از فشار گرمایی چه می دانید؟

به گزارش هیو بلاگ، فشار گرمایی وقتی ایجاد می گردد که بدن نمی تواند خودش را خنک کند و دمایش بالا می رود و این می تواند باعث از کار افتادن اعضای حیاتی گردد. مهمترین راه کار بدن برای دفع گرمای اضافی، تبخیر عرق از روی پوست است.

از فشار گرمایی چه می دانید؟

در سنگاپور کادر درمان در گرمای خفقان آور کار می نمایند

فشار یا استرس گرمایی (heat stress) شرایط خطرناکی است که می تواند باعث از کار افتادن اعضای بدن گردد، اما میلیون ها نفر در جهان بخصوص در کشور های در حال توسعه، شغل هایی دارند که آن ها را در معرض چنین گرمایی قرار می دهد، مثل کار در فضای باز، در مزرعه یا سر ساختمان یا در جا های سرپوشیده مثل بیمارستان و کارخانه.

گرم شدن کره زمین می تواند سبب گردد تابستان ها برای کار بیش از حد گرم و خطرناک شوند.

وقتی با دکتر جیمی لی حرف می زدیم، عینکش بخار نموده و قطره های عرق بر گردنش نشسته بود. او در سنگاپور پزشک اورژانس است و در گرمایی حاره ای و خفقان آور از مبتلایان به کرونا مراقبت می نماید، چون برای جلوگیری از پخش ویروس از تهویه مطبوع استفاده نمی نمایند. دکتر لی متوجه شده که او و همکارانش کم تحمل تر شده اند و حوصله یکدیگر را ندارند.

وسایل محافظت فردی هم که برای جلوگیری از آلودگی به ویروس ضروری هستند شرایط را بدتر نموده اند و باعث بوجود آمدن یک خُرداقلیم داغ زیر لایه های پلاستیکی این پوشش ها شده اند. دکتر لی می گوید: کار را که آغاز می کنید واقعا زیر فشار قرار می گیرید و برای یک شیفت هشت ساعته کامل، خیلی آزاردهنده است. این روحیه را ضعیف می نماید.

کار کردن با پوشش های محافظت فردی در گرمای حاره ای آزاردهنده است

دکتر لی متوجه موضوع خطرناکی شده، گرمای بیش از حد می تواند سرعت تصمیم گیری را کاهش دهد که برای کادر پزشکی بسیار لازم است. خطر دیگر این است که علائم هشدار عارضه ای به نام فشار یا استرس گرمایی را نادیده بگیرند و به کار ادامه دهند و یک دفعه از حال بروند.

فشار یا استرس گرمایی چیست؟

فشار گرمایی وقتی ایجاد می گردد که بدن نمی تواند خودش را خنک کند و دمایش بالا می رود و این می تواند باعث از کار افتادن اعضای حیاتی گردد. مهمترین راه کار بدن برای دفع گرمای اضافی، تبخیر عرق از روی پوست است. فشار گرمایی زمانی اتفاق می افتد که رطوبت هوا بسیار زیاد باشد و این مکانیسم از کار بیفتد.

دکتر لی و پزشکان دیگر پی برده اند که لایه های نفوذناپذیر پوشش های محافظت فردی که برای جلوگیری از انتقال ویروس طراحی شده اند، مانع تبخیر عرق می شوند.

دکتر ربکا لوکاس محقق فیزیولوژی در دانشگاه بیرمنگام می گوید علائم فشار گرمایی می توانند از گیجی و از حال رفتن باشند تا گرفتگی ماهیچه ها و حتی از کار افتادن روده و کلیه: اگر دمای کل بدن بسیار بالا برود، می تواند خیلی خطرناک باشد.

چگونه فشار گرمایی را تشخیص دهیم؟

برای اندازه گیری واقعی تر فشار گرمایی، از دمای جهانی حباب مرطوب (دبلیوبی جی تی) استفاده می گردد که جز دمای هوا و رطوبت، عوامل دیگری مثل سرعت باد و زاویه تابش خورشید را هم در نظر می گیرد. در دهه 1950، ارتش آمریکا برای تدوین دستورالعمل های مربوط سلامت نیروهایش، از این سیستم استفاده می کرد.

مثلا یک دستورالعمل این بود که وقتی دبلیوبی جی تی به 29 درجه سانتیگراد می رسد، افرادی که به آن آب و هوا عادت ندارند باید فعالیت بدنی را متوقف نمایند. این همان دمایی است که دکتر لی و همکارانش در بیمارستان عمومی نگ تنگ فونگ در سنگاپور مرتبا تجربه می نمایند.

وقتی دبلیوبی جی تی به 32 درجه سانتیگراد می رسد، یعنی حداکثر این مقیاس، آمریکا می گوید ورزش سنگین باید متوقف گردد، چون خطر بیش از حد می گردد. پروفسور ویدیا ونوگپال در دانشگاه سری راماچاندرا چنین گرمایی را اخیرا در بیمارستان های چنای در هند ثبت نموده است.

او دریافته برای کسانی که در کویر کار می نمایند دبلیوبی جی تی در طول روز به 33 درجه سانتیگراد می رسد که آن ها را مجبور می نماید سرپناه پیدا نمایند. در یک کارخانه فولاد هم دمای جهنمی 41.7 سانتیگراد ثبت شده که به گفته پروفسور ونوگپال کارکنانش در مقابل این دمای بزرگ بسیار آسیب پذیرند.

پرفسور ونوگپال می گوید: اگر این اتفاق هر روز بیفتد، بدن دچار کمبود آب (دهیدراته) می گردد که خطر مسائل قلبی و عروقی، سنگ کلیه و فرسودگی گرما دارد.

تاثیر گرم شدن کره زمین چه خواهد بود؟

با بالا رفتن درجه حرارت در کره زمین، احتمال رطوبت شدید هم وجود دارد، یعنی روز هایی که ترکیب گرما و رطوبت خطرناک است هر چه بیشتر می گردد. پروفسور ریچارد بتز از اداره هواشناسی بریتانیا با مدل سازی های کامپیوتری پیش بینی نموده تعداد روز هایی که دبلیوبی جی تی بالای 32 درجه سانتیگراد است، رو به افزایش خواهد بود. این البته به میزان گاز های گلخانه ای بستگی دارد.

ارتش آمریکا دستورالعمل های مربوط به استرس گرمایی طرح نموده تا سربازان خود را سلامت نگاه دارد

پروفسور بتز می گوید میلیون ها نفر به دلیل کار کردن در گرما و رطوبت شدید در خطر هستند:

ما برای زندگی در محدوده دمایی خاصی تکامل یافته ایم. اگر به گرم کردن زمین ادامه دهیم، دیر یا زود گرم ترین مناطق جهان شرایطی را پیدا می نمایند که برای انسان زیادی داغ هستند. بر اساس تحقیق دیگری که اخیرا منتشر شد استرس گرمایی می تواند تا 1.2 میلیارد نفر در جهان را تا سال 2100 تحت تاثیر قرار دهد که چهار برابر بیشتر از شرایط فعلی است.

با فشار گرمایی چه کنیم؟

به گفته دکتر لی، کاهش فشار گرمایی نیاز به دانش موشکی ندارد.

قبل از آغاز به کار باید مقدار زیادی مایعات نوشید، مرتب به خود استراحت داد و در حین استراحت باز مایعات نوشید. در بیمارستان او کارکنان برای خنک کردن خود اسلاشی (نوعی نوشیدنی) نیمه منجمد می نوشند.

با این حال او قبول دارد که دور ماندن از فشار گرمایی کار سختی است. استراحت برای او و همکارانش به این معنی است که باید در عملیاتی سخت، لباس های محافظ را در بیاورند و پس از استراحت، دوباره لباس های نو را بپوشند.

این وسایل محافظ مشکل دیگری هم ایجاد می نمایند. او می گوید: برخی افراد از نوشیدن مایعات پرهیز می نمایند تا مجبور نشوند به توالت بروند. آن ها از نظر حرفه ای تمایل دارند تحت هر شرایطی به کار ادامه دهند و در این اوضاع بحرانی باعث دلسردی همکاران و بیماران نشوند.

در گرمای شدید پرهیز از استرس گرمایی کار آسانی نیست

دکتر جیسون لی استادیار فیزیولوژی دانشگاه ملی سنگاپور می گوید افراد باانگیزه، بیشتر در خطر فشار گرمایی هستند. او عضو برجسته شبکه اطلاعات سلامت گرمای جهانی است. این دانشمندان متخصص خطر گرمای بیش از حد هستند و هدایت را برای پزشکان تهیه نموده اند تا در مقابله با کرونا از آن استفاده نمایند. سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی هواشناسی، آژانس اقلیمی نوآ و اداره آب و هوا و اقلیم شناسی آمریکا این شبکه را حمایت می نمایند.

دکتر لی می گوید در کنار استراحت، نوشیدن مایعات و ماندن در سایه برای افرادی که در فضای باز کار می نمایند، یک استراتژی اساسی دیگر برای در امان ماندن از استرس گرمایی، آمادگی جسمانی است: با آمادگی جسمانی هوازی، تحمل گرما افزایش پیدا می نماید و منافع زیاد دیگری هم دارد.

به عقیده او یکی از مسائل بیماری کرونا برای پزشکان، عرق کردن در پوشش های محافظ فردی است و اکنون فرصت تمرینی کامل است برای آینده که دمای هوا افزایش می یابد:

تغییرات اقلیمی هیولایی بزرگ تر ار کرونا است و آمادگی برای آینده، به یک کوشش هماهنگ جهانی نیاز دارد، در غیر این صورت باید منتظر پیامدهایش باشیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرادید
انتشار: 3 مهر 1400 بروزرسانی: 3 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4535

به "از فشار گرمایی چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از فشار گرمایی چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید