مدرک دانشگاه از 24 میلیون تا یک میلیارد تومان!

به گزارش هیو بلاگ، ماجرا با یک پیامک شروع می شود؛ پیامکی با توضیح مختصر درباره دادن مدرک در همه مقاطع و رشته ها، همراه با یک شماره تلفن، بعد تماس برقرار می شود و مرد پشت تلفن می گوید برای خرید مدرک روانشناسی باید عجله کرد.

مدرک دانشگاه از 24 میلیون تا یک میلیارد تومان!

شهروند در ادامه نوشت: می گوید دانشگاه آزاد به آن ها 10 جای خالی برای این رشته داده و حالا همه اش پر شده و اگر می خواهیم باید به سرعت برایشان پول بریزیم تا شاید یک جای خالی دیگر باز کنند. این موسسه با هزینه ای حدود 24 میلیون تومان و در مدت زمانی بسیارکوتاه مدرک دانشگاه آزاد را می دهد.

مرد پشت تلفن می گوید: اینجا میدان انقلاب نیست و من مدرس همین دانشگاه هستم. این دانشگاه در برخی از رشته ها دانشجو کم دارد و از ما به عنوان دوستان شان خواسته تا بچه ها را معرفی کنیم و آن ها هم برای دریافت مدرک کمک می کنند.

کمک آن ها به این شکل است که در مقابل دریافت 65 میلیون تومان برای رشته های مهندسی و حدود 24 میلیون تومان برای رشته های انسانی و ... فرد به صورت رسمی دانشجوی دانشگاه آزاد می شود و براساس گفته های این موسسه از روز اول ثبت نام برای فرد کارت دانشجویی، کارت ورود به جلسه آزمون و کارت صندوق رفاه دانشجویی صادر می شود و به این ترتیب نامش در کنار سایر دانشجویان دانشگاه قرار می گیرد؛ اما به عنوان یک دانشجوی انتقالی که از واحدی به واحد دیگر منتقل شده است: ما تنها کار سالم را در کشور انجام می دهیم و سایر موسسات یا مدارک جا هایی که قول مدرک با قیمت 17-18 میلیون تومان را می دهند، جعلی است.

او می گوید این واحد دانشگاه آزاد که اطراف تهران است، 120 واحد برای دانشجویانی که پول می دهند سابقه می زند و 20 واحد را انتقالی در نظر می گیرد و به این ترتیب فرد بدون حضور در کلاس ها و تنها با شرکت در جلسه امتحان ترم آخر می تواند مدرکش را با مهر و امضا و تأیید دانشگاه دریافت کند: سوالات و جواب های آزمون انتها ترم را هم ما به شما می دهیم، تمام واحد ها را معاون دانشگاه مطابقت می زند و به این ترتیب صددرصد تضمینی فارغ التحصیل می شوید.

آن ها حتی پول را قدم به قدم می گیرند تا بتوانند مشتریان بیشتری جذب کنند؛ 5 میلیون تومان ابتدای کار دریافت می کنند برای آنکه مطمئن شوند فرد این مدرک را می خواهد. مبلغ زیادی نیست و ما هم قرار نیست این میزان پول اندک را بخوریم. بعد از تأیید ریزنمرات و پذیرفته شدن 120 واحد در سایت دانشگاه 20 میلیون تومان دریافت می کنند و زمان شروع امتحانات هم تسویه حساب کامل انجام می شود.

ماجرا، اما برای دانشجویان رشته پزشکی متفاوت است. این موسسه در قبال دریافت یک میلیارد تومان جایگاه رشته پزشکی را به افراد می دهد، اما مرد پشت تلفن تأکید می کند که نمی تواند برای دریافت نمره یا فارغ التحصیلی در رشته پزشکی کاری انجام دهد و فرد خودش باید درس بخواند: برای دریافت مدرک پزشکی هیچ پشتیبانی از سوی ما ندارید و ما فقط می توانیم کاری کنیم در دانشگاه آزاد یا دولتی قبول شوید.

او می گوید موسسه شان بسیار معتبر است و ریاستش هم با فردی است خوشنام که مدرس روانشناسی است و باشگاه اسب سواری دارد و بعد هم به سرعت آدرس دفتر را می دهد: اگر کسی هم دیپلم می خواهد بگویید سال جاری آخرین سال است و باید حتما مدرک دیپلمش را هر چه سریع تر بگیرد.

با آنکه او به سرعت آدرس موسسه اش را می دهد، زن دیگری که خودش را دکتر معرفی می کند و مشاور یکی دیگر از مراکز دادن مدرک است، می گوید آدرس ندارند و باید مدارک را برایشان واتس آپ کنیم: چارچوب کار غیرقانونی است و برای همین هم نمی توانیم با شما قرارداد ببندیم. مدارک تان را بفرستید، پیش پرداخت بدهید و ما دسترسی به سامانه دانشگاه را برایتان باز می کنیم.

او می گوید مدرک لیسانس در هر رشته را با مهر دانشگاه غیرانتفاعی هشت میلیون تومان و کارشناسی ارشد 15 میلیون تومان می دهد که ارزان ترین مدرک دانشگاهی است که دارد: لیسانس دانشگاه پیام نور 15 میلیون و ارشد 30 میلیون است. لیسانس دانشگاه آزاد را هم می توانید با 30 میلیون و ارشد را با 45 میلیون تومان بخرید. قیمت مدرک پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی پزشکی متفاوت است و با 70 میلیون تومان می توانید آن را تهیه کنید.

برای پیش پرداخت هر مدرک 2 میلیون تومان باید پرداخت کرد و بعد هم استعلام آنلاین به فرد داده می شود تا در سامانه گزارش گیری دانشجو نامش را ببیند و در نهایت هم هزینه دریافت مدرک را تسویه کند: اصل مدرک همراه با ریزنمرات با مهر برجسته وزارت علوم ظرف یک هفته به هر آدرسی که بدهید ارسال می شود. مدرک کارشناسی ارشد هم یک هفته زمان می برد تا به دستتان برسد.

این موسسه در سایتش عکس انواع مدارک جعلی را که ارایه می دهد منتشر کرده و زیر هر کدامشان رشته و دانشگاهی که مدرک از آن صادر شده نوشته شده است.

سلطان جعل مدرک در دادگاه

روز گذشته دادگاه سلطان جعل مدرک در حالی خبری شد که هنوز تعداد بیشماری از موسسات جعل مدرک در حال خرید و فروش مدارک دانشگاهی اند. امیررضا ثابت، معروف به سلطان جعل مدرک که متهم اصلی پرونده هلدینگ آفتاب است در یازدهم اسفند 1394 در تعهدی رسمی در دفتر ثبت اسناد متعهد می شود که به حوزه مرتبط با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ورود پیدا نکند. هر چند هنوز از چند و، چون و چرایی این تعهد اطلاعی در دست نیست، اما او سال 97 در مشهد دستگیر می شود و حالا در پرونده 35 جلدی این هلدینگ که 15 متهم دارد، علاوه بر مشارکت در کلاهبرداری شبکه ای، اخلال در نظام اقتصادی از طریق فرار اقتصادیاتی و پولشویی، مشارکت در جعل مدارک تحصیلی دانشگاه های خارجی و موسسات آموزش عالی، جعل مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مهر تأیید مدارک این وزارتخانه و نشر اکاذیب رایانه ای هم دیده می شود.

پیش از بذرپاش، مدرک جعلی سینا کمالخانی، منتخب حوزه انتخابیه تفرش، فراهان و آشتیان از استان مرکزی برای مجلس یازدهم هم مطرح و اعلام شد درحالی که کمال خانی مدعی است مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی خود را از موسسه آموزش عالی تفتان دریافت کرده است، این دانشگاه فاقد این رشته و مقطع کارشناسی ارشد است و در نتیجه مدرک او جعلی است. عباسعلی کدخدایی هم در نهایت این مطلب را تأیید کرد و انتها دهم اردیبهشت آرای انتخاباتی حوزه تفرش باطل شد.

پیش از این، ماجرای جعل مدرک کننده فومن هم مطرح بود، اما همان زمان یعنی اواسط خردادماه سال جاری منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد که در انتخابات مجلس غیر از مدرک تحصیلی سینا کمالخانی هیچ گونه استعلامی از وزارت نشده که پاسخ داده نشده باشد: ضمناًً در بررسی صلاحیت های کاندیداها، وزارت علوم جزو مراجع چهارگانه طرف استعلام وزارت کشور نیست و وزارت کشور هیچ گونه استعلامی برای مدارک تحصیلی کاندیدا ها انجام نمی دهد.

علاوه بر این ها جعلی بودن مدرک دکتری غلامرضا تاجگردون، کننده مردم گچساران هم از جمله نمونه های اخیر است. مجتبی رضاخواه، کننده مردم تهران سوءاستفاده از جایگاه و جعل مدرک را ازجمله دلایل اعتراض به تاجگردون دانسته بود. اعتبارنامه تاجگردون در نهایت رد شد و او از حضور در مجلس یازدهم بازماند.

همه این اتفاقات در حالی بود که اواسط خرداد، فریدون جعفری، دستیار ویژه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در امور حقوق شهروندی در صفحه اینستاگرام خود مطلبی منتشر کرد که خبر از کشف 30 هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب در سال 98 توسط وزارت علوم می داد. به گفته او، وقتی در دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های غیردولتی و موسسات غیرانتفاعی نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی شود در نتیجه با پدیده ای با عنوان مدرک فروشی روبرو خواهیم شد. این آمار را حمیدرضا علومی یزدی، معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سرعت تکذیب کرد: این مطلب در ابتدا به طور اشتباه کشف 30 هزار مدرک جعلی درج شده بود که مشاور وزیر علوم در امور حقوق شهروندی این مطلب را به 3 هزار مدرک اصلاح کرد. اما کشف 3000 مدرک جعلی هم تأیید نمی شود.

مهر پارسال بود که جواد جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور اعلام کرد برخی مدارک جعلی به مسئولان و چهره های شاخص فروخته شده است. صحبت های او دلیلی بود تا منصور غلامی، وزیر علوم نسبت به خرید مدارک جعلی توسط مردم عادی و برخی مسئولان واکنش نشان دهد و بگوید برای پیشگیری و پیگیری تخلفات این چنینی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب را در دولت تصویب کردیم تا براساس این قانون، پیگیر تقلب علمی در کشور باشیم: علاوه بر این، ما با کمک قوه قضائیه و پلیس وارد عمل شدیم و در اردیبهشت سال جاری تعدادی از مراکزی را که فعالیت های غیرقانونی داشتند پلمپ کردیم. اسناد و مدارک و کامپیوتر ها را جمع کردیم و برخورد با مراکز غیرقانونی ادامه خواهد داشت.

او گفته بود حتی یک مورد جایگاه فروشی هم در دانشگاه های دولتی زیر نظر وزارت علوم رخ نداده است و این موضوع باید از جانب مسئولان وزارت بهداشت پاسخ داده شود. علاوه بر او، عبدالحمید انگجی، مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان دی ماه سال گذشته در این باره به مهر گفت که برای مقابله با جعل مدارک دانشگاهی صادره از دانشگاه های داخل کشور و استعلام های مربوط، فرآیند الکترونیکی شدن دانشنامه ها در قالب سامانه سجاد از فروردین 98 عملیاتی شده است و درج کد صحت در ارزشنامه های تحصیلی خارجی نیز در آینده ای نزدیک امکان پذیر است.

انگجی البته حالا پاسخی به پرسش هایی درباره کافی نبودن نظارت های وزارت علوم از سویی و از سوی دیگر چگونگی قرار دریافت مُهر این وزارتخانه در دست افراد جعل کننده و ... نمی دهد، اما آنچه مشهود است این است که همچنان پیامک های خرید مدرک و سایت های ارایه دهنده این خدمات فعالند. کسانی که می گویند مدارک شان بدون هیچ نقص قانونی به دست مشتری خواهد رسید و بی هیچ دلواپسی از شرایط فروش مدارک دانشگاهی در هر سطحی صحبت می کنند و قوانینی، چون پیشگیری و مقابله با تقلب هم چندان کارساز نبوده است.

انواع و اقسام جعل

جعل مدرک هرچند به صورت تلویحی و در خرداد سال جاری توسط معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تکذیب شد، اما کارن خانلری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دهم شورای اسلامی می گوید در این کمیسیون و در طول سال های گذشته بار ها با انواع و اقسام جعل روبرو بوده اند و مراتب هم گزارش شده است: مسأله فقط در خرید و فروش مدرک خلاصه نمی شود و باید طیف گسترده ای از اقدامات غیرقانونی را در نظر آورد. از ورود غیرقانونی به دانشگاه ها گرفته تا خرید تز ارشد و دکتری و حتی واحد های درسی.

او می گوید هرچند شاهد وجود موسسات گسترده و خرید مدرک توسط افراد عادی هستیم، اما خرید مدرک توسط مسئولان کشوری ازجمله اصلی ترین دغدغه های کمیسیون آموزش است و البته تعداد مسئولانی که در این سال ها مدارک جعلی داشته اند هم زیاد است: اجازه ندارم بگویم چه تعداد مسئول مدرک خریداری کرده اند و ما پرونده شان را داریم و البته اسم شان هم را نمی توانم بگویم؛ غیر از یک پرونده که پرونده حسین فریدون است؛ آن هم، چون در صحن مجلس درباره اش صحبت شد و حالا در قوه قضائیه در حال بررسی است. او به صورت غیرقانونی به دوره ارشد دانشگاه شهید بهشتی وارد شده بود، اما ماجرا این است که تخلفات مسئولان از لحاظ اخلاقی گناه بزرگ تری است و این مسأله کاملا اخلاقی است.

او هرچند نام و تعداد مسئولانی را که مدارک جعلی دارند، نمی گوید، اما معتقد است فروش مستقیم مدرک بسیار باب شده و از زمانی که دوره های شبانه و بین المللی جزو سیستم آموزشی شده، زمینه برای فروش مدرک هم بیشتر فراهم شده است: حرف و حدیث هایی درباره تخلفات دانشگاه آزاد هم به گوش مان رسیده، اما این دانشگاه سازمان بازرسی بسیار خوبی دارد که بسکمک از تخلفات انجام گرفته در این دانشگاه توسط همین سازمان اعلام شده است.

به گفته او، وظیفه مجلس کشف و شناسایی این تخلفات است. او معتقد است در این زمینه خوب هم عمل کرده اند و ادامه کار به قوه قضائیه مربوط می شود که متناسب با جرم انجام گرفته، مجازات کند: ما قوانین خوبی داریم و اتفاقا قدرت بازدارندگی هم دارند، اما در بحث نظارت مشکلاتی وجود دارد و فساد گسترده شده. باید بدانیم یکی از مواردی که در هر مملکت اگر دچار فساد شود، آن مملکت آینده ای نخواهد داشت همین بحث آموزش است. علاوه بر آموزش، نیرو های مسلح و بهداشت در صورت گسترده شدن فساد در آن ها آینده مملکت را دچار فساد خواهند کرد.

همین هم دلیلی است که عضو سابق کمیسیون آموزش مجلس بگوید باید با جدیت با این فساد ها برخورد کرد و جناح بندی های سیاسی را کنار گذاشت: در مورد جعل مدرک آقای بذرپاش هم هنوز با اعضای کمیسیون مجلس جدید صحبتی نداشته ام، اما فکر می کنم اگر جعلی صورت گرفته با ایشان هم با جدیت برخورد شود، یعنی امیدواریم این اتفاق بیفتد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 4638

به "مدرک دانشگاه از 24 میلیون تا یک میلیارد تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدرک دانشگاه از 24 میلیون تا یک میلیارد تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید