چطور اسپانیا به یکی از مقصدهای محبوب جهان برای لوکیشن فیلمبرداری تبدیل شد؟

به گزارش هیو بلاگ، اسپانیا یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در جهان است که مورد توجه کارگردانان و تهیه کنندگان جهانی سینما نیز واقع شده است.

چطور اسپانیا به یکی از مقصدهای محبوب جهان برای لوکیشن فیلمبرداری تبدیل شد؟

اسپانیا کشوری زیبا و متنوع است. یکی از آن کشورهایی که به خاطر ویژگی های خاصش، در لیست مقصدهای سفر بسیاری از مردم نهاده شده است و همه دوست دارند روزی به این کشور سفر نمایند.

به خصوص برخی از فیلم ها و سریال های بسیار محبوبی که در این کشور فیلمبرداری شده اند، باعث شده اند که این کشور بیش از گذشته مورد توجه مردم سراسر جهان قرار بگیرد.

بسیاری از فیلم ها و سریال های محبوب جهان، در این کشور فیلمبرداری شده اند که از بین آن ها می توان بازی تاج و تخت را نام برد. قصرهای باشکوه، طبیعت زیبا، فرهنگ و معماری خاص و مجموعه ای دیگر از عوامل، دست به دست هم داده اند تا کارگردان ها و تهیه نمایندگان، توجه ویژه ای به این کشور نشان بدهند و برای خلق آثار هنری خود، آن را به عنوان لوکیشن فیلم انتخاب نمایند.

امروزه اسپانیا یکی از مقصدهای محبوب جهان برای فیلم سازی است. این محبوبیت، دلایل زیادی دارد. از جمله چشم اندازهای متنوع و البته یاری های اقتصادی این کشور به فیلم سازان جهان، که کار آن ها را تسهیل می نماید.

لوکیشن، لوکیشن، لوکیشن

تنوع چشم اندازها در اسپانیا یکی از مهم ترین عوامل جلب توجه فیلم سازان به اسپانیا است. آن ها هرآنچه که برای تهیه فیلم های خود احتیاج داشته باشند در اسپانیا پیدا می گردد؛ از بیابان های غرب وحشی تا گستره های یخی سیبری. بیابان ها، کوهستان ها، شهرهای قرون وسطایی، کاخ های باشکوه با معماری اسلامی، آتش فشان ها، منطقه ها ساحلی سرسبز و انبوه و صخره های رویایی. هر دوره زمانی و هر نوع چشم اندازی که در فیلم باشد، در اسپانیا قابل فیلمبرداری است.

آلمریا در جنوب شرقی اسپانیا، میزبان بیابان تابرناس، تنها بیابان اروپا است. بیابان تابرناس، یکی از منطقه ها نیمه خشک اسپانیا است که در استان آلمریا جنوب شرق این کشور نهاده شده است. آلمریا خشک ترین ناحیه اروپا است و بارش سالانه این منطقه کمتر از 156 میلی متر در نوار ساحلی است.

در اوایل دهه 1960، این منطقه مورد توجه فیلم سازی به نام سرجو لئونه نهاده شد؛ کسی که شهر غرب وحشی را اینجا ساخت و از آن برای فیلمبرداری فیلم های متعددی مثل به خاطر یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر و خوب، بد و زشت استفاده کرد.

به خاطر یک مشت دلار، عنوان اولین قسمت از سه گانه دلار به کارگردانی سرجو لئونه است که در سال 1964 اکران شد. لئونه این فیلم را بر اساس فیلم یوجیمبو اثر آکیرا کوروساوا ساخت. این فیلم بازیگر نقش اولش را، که کلینت ایستوود بود، تبدیل به یک ستاره کرد.

در سال 1962، کارگردان بریتانیایی، دیوید لین، بخش هایی از فیلم تاریخی خود به نام لورنس عربستان را در اسپانیا فیلمبرداری کرد. بیابان جنوبی این کشور در این فیلم، نقش خاورمیانه را بر عهده داشت.

لورنس عربستان، فیلمی حماسی بر اساس زندگی توماس ادوارد لورنس، محصول 1962 بریتانیا است.

در یک ویدیوی تبلیغاتی که در سال 2013 به وسیله کمیسیون فیلم اسپانیا منتشر شد، ویژگی های این کشور که آن را به مقصدی مناسب برای فیلمبرداری تبدیل نموده است، عنوان شد. از جمله 300 روز آفتابی در طول سال، 1650 مایل مربع، بیابان و 10 نوع اقلیم و آب وهوای متنوع.

آب و هوا

یکی از دلایلی که باعث شده اسپانیا مقصد مناسبی برای فیلمبرداری باشد، آب و هوای آن است. تنوع آب و هوایی معمولا مورد توجه فیلم سازان قرار می گیرد. از آب وهوای خشک و نیمه خشک گرفته تا قله های پوشیده از برف در منطقه ها کوهستانی، اسپانیا به قدری متنوع است که هر نوع احتیاجی را در زمینه فیلم سازی رفع می نماید.

بعد از لورنس عربستان، دیوید لین دوباره اسپانیا را برای فیلم دیگرش به نام دکتر ژیواگو در سال 1965 انتخاب کرد. ماجرای این فیلم در شوروی می گذشت ولی فیلمبرداری در این کشور قابل انجام نبود چون این کتاب، در شوروی ممنوع شده بود.

او ابتدا اطمینان حاصل کرد که در لوکیشن انتخابی حتما برف باشد ولی آن زمستان، یکی از گرم ترین زمستان های اسپانیا بود. با این حال، بازیگران را می بینید که کلاه های خز بر سر دارند. این فیلم در مرکز اسپانیا فیلمبرداری شد و برای شبیه سازی بارش برف از سنگ مرمر خرد شده استفاده شد. صحنه کامل مربوط به مسکو نیز در جایی خارج از مادرید فیلمبرداری شده است.

دکتر ژیواگو فیلمی بر اساس رمانی به همین نام از بوریس پاسترناک در سال 1965 با بازی عمر شریف و جولی کریستی ساخته شد. این فیلم، به ظاهر، داستان زندگی پزشکی شاعر به نام یوری ژیواگو و عشق جاودانه اش لارا را روایت می نماید ولی در واقع آینه ای از جامعه روسیه درگیر انقلاب در نیمه اول قرن بیستم است.

فیلم دیگران، محصول سال 2001، فیلمی در ژانر وحشت در خصوص یک خانه تسخیر شده است که ماجرای آن در جریان جنگ جهانی دوم در جزیره Channel Island of Jersey اتفاق می افتد ولی در واقع در شمال اسپانیا فیلمبرداری شده است.

دیگران فیلمی گوتیک ترسناک آمریکایی-اسپانیایی محصول سال 2001، به کارگردانی و نویسندگی آلخاندرو آمنابار با بازی نیکول کیدمن است. این فیلم 8 جایزه گویا، که شامل برترین فیلم و برترین کارگردانی می گردد، برده است. جوایز گویا، جایزه ملی و معتبرترین جایزه سینمایی کشور اسپانیا است.

شمال اسپانیا برخلاف نواحی بیابانی جنوبی، بارندگی بیشتر و در نتیجه پوشش گیاهی سرسبز و انبوه و چشم انداز ها غبارآلود زیادی دارد که برای فیلمبرداری چنین فیلمی، مناسب است.

یاری های اقتصادی

شرکت های خارجی که اسپانیا را برای فیلمبرداری انتخاب نمایند، 20 درصد تخفیف اقتصادیاتی می گیرند. این درصد تخفیف اقتصادیاتی برای جزایر قناری 40 درصد و در نابارا 35 درصد است. همین مسئله یکی از دلایلی است که باعث جلب توجه فیلم سازان به این منطقه می گردد.

پارک طبیعی باردناس رئالس (Bardenas Reales Natural Park) در نابارا، یک اقلیم نیمه خشک یا بدبوم است که گستردگی آن به 41845 هکتار می رسد و در جنوب شرقی نابارای اسپانیا نهاده شده است. خاک این بیابان از رس، گچ و ماسه سنگ تشکیل شده است. صخره های این منطقه به علت فرسایش به وسیله آب و باد، شکل های عجیبی به خود گرفته اند ازاین رو چشم انداز هایی تپه های منفر یا دره های عمیق اینجا دیده می گردد.

این پارک ملی را می توانید در فصل ششم سریال محبوب بازی تاج و تخت به عنوان دریای دوتراکی ببینید.

این بیابان 45 کیلومتر از شمال تا جنوب و 24 کیلومتر از شرق به غرب گسترده شده است.

در فیلم جیسون بورن محصول سال 2016، بخش هایی از جزایر قناری را خواهید دید که در فیلم، در نقش کشور یونان دیده می گردد.

مهارت ها

اسپانیا، کارگردان، هنرور، فیلم بردار و تکنیسین های ماهری در زمینه های مختلف مرتبط با فیلمبرداری و ساخت فیلم دارد.

بیشتر قسمت های فیلم غیرممکن ساخته سال 2012، که داستان سونامی سال 2004 تایلند است، در شهر الیکانت به وسیله کارگردانی اسپانیایی به نام خوان آنتونیو بایونا فیلمبرداری شده است. در این فیلم، کارگردان از بیشتر عوامل فیلم اسپانیایی یتیم خانه، که در ژانر وحشت ساخته شده، استفاده نموده است. سونامی، هم با آب های واقعی در مخزن های آب بسیار بزرگ، بازسازی شده است.

یکی دیگر از فیلم های مشهوری که در اسپانیا فیلمبرداری شده، ویکی کریستینا بارسلونا ساخته وودی آلن است. این فیلم در شمال اسپانیا فیلمبرداری شده و کارگردان، از معروف ترین بازیگران اسپانیایی از جمله پنه لوپه کروز و خاویر باردم در فیلم خود بهره برده است. این دو بازیگر، نقش های کلیدی را در این فیلم بازی می نمایند و پنه لوپه کروز برای اجرای بی نقصش در این فیلم، جایزه اسکار برترین بازیگر نقش مکمل زن را از آن خود کرد.

منبع: کجارو / theculturetrip.com
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 10714

به "چطور اسپانیا به یکی از مقصدهای محبوب جهان برای لوکیشن فیلمبرداری تبدیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور اسپانیا به یکی از مقصدهای محبوب جهان برای لوکیشن فیلمبرداری تبدیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید