام داده ایم و طبق کنوانسیون شیکاگو به ترتیب جلو رفتیم. زمان سقوط از کشورهایی که اتباعشان جانشان را از دست دادند، دعوت کردیم در تحقیقات مشارکت داشته باشد که در این راستا میزبان هیئت های بزرگی از همه کشورها به ویژه از اوکراین و کانادا بودیم .

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اضافه نمود: هر درخواستی این هیئت ها داشته اند، نسبت به آن دریغ ننموده ایم و به این هیئت در همه جا دسترسی دادیم. در موارد خیلی زیاد از جمله سایتی که در آنجا سقوط اجرا شده بود، قطعاتی از هواپیما که باقی مانده بود، اجازه دادیم بدون هیچ منعی آزمایش نمایند. در خصوص قربانیان این واقعه هم به بازماندگان آنها برای پزشکی قانونی و دیدن آزمایشگاه های ما دسترسی های لازم داده شد .

وی اعلام کرد: پس از آن هم تحقیقات توسط سازمان هواپیمایی کشوری ایران و متخصصین ادامه پیدا کرد اما چند مسئله فنی وجود داشت؛ یکی، کوشش برای خوانش جعبه سیاه هواپیما بود که می خواستیم به بهترین وجه و توسط سازمان های صلاحیت دار دنیا به شکل استاندارد انجام گردد. در این مورد، اوکراین ابتدا مدعی بود که توان خوانش جعبه سیاه را دارد ولی بعداً متوجه شدیم که آنها ممکن است تجهیزات کافی نداشته باشند .

کرونا موجب تاخیر در خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شد

بهافرایند که با خبرنگار سیاسی ایرنا تبادل نظر می کرد، در ادامه یادآور شد: در این زمینه نماینده ایران در ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی)، جلساتی با این شرکت ها داشت. همچنین سازمان هواپیمایی کشوری به شکل ویدیو کنفرانس با بقیه کشورها همواره در ارتباط بود. ما همان موقع دعوت کردیم که سریعاً خوانش جعبه سیاه را آغاز و اطلاعات آن را استخراج نمایند که این بحث با شیوع کرونا روبرو شد .

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه اضافه نمود: به رغم دعوتی که ما نموده بودیم، کشورهای دیگر اطلاع دادند که به دلیل شیوع کرونا نمی توانند برای خوانش جعبه سیاه جمع شوند. نهایتا تصمیم گرفته شد برای جلوگیری از تعلل بیشتر، جعبه سیاه هواپیما به فرانسه فرستاده گردد .

وی ادامه داد: دولت فرانسه اطلاعات جعبه سیاه را از ایران به پاریس منتقل و به دفتر تحلیل و تحقیقات سوانح هواپیمایی فرانسه تحویل داد. جعبه سیاه مربوط به صدا و صوت در داخل هواپیما خوانش شده و اطلاعات راستا پروازی و جزئیات فنی که به شکل گراف ضبط می گردد، خوانش آنها امروز تمام می گردد. دو تا سه روز دیگر هم وقت احتیاج است تا اطلاعات استخراج شده، تحلیل گردد .

ایران نقش اصلی و محوری خوانش و تحلیل اطلاعات را دارد

بهافرایند با بیان اینکه در محلی که خوانش انجام می گردد، نمایندگانی از کشورهای دیگر هم حضور دارند، مطرح نمود: برای اطمینان از استاندارد بودن کار، نمایندگانی از کانادا، آمریکا به عنوان سازنده هواپیما، اوکراین، سوئد و انگلستان در پاریس حضور دارند که به همراه نمایندگان ما تحلیل اطلاعاتی که استخراج می گردد، انجام دهند و کار ظرف 2 تا سه روز آینده تمام می گردد .

این دیپلمات ارشد کشورمان یادآور شد: با توجه به حقوق بین الملل، نماینده ایران اطلاعات را در دست می گیرد و نقش اصلی و محوری بر عهده دارد. نماینده ایران در لابراتوار کنار همکاران فرانسوی خود برای پیاده کردن اطلاعات از جعبه سیاه حضور دارد و بعد از آن با مشارکت بقیه کشورها، اطلاعات تحلیل می گردد .

وی افزود: در کنار آن بحث های حقوقی در خصوص پرداخت خسارت به اشخاص و هواپیمای اوکراینی و رسیدن توافق را در این باره خواهیم داشت و به هر صورتی که توافق انجام گردد، خسارت هم پرداخت می گردد .

هفته بعد هیئت ایرانی به اوکراین می رود

بهافرایند اضافه نمود: هیئت ایرانی هشتم و نهم مردادماه به ریاست من با مشارکت سازمان های داخلی ایران از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، دفتر حقوقی ریاست جمهوری، قوه قضاییه و... به اوکراین می فرایند تا با طرف مقابل مذاکره نمایند .

معاون وزیر امور خارجه درباره موضوعات مورد رایزنی در اوکراین هم گفت: در این مذاکرات در خصوص چارچوب ها، آیین کار، قانون حاکم و مشاغل کلی صحبت می کنیم. اگر هم در مذاکرات جلو رفتیم، چه بهتر. در نتیجه تمام کارهایی که انجام می دهیم مرتب و یکی پس از دیگری اجرا شده است. اگر بخواهیم مسائل طبق روال معمول پیش رود، در 2 تا سه روز آینده کار خوانش جعبه سیاه و تحلیل اطلاعات آن تمام می گردد .

وی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت خسارت به بازماندگان سانحه سقوط هواپیما اظهارداشت: هیچ پیشنهادی را نه دادیم و گرفتیم. ولی یک معیار داریم و آن اینکه این نخستین واقعه نیست که اتفاق می افتد و هم در کنوانسیون های بین المللی مبالغی مشخص شده است و هم بحث بیمه باید انجام گردد و هم عرفی در این رابطه وجود دارد. بنابراین چیزی که احتمالا توافق خواهیم کرد خیلی دور از عرف بین المللی که در این رابطه وجود دارد، نخواهد بود .

اظهارات غیرسازنده یاریی به حل موضوع نمی کند

بهافرایند همچنین درباره اتخاذ برخی روینمودهای سیاسی مسئولان کشورهای ذینفع در این حادثه، اظهارداشت: برخی از این اظهارات نه تنها یاریی نمی کند بلکه بسیار هم غیرسازنده است. اخیراً اظهاراتی را از مقامات سیاسی کشورهایی که مربوط به این قضیه هستند می شنویم که باعث تعجب است .

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: در حالی که ایران تمام اقدامات لازم را به موقع و با حسن نیت انجام می دهد متعجبم که نه تنها از ایران تشکر نمی گردد بلکه برخی از مقامات سیاسی صحبت هایی را می نمایند که برای ما باعث تعجب برانگیز و ناراحت نماینده است. حدس می زنم برخی از این مقامات روینمودهای داخلی دارند و دنبال سیاست داخلی خودشان هستند ولی باید بدانند که در هر اظهار نظری باید نیم نگاهی هم به طرف خارجی خود داشته باشند و عرف دیپلماتیک را رعایت نمایند .

بهافرایند یادآور شد: برخی ها هم ظاهراً می خواهند همان اقداماتی که ما انجام می دهیم با انجام مصاحبه ها به خود منتسب نمایند. شاید احتیاج دارند که مردمشان فکر نمایند که آنها هستند که این کارها را انجام می دهند. در حالی که ما به اندازه کافی تجربه داریم و حرفه ای هستیم و تحت تاثیر این حرفها قرار نمی گیریم و آنچه را که وظیفه خودمان می دانیم، حتما انجام خواهیم داد .

وی، بزرگترین آسیب دیده این اتفاق را ایران توصیف کرد و گفت: ما در این حادثه تلخ تعداد زیادی از جوانان نخبه کشورمان را از دست دادیم و به اندازه کافی درپی روشن شدن همه زوایای این اتفاق هستیم. برخی از کشورها صحبت هایی می نمایند که حتی یک دهم قربانیان ایران را در این حادثه ندارند .

معاون وزیر امور خارجه اعلام کرد: هیچ وقت دنبال این نبودیم که چیزی از این موضوع پنهان باشد. بنابراین چه خوب است کشورهای دیگر هم به جای اظهارنظرهای غیر سازنده رویکرد سازنده و همکاری داشته باشند تا با یاری همدیگر بتوانیم این موضوع را حل و فصل و همه مسائل را روشن کنیم .

بهافرایند در بخش دیگری از این گفت وگو درباره دسترسی و امکاناتی که در اختیار بازماندگان قربانیان این سانحه قرار داده شده است، گفت: هر کاری کنیم و هر امکاناتی ایجاد کنیم نمی تواند اندوه خانواده ها و بازماندگان این واقعه تاسف آور را جبران کند و این چیزی نیست که الان بتوانیم آن را جبران کنیم. اما آنچه که ما انجام دادیم این است که خانواده ها به پفراینده قضایی دسترسی دارند و اگر شکایتی دارند می توانند آنجا مطرح نمایند .

وی اعلام کرد: افرادی که در این موضوع مقصر بودند، بازداشت شدند و رسیدگی کیفری هم همزمان جلو می رود. ضمن اینکه ما هنوز در مرحله تحقیقات هستیم آنچه که می گردد انجام داد بحث جبران خسارت و دلجویی از خانواده ها است. ما از اتفاقی که افتاده متاسفیم، ولی در عین حال این را هم می دانیم که هیچ چیزی جایگزین از دست دادن عزیزان خانواده های محترم نخواهد شد .

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه درباره آخرین اقدامات برای پیگیری حقوقی و کیفری این حادثه گفت: به موازات بحث های حقوقی و فنی در خصوص روشن شدن این واقعه، بحث کیفری و انضباطی و اداری آن هم جلو می رود و بازپرس پفراینده حقوقدانی بسیار خوب، جدی و منظم است .

بهافرایند درباره متهمان این حادثه هم گفت: 6 نفر در این حادثه متهم شدند سه نفر در بازداشت هستند و سه نفر فعلا با وثیقه در بیرون زندان هستند تا روز محاکمه شان برسد .

به گفته معاون وزیر امور خارجه کیفرخواست تقریباً در حال آماده شدن است و از اطلاعات جعبه سیاه هم برای تکمیل کیفرخواست استفاده خواهد شد .

رسیدگی کیفری به حادثه در انحصار ایران است، محاکمه مقصران به زودی انجام می گردد

بهافرایند با بیان اینکه در خصوص بحث کیفری ایران بسیار جدی با این موضوع برخورد خواهد نمود و قوه قضائیه و سازمان قضایی نیروهای مسلح برخورد خواهد نمود، گفت: چون اتفاق در قلمرو قضایی ایران رخ داده و از قبل رسیدگی به این پفراینده سریعا آغاز شده رسیدگی کیفری به این موضوع در صلاحیت انحصاری کشور ایران هست. بعد از آنکه تحقیقات قضایی تمام شد و محاکمات صورت گرفت، در این مورد هم اطلاع رسانی خواهد شد .

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: اطمینان می دهیم که تحقیقات قضایی و کیفری با جدیت در حال اجرا است و به زودی محاکمه این افراد در خصوص قصوری که داشته اند انجام می گردد و به موقع اطلاع رسانی خواهد شد تا همه در جریان این موضوع قرار بگیرند. صلاحیت کیفری از آن ایران است و ایران باید این کار را انجام دهد و حتماً هم انجام خواهد شد.

.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

dorezamin.com: دور زمین: سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده!

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4573

به "بهاروند: هیئت ایرانی هفته آینده برای رایزنی درباره هواپیمای اوکراینی راهی کی یف می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند: هیئت ایرانی هفته آینده برای رایزنی درباره هواپیمای اوکراینی راهی کی یف می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید