اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می نمایند در کشتار روآندا سلاح تامین می کردند

به گزارش هیو بلاگ، ایسنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه در همایش علمای اسلامی کشورهای آفریقایی در استانبول گفت: ما به عنوان مسلمانان، همواره آگاهی امت بودن و حقوق برادری را رعایت خواهیم کرد و مرزهای مصنوعی نمی تواند افق دید ما را معین کند.

اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می نمایند در کشتار روآندا سلاح تامین می کردند

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در سومین اجلاس علمای اسلامی آفریقا در استانبول توضیح داد: کسانی که به دلیل عملیات چشمه صلح علیه ما تحریم تسلیحاتی اعمال می نمایند، در کشتار روآندا سلاح تامین می کردند. کشورهای استعمارگری که در نسل کشی روآندا نقش داشتند را شما از ما بهتر می شناسید. کشورهای غربی و سازمان ملل متحد درست طی سه ماه کشتار وحشیانه 800 هزار نفر در روآندا، تنها تماشاگر بودند. در گذشته تاریخی تقریبا تمام کسانی که امروز به ما درس حقوق بشر و آزادی می دهند، قتل عام، اشغال و استعمار ثبت شده است.

رئیس جمهوری ترکیه با اشاره به افزایش روابط با قاره آفریقا گفت: کشورهای غربی تمایلی به توسعه آفریقا، استفاده این قاره از پتانسیل های غنی خود و استقرار صلح و ثبات در آن، ندارند. ما به عنوان یک ملت و یک کشور، هرگز به دنبال استعمار منابع طبیعی دیگران و کسب رفاه به وسیله استفاده از کار و زحمات جوامع دیگر نبوده ایم.

براساس گزارش خبرگزاری آناتولی، اردوغان اضافه کرد: در نتیجه کوشش هایمان روابط ترکیه و کشورهای آفریقایی را به سطحی رساندیم که تا 15 سال پیش دستیابی به آن غیرقابل تصور بود. از زمانی که سر کار آمدیم تاکنون تعداد سفارتخانه های خود را در آفریقا از 12 به 42 افزایش دادیم. 10 هزار و 480 فارغ التحصیل آفریقایی در ترکیه، سفیران ما در این قاره بوده و به برادران آفریقایی ما خدمت می نمایند.

اردوغان اضافه کرد: ما با تمام دولت های آفریقایی همکاری نموده و از مردم آنها حمایت می کنیم و رویکرد متکبرانه و مداخله جویانه کشورهای غربی در قبال کشورهای آفریقایی را هرگز تصویب نکردیم و نمی کنیم. شرکت های تسلیحاتی و نفتی غربی در پشت بسیاری از ناآرامی های قاره آفریقا قرار دارند.

وی توضیح داد: روابط ما با قاره آفریقا در حال حاضر دوران طلایی خود را سپری می نماید. تجارت دوجانبه ما که به 24 میلیارد دلار می رسد، روز به روز در حال افزایش است، گردشگری در حال توسعه است، همکاری هایمان تقویت و بازدیدهای متقابل در همه سطوح بیشتر می گردد. امیدوارم در دوره آینده، تجارت ترکیه-آفریقا به سطح بالاتر از 50 میلیارد دلار افزایش یابد.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای شرق و غرب آفریقا که زمانی 70 تا 80 درصد جمعیت آنها مسلمان بودند، اکنون مسلمان ها در اقلیت هستند، گفت: ما هم در مناطق گوناگون با نام های مصطفی، احمد، عبدالله رو به رو می شویم که از اسلام دل بریده اند. فعالیت های میسیونری از طرف قدرت های بزرگ، تاثیر زیادی در به وجود آمدن این جریان دارد. گروه های تروریستی مانند داعش، بوکوحرام و فتو نیز یاری زیادی به این جریانات می نمایند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 489

به "اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می نمایند در کشتار روآندا سلاح تامین می کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: کسانی که ما را تحریم تسلیحاتی می نمایند در کشتار روآندا سلاح تامین می کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید