انتقال جنجالی یوزپلنگ های پردیسان به سمنان

به گزارش هیو بلاگ، یوزهای پارک پردیسان در حالی امروز به گفته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در حال انتقال به سمنان هستند که جزئیات این اقدام از جمله چگونگی انتقال، مکان دقیق انتقال و ... هنوز اعلام نشده است.

انتقال جنجالی یوزپلنگ های پردیسان به سمنان

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری هیو بلاگ یوزهای پارک پردیسان در حالی امروز (17 فروردین ماه) به گفته مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در حال انتقال به سمنان هستند که جزئیات این اقدام از جمله چگونگی انتقال، مکان دقیق انتقال و ... هنوز اعلام نشده و تعیین نبوده است و تجربه تلف شدن چند گور ایرانی در جهت انتقال از منطقه توران به پارک ملی کویر، نگرانی جمعی از فعالان محیط زیست دراین باره را دو چندان کرده است.

طی روزهای اخیر خبرها و فیلم هایی از تلاش برای بیهوش کردن دلبر - یوز ماده ای که در پارک پردیسان و در اسارت زندگی می کند - منتشر شده است. هدف از بیهوش کردن این یوز انجام معاینات دوره ای عنوان شده است اما بر اساس فیلم های منتشره در شبکه های اجتماعی پس از ساعت ها تعقیب و گریز تیم بیهوش کننده با یوزپلنگ، اعضای تیم پیروز به این کار نشدند و در عین حال استرس زیادی نیز به این حیوان ارزشمند وارد کردند.

از سویی دیگر سایت دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران اعلام کرده است که هدف از بیهوشی، زنده گیری حیوان و انتقال به مکانی دیگر در راستای پروژه تکثیر در اسارت یوزها است همچنین تصاویری منتشر شده است که نشان می دهد امروز (17 فروردین) باکسی غیر استاندارد برای انتقال یوزها وارد پردیسان شده است.

سازمان محیط زیست علت تعقیبدلبر را انجام معاینات گفت و شهاب الدین منتظمی -مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش این سازمان- در گفت و گو با یکی از شبکه های تلویزیونی گفته بود که طی روزهای پایانی اسفند دلبر نیاز به معاینه دوره ای داشته است و به همین دلیل با هماهنگی بیمارستان دامپزشکی تهران تیمی تخصصی به سایت پردیسان آمدند تا این اقدام صورت گیرد اما طی ساعات اخیر خبری در سایت این سازمان به نقل از منتظمی منتشر شده است که نشان می دهد اگر فرایند بیهوشی امروز به درستی صورت گیرد یوزهای پردیسان به مکانی دیگر منتقل خواهند شد.

انتقال یوزهای پارک پردیسان به مکانی دیگر برای تکثیر در اسارت همواره مخالفان و موافقانی داشته است بنابراین انتظار می رفت سازمان حفاظت محیط زیست با برگزاری نشست با کارشناسان و متخصصان این مهم بیش از پیش به تبیین اهداف انتقال یوزهای ایرانی و تدابیر اندیشیده شده برای انتقال ایمن این گونه بپردازد.

نکته دیگر اینجاست که چنین اقدامی نیاز به اخذ مجوزهای لازم را از سازمان دامپزشکی پیش از اقدام به انتقال دارد اما تصویر نامه ای از کیومرث کلانتری معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست - مبین آن است این سازمان امروز همزمان با انتقال یوزها از دامپزشکی استان تهران خواسته است که مجوزهای لازم برای حمل حیوانات از پارک پردیسان به استان سمنان صادر شود.

از سوی دیگر پیام محبی - رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران - سرپرست تیمی است که قرار بوده چند روز پیش دلبر را بیهوش کنند. او می گوید: تیمی متخصص از بیمارستان دامپزشکی به همراه چندین دامپزشک از سازمان حفاظت محیط زیست برای انجام معاینه اقدام به بیهوشی حیوان کردند که این کار با پیروزیت انجام نشد و قرار شد که در زمان دیگری مجدد این اقدام صورت گیرد.

او همچنین می گوید: درجریان اتفاقاتی که امروز در پردیسان برای بیهوش کردن و انتقال یوزها اجرا شده است، نیست.

سازمان حفاظت محیط زیست پیش از این نیز پروژه انتقال گورخرها به پارک ملی کویر را اجرایی کرده بود که متأسفانه در این اقدام پنج رأس گورخر تلف شدند و تعدادی دیگر از آن ها کمی بعد از استقرار از محوطه قرنطینه فرار کردند. تجربه ناپیروز انتقال گور ایرانی نگرانی هایی را در ذهن متخصصان و فعالان حوزه محیط زیست درمورد انتقال یوزپلنگ هایی ایجاد کرده است؛ گونه ای که به شدت در معرض خطر انقراض است.

این در حالی است که کارشناسان حیات وحش همواره امیدوار بوده اند که با استفاده از سه یوز پارک پردیسان بتوانند قدمی در جهت جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند بردارند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام /4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 خرداد 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 2865

به "انتقال جنجالی یوزپلنگ های پردیسان به سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال جنجالی یوزپلنگ های پردیسان به سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید