پاسخ دولت به ایراد شورای نگهبان به طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت

به گزارش هیو بلاگ، شورای نگهبان طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت را به دلیل مغایرت با اصل 75 رد کرده است در حالی که برخی نمایندگان مجلس معتقدند این طرح هزینه ساز نیست و معاون وزیر اقتصاد نیز از احتمال تامین منابع آن توسط دولت خبر داده است.

پاسخ دولت به ایراد شورای نگهبان به طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت

به گزارش موج، به تازگی مجلس طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت را به تصویب رسانده است که بر مبنای آن مصوبه مورد بررسی شورای نگهبان قرار گرفته است، از این رو عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز 21 مهرماه نسبت به نتیجه بررسی این شورا بر طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است: در ماده یک این قانون در موضوع تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی به وزارتخانه های ذی ربط، بدون معین دقیق وظایف هر یک از وزارتخانه ها، مغایر با اصول 75 و 133 قانون اساسی شناخته شد.

با توجه به اینکه اصل 75 قانون اساسی به ایجاد بار مالی و معین نبودن منابع اجرای طرح در بودجه سال جاری برای دولت دلالت دارد، از این رو شورای نگهبان مطابق این اصل اجرای آن را مشروط به تامین اعتبارات لازم کرده است، گرچه دولت در این طرح به صورت کلی اعلام کرده از محل هزینه های جاری اعتبار لازم برای اجرای آن را پیش بینی کرده است که شورای نگهبان نیز طبق نظریه تفسیری سال 91 بر اصل 75 قانون اساسی، درج عبارت از محل صرفه جویی در هزینه های جاری را عاملی برای رافع ایراد ایجاد بار مالی مندرج در اصل 75 قانون اساسی ندانسته است. در واقع با توجه به اینکه اجرای اغلب قوانین بار مالی دارد، تفسیر شورای نگهبان از طرح ها و لوایح مشمول این اصل، مفهوم تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی و طریق جبران آن، قابل بررسی می داند. بنابراین شورای نگهبان علاوه بر اعلام مغایرت طرح ها و پیشنهادهای قانونی کنندگان که به افزایش هزینه عمومی یا کاهش درآمد عمومی بدون پیش بینی محل تأمین آن ها منجر شده اقدام می کند، مواردی نیز که از طریق پیش بینی شده کفایت افزایش هزینه ها یا کسری درآمدها را نمی کند نیز مورد ایراد قرار می دهد.

محمدعلی دهقان دهنوی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج در پاسخ به سوالی درباره اینکه شورای نگهبان بر اساس اصل 75 قانون اساسی طرح تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی را رد کرده است و آیا دولت اقدامی در اجرای خواسته ای این شورا انجام خواهد داد، گفت: به طور قطع دولت زمانی که طرح را ارائه کرده برنامه ریزی های لازم برای اجرای آن را داشته، از این رو برطرف این ایران نیز منوط به پذیرش و اعلام محل تامین هزینه های این طرح خواهد بود، بنابراین به نظر می رسد ایرادی قابل حل بوده و دولت می تواند این طرح را پس از طی مراحل قانونی انجام دهد.

  • هزینه تفکیک وزارتخانه چندان بالا نیست

موضوع جدایی بخش بازرگانی از صنعت یک سالی است که از سوی دولت مطرح می شود و دلیلی آن را نابسامانی وضعیت قیمت ها عنوان شده است، چراکه وظایف نظارت بر قیمت گذاری محصولات مختلف بین وزارتخانه های همچون وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و ... تقسیم شده بود. بررسی این طرح در مجلس با تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران به تعویق افتاد تا در شرایط با ثبات تری نسبت به آن تصمیم گیری شود. بنابراین پس از دو سال بالاخره در مجلس، کنندگان با 132 رای موافق، 78 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 222 کننده حاضر در صحن با کلیات این طرح موافقت کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با اشاره به اینکه نیروی انسانی موجود برای دو وزارتخانه در حال حاضر وجود دارد از این رو هزینه چندانی برای دولت دارد، گفت: این تفکیک ممکن است هزینه های حداقلی داشته باشد، هرچند در بودجه 98 برای آن پیش بینی اعتباری انجام نداده و استدلال نیز از این قرار بوده که هزینه تفکیک وزارتخانه چندان بالا نیست و با همین هزینه های متفرقه نیز قابل اجرا است. از طرف دیگر با توجه به مهلت چند ماه ای که برای اصلاح این طرح به دولت داده می شود می تواند پیش بینی اعتبارات لازم را در لایحه بودجه سال 99 داشته باشد

حمید گرمایی درباره اصل 133 (تعداد وزیران و حدود اختیارات هر یک از آنان را قانون معین می کند) نیز افزود: ازآنجایی که پیش از این وزارت بازرگانی و صنعت جدا بوده اند، از این رو ایراد مبتنی بر معین نبودن حدود وظایف و اختیارات نیز چندان وارد نیست، زیرا وزرا می توانند بر اساس همان چارت سازمانی گذشته می توان عمل کنند و در همین زمان بررسی های لازم برای اصلاح و تدوین جارت سازمانی و حدود و اختیارت انجام شود.

  • استدلال مخالفان طرح تفکیک تقویت می شود؟

البته پس از مصوب شدن این طرح در مجلس به گفته علی رستمیان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نامه ای با امضاء 60 تن از کنندگان مجلس به شورای نگهبان به مغایرت این طرح با اصل 65 و 75 قانون اساسی و همچنین برنامه ششم توسعه اعتراض شده بود.

برخی اعضای کمیسیون صنایع مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج نسبت به اجرای این طرح در شرایط کنونی انتقادهایی داشتند و معتقد بودند درصورتی که هزینه به دولت تحمیل شود اجرای آن باید به تعویق بیفتد. سید جواد حسینی کیا عضو هیات رئیسه این کمیسیون درباره اجرای این طرح به خبرنگار موج، گفت: با توجه به اینکه وظایف مربوط به بخش صنعت و تجارت مرتبط با یکدیگر هستند در صورتی که تفویض اختیار به درستی به معاونت های مختلف وزارتخانه انجام شود، بدون اینکه هزینه جدیدی تحمیل شود می توان همان خروجی تشکیل وزارت بازرگانی را کسب کرد.

مهدی مقدسی عضو دیگر این کمیسیون نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری موج با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورها از جمله ژاپن وزارت صنعت و بازرگانی آن ادغام است، گفت: تعریف یک جایگاه قائم مقام در بخش بازرگانی می تواند بسیاری از مسائل کنونی در تنظیم بازار را حل نماید، چراکه در شرایط کنونی تفکیک این وزارتخانه حداقل هزینه ای که می تواند داشته باشد خرید ساختمان اداری است.

این انتقادها در شرایطی مطرح است که پیش از این در دولت یازدهم، قائم مقام امور بازرگانی و صنعت در این وزارتخانه وجود داشته و از طرف دیگر در شرایط کنونی این وزارتخانه در سه دفتر در خیابان سمیه، بلوار کشاورز و خیابان ویلا ساختمان اداری دارد، حالا باید دید آیا دولت نسبت به طرح تفکیک استراتژی داشته و به قدری جدی است که ایرادهای شورای نگهبان را به سرعت برطرف می کند یا اینکه تنها بر اساس یک ایده تغییر دست به این اقدام می زند؟ البته بر هیچ کس پوشیده نیست که در یک سال و نیم گذشته بازار داخلی بسیار آشفته بود و چندگانی در نظارت بر قیمت گذاری ها باعث آشفتگی بیشتر در مردم شده بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 397

به "پاسخ دولت به ایراد شورای نگهبان به طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ دولت به ایراد شورای نگهبان به طرح تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید