هتل با بوتیک هتل چه تفاوتی دارد؟

به گزارش هیو بلاگ، شیوه و واژه های جدید گردشگری در ایران هواداران زیادی پیدا نموده است؛ یکی از این موارد بوتیک هتل است که از اوایل دهه 80 میلادی در آمریکا و انگلستان هوادارانش را پیدا کرد. در ایران نیز تاسیس نخستین هتل بوتیک در سال 85 صورت گرفت. البته با توجه به قدمت 15 ساله در ایران هنوز بسیاری شناخت کاملی از بوتیک هتل ندارند. اما بوتیک هتل ها چه مشخصاتی دارند؟

هتل با بوتیک هتل چه تفاوتی دارد؟

عظیم نیست

یکی از مشخصات بوتیک هتل مساحت این اقامتگاه است؛ برای این که یک هتل در رده بوتیک هتل ها قرار بگیرد نباید تعداد اتاق های آن از 100 اتاق تجاوز کند و این شرط لازم برای ارائه سرویس خوب است. این به معنای این نیست که این هتل ها باید دارای وسعت بسیار کمی باشند، چنان چه تعداد اتاق های یک استراحتگاه کمتر از 10 باشد در رده مهمانسراها یا صرفا محلی برای خواب به همراه صبحانه قرار می گیرد.

دارای اعتبار است

بوتیک هتل به واسطه محدود بودن تعداد اتاق ها و طراحی داخلی فوق العاده اش به راحتی می تواند تجهیزات و امکانات یک هتل پنج ستاره را به ساکنانش ارائه دهد و به عنوان یک هتل منحصر به فرد شناخته گردد. این هتل ممکن است به طور مستقل مشغول به فعالیت باشد یا ممکن است زیر مجموعه یک هتل لوکس یا زنجیره ای باشد اما باید تمام فعالیت های خود را به طور مستقل انجام دهد و از هیچ تلاشی در خصوص ارائه خدمات با استاندارد بالا دریغ نکند.

ظاهر متفاوتی دارد

بوتیک هتل ها، مجموعه ای مدرن با تمامی امکانات و تجهیزات به روز و دارای فضایی با طراحی خارق العاده هستند؛ فضای یک بوتیک هتل دلگیر نیست، تهویه هوا و همچنین طراحی مدرن در آن بسیار حائز اهمیت است، باید طراحی این هتل ها بر اساس آخرین متدهای روز و با بکارگیری طیف رنگی بی نقص با آمیزه ای از رنگ های نمادین صورت گیرد. نکته دیگری که در طراحی این هتل ها بسیار اهمیت دارد عدم استفاده از مبلمان پر زرق و برق در چیدمان فضای داخلی آن است.

معرف محلی که در آن واقع شده اند

معمولا بوتیک هتل ها به واسطه وسعت کمی که دارند در مرکز و با بخش مدرن شهر واقع می شوند و طراحی داخلی منحصر به فرد آنها مناسب بافت پر از هیاهوی شهری است. همچنین بوتیک هتل ها به راحتی در اقامتگاه های مدرن شهری قابل مشاهده هستند اما فارغ از این که یک بوتیک هتل در داخل شهر واقع شده باشد یا در حاشیه آن، باید یادآور محلی باشد که در آن واقع شده است. این هتل ها غالبا معرف محلی هستند که در آن واقع شده اند و مفتخر به حفظ میراث فرهنگی محلی هستند که در آن احداث شده اند. پذیرایی از مهمانان نیز با انواع و اقسام غذاهای محلی صورت می گیرد.

اسماعیل برات، معاون نظارت ارزیابی خدمات توریستی وزارت میراث فرهنگی توریستی و صنایع دستی با اشاره به اهمیت هتل بوتیک برای توریستی، گفت: مرجع صدور پروانه بهره برداری تاسیسات توریستی اعم از اقامتی و پذیرایی برای این وزارتخانه، آیین نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات توریستی تاسیسات توریستی مصوب سال 1394 هیأت وزیران است که تمام مصادیق تاسیسات و مراکز توریستی در 16 بند و 29 مصداق در نظر گرفته شده است، اما در این آئین نامه بوتیک هتل در زمره مصادیق ذکر نشده بود.

وی با اشاره به اهمیت صندلی بوتیک هتل در صنعت توریستی جهان گفت: هتل بوتیک ها در عرصه جهانی از صندلی خاص و ممتازی برخوردار هستند. در حقیقت بوتیک هتل تنها به عنوان مکانی صرفاً برای اقامت توریست در نظر گرفته نمی گردد، بلکه با داشتن جذابیت و مولفه های خاص و منحصربفرد و بعضاً لوکس با سبک معماری و دکوراسیون ویژه و ارائه خدمات ممتاز بوتیک، فضایی را فراهم می نماید که توریست به صورت همزمان از اقامت و بازدید فضای هتل بهره مند می گردد.

به گفته برات هتل بوتیک ها که امروزه هواداران زیادی در سطح جهان دارد، الزاماً مدرن یا سنتی نبوده بلکه ممکن است حسب شرایط و طراحی اجرا شده، دارای بعد سنتی یا مدرن هباشند، اما آنچه در این بین اهمیت دارد یا به عبارت بهتر وجه تمایز هتل بوتیک هاست، تمرکز اینگونه واحدها بر روی طراحی خاص و سرویس های متنوع و ویژه که تجربه ای متفاوت به توریست ارائه می دهند.

معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات توریستی با اشاره به اهمیت بوتیک هتل برای صنعت توریستی کشور گفت: به دستور وزیر میراث فرهنگی و توریستی در فرآیند تدوین استانداردها و ضوابط ارزیابی و درجه بندی خدمات اقامتگاه های سنتی، فصلی را تحت عنوان ضوابط هتل بوتیک ها در نظر گرفتیم که پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی با حضور اساتید دانشگاهی، فعالان توریستی و نمایندگان انجمن های حرفه ای، ضوابط نهایی و در تیرماه سال گذشته(1399) از سوی وزیر ابلاغ شد.

وی گفت: بر این اساس واحدهایی که بر مبنای ضوابط هتل ها اعم از شاخص های خدمات، تجهیزات، نیروی انسانی، شرایط ساختمانی، ایمنی و بهداشت درجه خو را به عنوان هتل اخذ نموده، چنانچه علاوه بر آن ضوابط، امتیاز بخش بوتیک هتل های سنتی را کسب نمایند، می توانند به عنوان هتل بوتیک سنتی گواهینامه کیفیت خدمات دریافت نمایند.

خبرگزاری سی ان ان اخیرا مطلبی در خصوص زیباترین بوتیک هتل های ایران منتشر نموده است و از جذابیت های شگفت انگیز این هتل ها گفته است، در حالی که بسیاری از ما ایرانی ها هنوز از وجود چنین اقامتگاه های منحصربه فردی در شهر و استان خود بی اطلاع هستیم.

در میان فهرست پیشنهادی سی ان ان از زیباترین بوتیک هتل های ایران، اسامی هتل های کوچکی آورده شده است که توسط خانواده ها (و نه شرکت های عظیم) اداره می شوند و چندان عظیم نیستند، اما با تلفیق طراحی معاصر با میراث معماری مخصوصِ ایرانی، توانسته اند به زیبایی خیره نماینده ای دست پیدا نمایند. در میان این فهرست، اسامی هتل هایی از تهران گرفته تا شیراز به چشم می خورد. فهرست کاملی از این هتل های زیبا در کتابی با عنوان شب های ایرانی آمده است که به قلم تامس وگمن، توریست سوئیسی و به زبان انگلیسی نوشته شده است.

بوتیک هتل جویبار، اصفهان

یک هتل هفت اتاقه جذاب و دیدنی که صاحبش یک معمار جوان به نام طاهره مختارپور است. این هتل که از بازسازی و بازسازی یک ساختمان متعلق به اواخر دوران قاجار (قرن نوزدهمی) خلق شده است، ظاهری مدرن و شیک به خود گرفته است و جزئیات آن طوری طراحی شده است که روح معماری سنتی آن را می توان در قلب طراحی داخلی مدرنش مشاهده کرد. نکته جالب اینجاست که این اقامتگاه استفاده از پلاستیک را کنار گذاشته است، از مواد شوینده ارگانیک استفاده می نماید، برای گیاهخواران هم منوی غذایی دارد و از صنایع دستی ایرانی بهره می گیرد.

بوتیک هتل حنا، تهران

معماری این هتل بی شباهت به معماری های سبک باوهاوس در آلمان نیست که در دهه 1930 میلادی رواج داشتند. مدیران این بوتیک هتل این ساختمان را طوری بازسازی و بازسازی نموده اند که اقامتگاهی مدرن و راحت برای مسافران فراهم آمده است که توجه بسیاری از معماران و طراحان داخلی را نیز به خود جلب می نماید.

هتل درب شازده، شیراز

این هتل هفت اتاقه از طریق فرانک عسکری اداره می گردد و در اصل منزل یک بازرگان بوده است که در قرن نوزدهم زندگی می نموده است. این ساختمان زیبا با بازسازی حرفه ای و تخصصی دوباره احیا شده است و دیوارهای خوشرنگ و پنجره های رنگارنگش حیاتی تازه به آن بخشیده اند.

مهمانخانه حوضک، اصفهان

مهمانخانه حوضک اولین اقامتگاه بومگردی اصفهان به شمار می رود و در جوار مسجد جامع اصفهان، اثر ثبت شده جهانیِ این شهر، ساخته شده است. مدیریت این مهمانخانه بر عهده یک زوج جوان است و صمیمیتش به گونه ای است که انگار توریستها، میهمان خانه این زوج هستند. این زوج کارگاه چاپ باتیک برگزار می نمایند و دوچرخه در اختیار میهمانان خود قرار می دهند تا بتوانند به راحتی در شهر بچرخند.

ایرنا نوشت، به توصیه سی ان ان، سفر به ایران با اقامت در هتل های کمتر شناخته شده می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد و برای سفر به این کشور نباید صرفا به دنبال اقامت در هتل های مشهور و شناخته شده بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8374

به "هتل با بوتیک هتل چه تفاوتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هتل با بوتیک هتل چه تفاوتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید