بازگشایی مسجد ایاصوفیه اقدامی شجاعانه بود، انگلیس برای اسلام زدایی عبادتگاه مسلمانان را به موزه تبدیل کرد

به گزارش هیو بلاگ، در متن این بیانیه آمده است: جنگ های صلیبی مصادف با دوره ای از تاریخ بود که برابر اعتراف اندیشمندانی همچون گوستاولوبون فرانسوی، شرق مهد تمدن و مصادف با عصر شکوفایی تمدن اسلامی بوده است و به دلیل بی فرهنگی و عدم بهره مندی صلیبیان از مظاهر تمدن، جنگ های صلیبی برای مسلمانان سراسر زیانبار بود.

بازگشایی مسجد ایاصوفیه اقدامی شجاعانه بود، انگلیس برای اسلام زدایی عبادتگاه مسلمانان را به موزه تبدیل کرد

در ادامه این بیانیه آمده است: بارور بودن درخت فرهنگ و تمدن در میان ملل اسلامی موجب گشت که اروپائیان با دستی پر از دانش و پیشرفت به خانه باز گردند، اما در مقابل شاید مهم ترین پیامد جنگ های صلیبی، تسلط قدرت نرم بر جوامع اسلامی از سوی آنان بود و جنایت های فراوان آنان در تسخیر مسجد الاقصی و تخریب مساجد و آتش زدن آثار تمدن اسلامی و تاراج ثروت های ملل مسلمان و نیز قتل عام ده ها هزار نفر از مسلمانان در تاریخی طولانی درحدود یکصد و هشتاد سال و در هشت دوره تهاجم به سرزمین های اسلامی، بخشی از این ننگ تاریخی بر پیشانی صلیبیان بوده است.

دبیرخانه مجمع دنیای بیداری اسلامی یادآور شد: علی رغم این جنایات و تخریب زیرساخت های گسترده دنیا اسلام که توسط غرب در جنگ های صلیبی صورت گرفت، اسلام در این جنگ ها نه تنها اقدام به تخریب آثار تمدنی غرب نکرد، بلکه با حفظ کلیساها و تبدیل آنان به عبادتگاه های اسلامی، به تعامل فرهنگی و استمرار تمدن بشری یاری شایانی نمود.

در این بیانیه تاکید شده است: کلیسای ایاصوفیه با قدمتی 1500 ساله از آثار به جا مانده در دوره امپراتوری بیزانس و یکی از نمادهای معماری دوره روم شرقی است که پس از تحولات آغازین عصر رنسانس و فتح قسطنطنیه (استانبول فعلی) به دست سلطان محمد فاتح در سال 1452 میلادی با حفظ احترام به حقوق تمامی مسیحیان دنیا مردم روم شرقی که به تدریج اسلام در میان آنان گسترش یافته بود به طور رسمی به مکتب حیات بخش اسلام گرویدند و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد و عبادت گاه مسلمانان تبدیل کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پنج قرن متمادی مسجد ایاصوفیه یکی از میراث مهم فرهنگی دنیا اسلام بود، اما استعمار پیر انگلیس که ضربات سهمگین از مسلمانان در این پنج قرن خورده بود، برای اسلام زدایی، تسلط بر سرنوشت مسلمان ها و فراموشی تمامی نتایج پیروزی های و عصر شکوفایی تمدن اسلام و حذف نمادهای اسلامی، عبادتگاه مسلمانان و محل عبادت بندگان مخلص خدا را به موزه تبدیل کرد.

مجمع دنیای بیداری اسلامی اعلام نمود: برابر قوانین و سنت الهی که هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَیٰ وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ ، دشمنان درصدد خاموشی نور الهی بودند که با رشد اسلام گرایی و بیداری اسلامی در موج دوم و سوم و آگاهی و بصیرت افزایی به دامان مسلمانان بازگشت.

این مجمع در این بیانیه یادآور شد: در ایام مبارک دهه اول ذی الحجه الحرام که حاجیان به دنبال احیای فطرت خویش هستند، دولت ترکیه و به ویژه شخص رئیس جمهور این کشور اسلامی، در اقدامی شجاعانه و در خور تحسین به دنبال بازگشت به خویشتن خویش، احیای هویت اسلام و بازگردان میراث اسلامی به دنیای اسلام برآمد.

مجمع دنیای بیداری اسلامی در این بیانیه، این اقدام هوشمندانه که نشانه خردمندی و مقابله با سلطه فرهنگی غرب، احیای هویت مسلمانان، حفظ کرامت و میراث فرهنگی و... و. است را ارج نهاده و از تمامی مسلمانان دنیا خواست از این اقدام حمایت و پشتیبانی نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4652

به "بازگشایی مسجد ایاصوفیه اقدامی شجاعانه بود، انگلیس برای اسلام زدایی عبادتگاه مسلمانان را به موزه تبدیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشایی مسجد ایاصوفیه اقدامی شجاعانه بود، انگلیس برای اسلام زدایی عبادتگاه مسلمانان را به موزه تبدیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید