انجام 80درصد سقط های قانونی در تهران

به گزارش هیو بلاگ، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به الزام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج بیان نمود: آنالیز های سال 92 نشان داد بیش از 80 درصد سقط های قانونی در تهران انجام می گردد و درصد بسیاری از معلولیت ها در شهرستان های دیگر و در استان های کم درآمد ایجاد شده است.

انجام 80درصد سقط های قانونی در تهران

به گزارش ایسنا، احمد میدری در پنجمین نشست مروری بر تجارب پیروز و ناپیروز سیاستگذاریهای رفاهی در 8 سال اخیر که به صورت وبیناری و به همت موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی برگزار گردید، به بحث آزمایش غربالگری قبل از ازدواج اشاره نمود و یادآور شد: معاونت رفاه بودجه محدودی دارد که اگر ببیند طرح های رفاهی مناسبی وجود دارد می تواند به اجرای سیاست های آزمایشی یاری کند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: در سال 92 آنالیز شد که طرحی در سازمان بهزیستی به نام برنامه جامع پیشگیری از معلولیت های اختلالات ژنتیک وجود دارد که این برنامه مبتنی بر قانون است که در 25 خرداد 1384 تحت عنوان سقط قانونی تدوین شده است. برای تحقق این هدف؛ یعنی کاهش معلولیت های ژنتیکی در کشور مجلس شورای اسلامی وقت تصویب نموده بود که سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تایید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر می گردد یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد، قبل از حلوج روح یعنی 4 ماهگی با رضایت مادر مجاز است و مجازات و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.

وی ادامه داد: این قانونی بود که از سال 1384 تصویب شده بود و خانواده هایی که تمکن اقتصادی، آگاهی و اطلاعات لازم داشتند، از این قانون استفاده می کردند و جنینی که معلولیتش قطعیت داشت را طی این فرآیند قانونی سقط می کردند.

انجام 80 درصد سقط های قانونی در تهران

میدری گفت: آنالیز های ما در سال 92 نشان داد که بیش از 80 درصد سقط های قانونی در تهران انجام می گردد و درصد بسیاری از معلولیت در شهرستان های دیگر در استان های کم درآمد ایجاد شده است. برای حل این مشکل، با جلسات مختلفی که با کارشناسان سازمان بهزیستی کشور داشتیم مقرر شد که در چهار شهر کشور در هنگام ثبت ازدواج، مشاوره ساده ژنتیکی با زوج و زوجه انجام گردد؛ مانند آزمایش های پزشکی هموفیلی که انجام می گردد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه نمود: این مشاوره از متقاضیان ثبت ازدواج سوال می کرد که آیا در خانواده شما سابقه معلولیت وجود دارد؟ آیا نسبت خانوادگی بین داماد و عروس وجود دارد؟ در صورتی که پاسخ این سوالات مثبت بود به آزمایشگاه های ژنتیک ارجاع و بیماری های نهفته این دو فرد معین می شد و به آن ها آموزش داده می شد که در صورت بارداری، این آزمایشات باید تکرار و معین گردد که اگر در هنگام بارداری جنین به یکی از بیماری های ژنتیکی مبتلاست با آن فرآیند قانونی، سقط صورت گیرد.

وی بیان نمود: در چهار شهر کشور این طرح الزامی شد و یک همگرایی و همفکری به وجود آمد و بعد از آن، از سال 93 تا 95 در چند شهر دیگر تعمیم پیدا کرد تا در برنامه ششم توسعه در ماده 75 مشاوره ژنتیک الزامی شد و همه زوج ها موظف شدند در هنگام ثبت ازدواج یک پرسشنامه را تکمیل نمایند.

جلوگیری از تولد 25000 معلول با اجرای مشاوره ژنتیک و سقط های قانونی

میدری در ادامه اضافه نمود: امروز براساس اظهاراتی که ما از وزارت بهداشت و انجمن ژنتیک داریم، سالانه حدود 8000 سقط قانونی در کشور صورت می گیرد، اما حدود 8000 خانواده از یاری های بهزیستی طی سال های اخیر استفاده کردند و جنین خود را سقط کردند؛ اگر حساب سرانگشتی کنیم حداقل از تولد 25 هزار معلول در کشور این قانون جلوگیری نموده است که بار اقتصادی و روانی قابل توجهی از خانواده ها و کشور گرفته شده است.

به گفته وی، حدود 50 درصد بودجه بهزیستی کشور صرف امور معلولین می گردد؛ یعنی بخشی از وظایف سازمان بهزیستی کشور حمایت از معلولان است و هرچقدر که تعداد معلول کمتری داشته باشیم بهزیستی می تواند خدمات بهتری را ارائه دهد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8019

به "انجام 80درصد سقط های قانونی در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام 80درصد سقط های قانونی در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید