کوهستان آبی سیدنی و شیب دارترین خط ریلی دنیا

به گزارش هیو بلاگ، درست بعد از یک رانندگی 90 دقیقه ای از سیدنی یا سفری 2 ساعته با قطار، می توانید هوای تازه کوهستان را تنفس کنید. شمار در دل طبیعت زیبای کوهستان آبی قرار دارید و ماجراجویی های هیجان انگیزی انتظارتان را می کشند. برای رسیدن به کوهستان آبی باید از مرکز سیدنی به سمت کاتومبا (Katoomba) بروید که به وسیله بزرگراه M4 حدود 90 دقیقه طول می کشد. در طی جهت، شهرک های جذابی را خواهید دید که هر کدام ارزش توقف دارد. قطارهای سیدنی که با فواصل زمانی معینی در کل روز از ایستگاه مرکزی شهر حرکت می نمایند، گزینه دیگر شما برای رسیدن به کوهستان خواهند بود. سریع ترین قطارها در طی 2 ساعت به کاتومبا می رسند و توقف هایی در استرات فیلد (Strathfield)، پاراماتا (Parramatta) و بعضی دهکده های کوچک دارند.

کوهستان آبی سیدنی و شیب دارترین خط ریلی دنیا

ماشین سواری در جاده های به هم مرتبط محوطه کوهستان آبی یک لذت واقعی است و از 18 جهت اکتشافی به هم متصل تشکیل می گردد. در بین این جهتها با مناظر شگفت انگیز کوهستان، بازارهای گوناگون، شگفتی های گیاهی و غیره رو به رو می شوید. برای آن دسته افرادی که با قطار سفر می نمایند، اتوبوس کاوش در کوهستان آبی راهی ایده آل برای گشت و گذار در مناظر بی بدیل منطقه به شمار می رود. این اتوبوس ها از ایستگاه کاتومبا جهت خود را شروع نموده و در جهتی عظیم و حلقه ای با توقف در جاذبه های اصلی به گشتن می پردازند. اتوبوس های مذکور به صورتی طراحی شده اند که می توانید با پرداخت مبلغی تعیین در هر کجای جهت که خواستید پیاده شده و دوباره سوار اتوبوس های بعدی بشوید و هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد.

برای آن که از کاتومبا به اکو پوینت (Echo Point) برسید، باید اتوبوس محلی 686 و یا اتوبوس های توریستی کوهستان آبی را سوار شوید. در این ناحیه می توانید پایکوبی های سنتی بومی و موسیقی های محلی را در مرکز بومی ورادا (Waradah) تجربه کنید.

نام کوهستان آبی برگرفته از رنگ آبی طبیعی منطقه است که به خاطر قطرات ریز روغنی که توسط جنگل های اکالیپتوس آزاد می شوند و ترکیب آن با بخار آب و نور خورشید به وجود می آید. کاتومبا را می توان قلب جاذبه های طبیعی اصلی منطقه دانست. دنیا زیبا (Scenic World) نام یکی از بخش های گردشگری منطقه با امکان تجربه یکی از شیب دارترین خطوط ریلی دنیا به سمت جنگل کهنسال و سوار شدن یک تله کابین با کف شیشه ای در بالای یک تنگه شیب دار است. در این ناحیه شما چهار تجربه گوناگون را پیش روی خود دارید:

1. اسکای وی

تجربه شناور بودن بین ارتفاعات میان صخره ها و تماشای جنگل های بارانی را از کف شیشه ای واگن های هوایی (skyway) برای شما فراهم می نماید. در این گردش دیدنی شما در ارتفاع 270 متری بالای دره های تنگ و عمیق هستید. این جهت با مناظر 360 درجه، 720 متر طول دارد و بعضی از زیباترین نماهای آبشارهای کاتومبا، کوه های سه خواهر و دره جیمیسون (Jamison) را می توانید در آن تماشا کنید. برای آن دسته افرادی که به دنبال هیجان کمتر هستند گزینه های آرام تر با جایگاه های راحت و کفپوش معمولی هم وجود دارد!

2. تله کابین

تله کابین ها همان مناظر زیبا و دیدنی کوهستان آبی را در سفری 510 متری که به آرامی به سمت دره جیمیسون پایین می رود و با پوشیدگی و امنیت کامل به بازدیدنمایندگان هدیه می نماید. طی این سفر ایمن و آسوده می توانید کوهستان سه خواهر، صخره اورفان (Orphan)، کوه سالیتری (Solitary) و آبشارهای کاتومبا را تماشا کنید. در کابین ها استفاده از ویلچر نیز آسان بوده و در کل گنجایش 84 مسافر را دارند. این تله کابین ها شیب دارترین و عظیم ترین نمونه در نیمکره جنوبی به حساب می آیند.

3. پیاده روی

اگر بخواهید با آرامش در جنگل های بارانی کهنسال قدم بزنید، می توانید از جهتی 2/4 کیلومتری تعبیه شده برای این منظور بهره ببرید. در روزهای آفتابی و به ویژه در روزهای بارانی پیاده روی در این جهتهای دیدنی لذت بخش بوده و شما را به جنگل های بارانی ژوراسیک در دره جیمیسون راهنمایی می نماید. در طی جهت عناصری از تاریخ محوطه های استخراج ذغال سنگ مانند ورودی معدن، نمونه های ساختگی کلبه معدنچیان و یک مجسمه برنزی معدنچی را خواهید دید. یادگیری درباره پوشش گیاهی منطقه، گوش کردن به آوای زیبای پرندگان یا چشیدن طعم گوارای آب های کوهستان آبی، لحظاتی فراموش نشدنی را برای شما رقم می زند. گردش در این جهت را در زمان باران که محوطه را بسیار جادویی و راز آلود می نماید توصیه می کنیم؛ رنگ ها تغییر یافته، مه صخره های بلند را پنهان نموده و صدای زمزمه آبشارهای ناپیدا و صدای شفاف پرندگان همگی شما را به دنیایی دیگر می برند.

4. دنیا زیبا (خطوط ریلی)

آخرین گزینه گردشی منطقه دنیا زیبا یک جهت ریلی با شیب 52 درجه است که به نوعی شیب دارترین جهت ریلی دنیا به شمار رفته و هیجانی تکرار نشدنی را برای شما رقم می زند. واگن های این خطوط ریلی با سقف شیشه ای، نماهایی فراخ از جنگل های بارانی را به همراه دره جیمیسون پیش چشمان بازدیدنمایندگان می آورند. یکی از خاص ترین ویژگی های این قطارها قابلیت تنظیم شیب جایگاه ها تا 20 درجه است! این جهت 310 متر طول داشته و از تونل های صخره ای و جنگل های سبز و زیبا عبور می نماید. قطارهای مذکور از سال 1945 فعالیت داشته و تا کنون 25 میلیون مسافر را به وجد آورده اند. قطارها با گنجایش 84 نفر، هر ده دقیقه حرکت می نمایند. در ایستگاه آخر می توانید وارد جهت پیاده روی که پیش تر شرح دادیم شده و در جنگل های ژوراسیک گردش کنید. مهندسی این جهت ریلی تا کنون بیش از 14 جایزه ارزشمند بین المللی و داخلی دریافت نموده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3236

به "کوهستان آبی سیدنی و شیب دارترین خط ریلی دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوهستان آبی سیدنی و شیب دارترین خط ریلی دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید