اینجا شیراز؛ میدان معلم، کتابخانه دانش آموز

به گزارش هیو بلاگ، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در فارس، کتابخانه دانش آموز شیراز در سال 1394 به سازمان دانش آموزی سپرده شد و تا به امروز حدود 4 میلیارد ریال برای تجهیز، حفظ و نگهداری آن هزینه شده است.

اینجا شیراز؛ میدان معلم، کتابخانه دانش آموز

مخزن این کتابخانه حدود 200 هزار جلد از انواع کتاب های تخصصی، عمومی و کمک درسی را در خود جای داده است. در این کتابخانه بخشی با 2000 جلد کتاب برای بچه ها در نظر گرفته شده که مراجعین می توانند خودشان کتاب دلخواهشان را انتخاب کنند. همچنین در سالنی منحصر به فرد در این کتابخانه، 250 نشریه در موضوعات مختلف گردآوری شده است.

فاطمه مقدم مدیر کتابخانه دانش آموز در گفت وگو با خبرنگار ایبنا درباره کم و کیف فعالیت این کتابخانه، گفت: این روزها بیشترِ فعالیت کتابخانه انجام کارهای اداری و شلف و وجین کردن کتاب های مخزن است و تلاش جهت شناسایی و رفع کمبودها؛ تا انشاالله بعد از کرونا بتوانیم بهتر کارها را پیش ببریم.

وی با اشاره به اینکه کتابخانه دانش آموز از رده سنی کودک و نوجوان و به بالا به ارایه خدمت می پردازد، افزود: عضو شدن در کتابخانه دانش اموز برای عموم آزاد است و کتابخانه در دو نوبت صبح و عصر از شنبه تا پنجشنبه خدمات ارائه می دهد. البته این ارایه خدمات در روزهای پیش از کروناست.

مقدم در پاسخ به اینکه کتابخانه دانش آموز کمبودی احساس می کند، اعلام کرد: کمبود در زمینه کتاب در بیشتر موضوعات به خصوص کتاب های کمک درسی داریم و از سویی فرسودگی سیستم سرمایشی کتابخانه دو موضوعی است که در حال حاضر در اولویت هستند و ما شدیدا پیگیر حل آنها هستیم.

مدیر کتابخانه دانش آموز شرح داد: کتابخانه در حال حاضر مجهز به 3 سالن مطالعه و یک سالن نشریات، یک سالن رایانه، اتاق کودک، سالن غذاخوری و یک سالن اختصاصی مربوط به دانشجویان و مخزن که در طبقه دوم مستقر است. این کتابخانه همچنین دارای اتاق موسیقی و کافی شاپ و اتاق رایانه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 3937 عضو داریم که معین نیست با وجود کرونا شرایط به چه منوال ادامه فعالیت بدهد؛ زیرا کتابخانه دانش آموز در حال حاضر به دلیل کرونا پذیرای هیچ مراجعه کننده ای نیست.

به گفته مقدم، علاقه مندان می توانند با در دست داشتن معرفی نامه از مدرسه، برای ثبت نام به این کتابخانه واقع در میدان معلم مراجعه کنند.

وی یادآوری کرد: مجموعه کتابخانه دانش آموز، فضایی فراتر از یک کتابخانه است و افرادی که به دنبال محیطی آرام برای مطالعه هستند می توانند از سالن های مجهز مطالعه این مجموعه و برای استراحت از کافی شاپ و کافی نت موجود در مجموعه استفاده کنند.

کتابخانه دانش آموز شیراز از شرایط پایتختی کتاب بهره مند شود

در همین حال مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس با توجه به کسب عنوان پایتختی کتاب کشور توسط شیراز در سال جاری، خواستار بهره مندی کتابخانه دانش آموز شیراز از مزایای این عنوان شد.

به گفته فرهاد اسماعیلی، عقبه کتابخانه دانش آموز، مدارس است و عقبه مدارس، کلاس های درس در کل استان؛ و فعالیت های این کتابخانه باید در مدارس نمود داشته باشد.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس با بیان اینکه مرکزیت کتابخانه دانش آموز باید حفظ شود، افزود: برای کتابخانه دانش آموز در سطح وزارتخانه باید ساختار تعریف شود و این مهم نشان دهنده جایگاه مهم کتاب خوانی است.

وی خواستار مدیریت نیروها در این کتابخانه شد و گفت: باید بهترین نیروها جذب این کتابخانه شود تا با یک کار تخصصی، بهترین خدمات به مردم و دانش آموزان ارائه شود.

اسماعیلی با اشاره به پایتختی کتاب شهر شیراز گفت: از شرایط این پایتختی برای کتابخانه دانش آموز و سایر کتابخانه ها باید استفاده کرد و در این راه تعامل با دیگر دستگاه های مرتبط ضروری است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس، اهمیت کتابخانه دانش آموز را در کتاب خوان کردن دانش آموزان دانست و افزود: باید دنبال راهکار بود که چگونه می توان دانش آموزان را کتاب خوان کرد و در این جهت وظیفه مسوولان آموزش و پرورش، بسیار مهم است.

اسماعیلی یادآور شد: توجه به ذائقه دانش آموزان در تالیف کتاب ها را باید مد نظر داشت و دانش آموزان را باید از منظر خودشان دید؛ بنابراین روش های جدید تالیف کتاب به لحاظ مخاطب سنجی و ذائقه سنجی در این راستا مهم است.

وی همچنین با تقدیر از رئیس سازمان دانش آموزی فارس در مدیریت این سازمان و جذب نیروهای کارآمد در کتابخانه دانش آموز، گفت: روزی که مسوولیت ها را واگذار کردیم، باید اقداماتی که در کتابخانه انجام شده برای مردم ملموس باشد.

یادآور می شود، کتابخانه دانش آموز همه روزه از ساعت 7.30 تا 19 در روزهای زوج برای برادران و روزهای فرد برای خواهران آماده ارائه خدمات است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4621

به "اینجا شیراز؛ میدان معلم، کتابخانه دانش آموز" امتیاز دهید

5 کاربر به "اینجا شیراز؛ میدان معلم، کتابخانه دانش آموز" امتیاز داده اند | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینجا شیراز؛ میدان معلم، کتابخانه دانش آموز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید