چه کسانی در 10 سال آینده خطر حمله قلبی دارند؟ ، هوش مصنوعی پاسخ می دهد

به گزارش هیو بلاگ، ایرنا نوشت: محققان یک مدل یادگیری عمیق طراحی نموده اند که با استفاده از تصاویر تهیه شده به وسیله رادیوگرافی قفسه سینه، خطر مرگ ناشی از سکته قلبی یا مغزی ناشی از بیماری قلبی عروقی آترواسکلروتیک را تا 10 سال آینده پیش بینی کند.

چه کسانی در 10 سال آینده خطر حمله قلبی دارند؟ ، هوش مصنوعی پاسخ می دهد

نتایج این مطالعه به تازگی در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA) ارائه شده است.

یادگیری عمیق نوعی هوش مصنوعی پیشرفته است که می توان آن را آموزش داد تا تصاویر حاصل از رادیوگرافی را به منظورِ یافتن الگوهای مرتبط با بیماری جست وجو کند. به گفته جِیکوب وِیس (Jakob Weiss)، پزشک و یکی از اعضای تیم پژوهشی، این مدل یادگیری عمیق، راه حلی بالقوه برای شناسایی افراد مستعد بیماری های قلبی عروقی با استفاده از تصاویر حاصل از رادیوگرافی قفسه سینه ارایه می نماید. با این روش معین می گردد چه کسانی در 10 سال آینده به علت بیماری های قلبی عروقی در خطر خواهند بود و برای پیشگیری از آن باید استاتین دریافت نمایند.

دکتر ویس گفت: مدت ها است تشخیص داده ایم که می توان با اشعه ایکس به اطلاعاتی فراتر از یافته های تشخیصی سنتی دست یافت؛ اما از این داده ها استفاده ننموده ایم؛ زیرا روش های قوی و مطمئن نداشتیم و پیشرفت هوش مصنوعی این امکان را فراهم نموده است.

محققان معتقدند مطالعات بیشتر، از جمله یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده، برای اعتباربخشیدن به مدل یادگیری عمیق لازم است و در نهایت می توان از آن به عنوان ابزاری برای یاری به تشخیص پزشکان معالج استفاده کرد.

ویس گفت: ما نشان دادیم که رادیوگرافی قفسه سینه بیش از یک عکس برداری است. با چنین روشی، یک میزان کمّی به دست می آوریم که به ما این امکان را می دهد که برای یاری به پزشک و بیمار، هم اطلاعات تشخیصی و هم پیش آگاهی ارایه کنیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 آذر 1401 بروزرسانی: 10 آذر 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 12511

به "چه کسانی در 10 سال آینده خطر حمله قلبی دارند؟ ، هوش مصنوعی پاسخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی در 10 سال آینده خطر حمله قلبی دارند؟ ، هوش مصنوعی پاسخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید