کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی! ، عکس

به گزارش هیو بلاگ، ایسنا نوشت: دانشمندان کشف نموده اند که موش های خاردار آفریقایی دارای استخوان های زره مانندی در زیر پوست خود هستند که این موضوع درک ما از سازگاری و تکامل پستانداران را به چالش می کشد.

کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی! ، عکس

اگر چه پستانداران به داشتن مو معروف هستند، اما یک گونه از جوندگان با داشتن یک ویژگی متمایز که در زیر پوست آنها واقع شده است، دانشمندان را شگفت زده نموده است.

موش های خاردار آفریقایی که قبلاً تصور می شد فاقد هر گونه ویژگی متمایزی هستند، اکنون کشف شده است که استخوان هایی شبیه به آرمادیلوس موسوم به استئودرم(osteoderm) در زیر پوست خود دارند.

این کشف که در مجله iScience گزارش شده است، بینشی تازه از انواع سازگاری های پستانداران ارائه می نماید.

کشف استئودرم در دُم موش های خاردار آفریقایی به وسیله پژوهشگران به طور تصادفی طی سی تی اسکن در موزه حاصل شده است.

ادوارد استنلی، رئیس آزمایشگاه تصویربرداری دیجیتال در موزه تاریخ طبیعی فلوریدا و از نویسندگان این مطالعه این استئودرم ها را کشف کرد که دیدگاه جدیدی را به مطالعه این جوندگان اضافه نموده است.

وی می گوید: کل دوره دکترای من بر روی توسعه استئودرم در مارمولک ها متمرکز بود و هنگامی که اسکن این نمونه پردازش شد، دیدم که دُم آن به وضوح با استئودرم پوشانده شده بود.

کشف اسرار موش های خاردار

کشف استئودرم در موش های خاردار آفریقایی، خطوط جدیدی را برای آنالیز ویژگی های متمایز آن ها باز می نماید. موش های خاردار به خاطر قدرت بازسازی خارق العاده شان معروفیت دارند که به آن ها اجازه می دهد بافت های بدن خود را سریع تر از سایر پستانداران و بدون بر جای گذاشتن جای زخم ترمیم نمایند.

پژوهشگران در حال آنالیز فرآیندهای ژنتیکی هستند که این قدرت شفابخش فوق العاده را ممکن می سازد، زیرا ممکن است به عنوان الگویی برای بازسازی بافت انسان عمل نمایند.

پژوهشی در خصوص رشد استئودرم موش های خاردار به وسیله گروهی از دانشمندان به سرپرستی مالکوم مادن، پروفسور زیست شناسی دانشگاه فلوریدا اجرا شده است.

یافته های آن ها با تأیید شباهت های بین این ساختارهای استخوانی و آرمادیلوها، از فرضیه تکامل مستقل حمایت کرد.

استئودرم موش های خاردار برخلاف کراتین موجود در پوسته های جوجه تیغی و فلس های پانگولین از استخوان ساخته شده است.

قبل از اینکه پژوهشگران به گکوهای ماداگاسکار که دارای استئودرم هستند روی آورند، هدف از ایجاد استئودرم در موش های خاردار ناشناخته بود. پوست شنماینده موش های خاردار، مانند مارمولک ها به راحتی می ریزد و تصور می گردد که استئودرم ها به عنوان یک مکانیسم دفاعی عمل می نمایند.

پوست بیرونی و صفحات استخوانی می توانند هنگام حمله شکارچی از هم جدا شوند، زیرا زره مانع از رسوخ دندان های شکارچی به بافت می گردد و به موش اجازه می دهد با رها کردن این صفحات بگریزد.

این مطالعه بعلاوه بر اهمیت بازبینی مجموعه های موزه ها به منظور کشف حقایق ناگفته در خصوص قلمرو حیوانات تأکید می نماید.

موش خاردار آفریقایی به عنوان یک مورد مجذوب کننده، برجسته شده است و درک ما از قابلیت ها و تاریخچه تکاملی این گونه های کوچک اما استثنایی را دستخوش تغییر می نماید و پژوهشگران به آنالیز تنوع و پیچیدگی سازگاری های پستانداران ادامه می دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 خرداد 1402 بروزرسانی: 5 خرداد 1402 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 13617

به "کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی! ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف زره عجیب زیر پوست موش خاردار آفریقایی! ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید