کدام سبزی در برابر آنفلوآنزا مصونیت ایجاد می نماید؟

به گزارش هیو بلاگ، نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف انواع سبزی ها فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما به تازگی گروهی از محققان به سرپرستی موسسه فرانسیس کریک لندن کشف نموده اند که مولکول های موجود در سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکلی و گل کلم نقش اساسی در تقویت ریه و کاهش عفونت دارند.

کدام سبزی در برابر آنفلوآنزا مصونیت ایجاد می نماید؟

مولکول های موجود در سبزی ها چلیپایی مانند کلم پیچ، کلم بروکلی و گل کلم به عنوان لیگاند، غذایی برای پروتئینی به نام گیرنده آریل هیدروکربن (AHR) عمل می نمایند که عمدتاً در نواحی ازجمله روده و ریه ها قرار گرفته است. گیرنده آریل هیدروکربن به جلوگیری از آسیب بافتی که تحت تأثیر عفونت است، یاری می نماید.

محققان دریافتند که گیرنده آریل هیدروکربن در سلول های اندوتلیال ریه بسیار فعال است و یک لایه سلولی واحد را تشکیل می دهد که تمام رگ های خونی را می پوشاند و تبادلات بین جریان خون و بافت اطراف را تنظیم می نماید. گیرنده آریل هیدروکربن اغلب در قسمت هایی از بدن که در معرض محرک های خارجی قرار دارند، مانند ریه ها و روده بیان می گردد.

ریه ها یک سد ظریف دارند که بدن ما را از محیط خارجی جدا می نمایند و از دو لایه سلول های اندوتلیال و سلول های اپیتلیال تشکیل شده است. در حالی که این مانع برای دریافت اکسیژن لازم است، باید به طور موثر در برابر آلاینده ها و عوامل بیماری زا نیز از ما محافظت کند.

هدف محققان با انجام آزمایشی بر روی موش ها، تعیین کردن نقش گیرنده آریل هیدروکربن در تقویت سد ریه بود. هنگامی که موش ها به ویروس آنفلوآنزا آلوده شدند، خون در فضا های هوایی ریه ها یافت شد با این حال، هنگامی که گیرنده آریل هیدروکربن فعال بود، خون به اندازه قابل توجهی در این فضا های هوایی کمتر بود. علاوه بر این، موش هایی که سیستم گیرنده آریل هیدروکربن فعال تری داشتند، کاهش وزن خفیف تری را پس از عفونت به آنفلوآنزا تجربه کردند و توانایی بالایی برای مقابله با عفونت های باکتریایی ثانویه نشان دادند.

کدام سبزی در برابر آنفلوآنزا مصونیت ایجاد می نماید؟

این مطالعه بعلاوه ارتباط جالبی بین رژیم غذایی و فعالیت گیرنده آریل هیدروکربن در عفونت های ویروسی را برجسته کرد. موش های آلوده به آنفلوآنزا کاهشی در فعالیت محافظتی گیرنده آریل هیدروکربن ریه نشان دادند که این مورد فقط در موش هایی بود که با لیگاند های گیرنده آریل هیدروکربن قبل از عفونت تغذیه شده بودند.

چنین مشاهداتی نشان می دهد که عادات غذایی مستقیماً بر اثربخشی گیرنده آریل هیدروکربن تأثیر می گذارد. این یافته ها اهمیت رژیم غذایی غنی از لیگاند گیرنده آریل هیدروکربن را برجسته می نماید. موش هایی که از چنین رژیم غذایی استفاده کردند، در مقایسه با همتایان خود که به رژیم غذایی معمولی پایبند بودند، سلامت سد ریوی بالاتری را نشان دادند و در طول عفونت کمترین آسیب را متحمل شدند.

این احتمال هست که افراد در هنگام بیماری، رژیم غذایی مناسب را کمتر داشته باشند، بنابراین مولکول های سبزی ها را که باعث کارکرد این سیستم می گردد، مصرف ننمایند. به هر حال، خوردن میزان زیادی سبزیجات چلیپایی ایده خوبی است، اما ادامه خوردن آن ها در زمان بیماری مهم تر است.

در این تحقیق آنفلوآنزا آنالیز شد، اما نتایج دیگر تحقیقات نشان داده است که کووید-19 ممکن است فعالیت گیرنده آریل هیدروکربن در ریه را نیز کاهش دهد. آنالیز تأثیر سایر ویروس های تنفسی بر گیرنده آریل هیدروکربن بعلاوه اینکه آیا مولکول های مختلف در رژیم غذایی ما از مسیر های دیگری غیر از گیرنده آریل هیدروکربن برای تأثیرگذاری بر عملکرد ریه به وسیله سلول های اندوتلیال استفاده می نمایند نیز جالب خواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله Nature منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 14039

به "کدام سبزی در برابر آنفلوآنزا مصونیت ایجاد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام سبزی در برابر آنفلوآنزا مصونیت ایجاد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید