بازخوانی ایده ایرانشهری: تأملی در مبانی اندیشه های سیدجوادطباطبایی

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگاران کتاب بازخوانی ایده ایرانشهری: تأملی در مبانی اندیشه های سیدجواد طباطبایی تألیف سید جواد میری عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی مجوز گرفته است و به زودی توسط انتشارات نقد فرهنگ روانه بازار نشر خواهد شد.

در این دفتر مؤلف بر این بوده است که با رویکرد تحلیل متون دست اول فهمی از ایرانشهری و گفتمانی که دکتر سید جواد طباطبایی در باب ایران و زبان و ملیت و مفهوم ملی و اسلام و اسلامشناسی برساخته است را مورد بازخوانی انتقادی قرار دهد.

بازخوانی ایده ایرانشهری: تأملی در مبانی اندیشه های سیدجوادطباطبایی

طباطبایی، آخرین نماینده کلاسیک اندیشه باستان گرا در باب هستی سیاسی ایران است. او از تمامی منابع و ذخایر تمدنی ایران استفاده می نماید تا تکثر فرهنگی و تنوع زبانی در ایران را به لحاظ مفهومی سرکوب کند.

در این گفتمان شاهد قوس نزول اسلام گرایی و قوس صعود ناسیونالیسم رادیکال هستیم. گفتمان سید جواد طباطبایی می تواند قوس صعود ناسیونالیسم رادیکال در ایران را به شدت تقویت کند. با تقویت این نوع از ناسیونالیسم، وحدت سرزمینی ایران به شدت در معرض مخاطره قرار خواهد گرفت. عده ای از اصحاب علوم انسان به تأسی از طباطبایی، امحاء زبانهای غیرفارسی (به ویژه ترکی و عربی) در ایران را نشانه تقویت هویت ملی می پندارند. اما سرکوب امر زبانی و فرهنگی موجب امحاء زبان و فرهنگ ترکی و عربی در ایران نخواهد شد، بل برگشت امر سرکوب شده را با شدت و حدت بیشتری در آینده رقم خواهد زد و نه تنها باعث تقویت هویت ملی نخواهد شد، بلکه بذرهای کینه را در این سرزمین خواهد کاشت.

در این کتاب سعی شده است تا ایده ایرانشهری که نقش محوری در تفکر طباطبایی بازی می نماید، مورد نقد قرار گیرد، اما باید توجه داشت که نقد طباطبایی، نقد یک فرد یا یک کتاب نیست، بل نقد جریانی فکری است که علی رغم اقلیتش، در حال تسخیر فضای اجتماعی و فرهنگی کشور است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4042

به "بازخوانی ایده ایرانشهری: تأملی در مبانی اندیشه های سیدجوادطباطبایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی ایده ایرانشهری: تأملی در مبانی اندیشه های سیدجوادطباطبایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید