ماجرای پلمب خانه زنِ سالمند نابینا در تربت جام

به گزارش هیو بلاگ، خبرنگاران/خراسان رضوی دو سه خانه پس از جایی که آسفالت تمام می گردد، خانه زن سالمندی است که روز گذشته تصویرش در فضای مجازی خبرساز شد؛ در مطالب منتشر شده آمده بود که شهرداری تربت جام منزل این زن نابینا را که یک فرزند معلول نیز دارد، با بلوکه بتنی پلمب نموده است؛ مطلبی که خواندنش در همان لحظه اول احساسات را جریحه دار می نماید.

ماجرای پلمب خانه زنِ سالمند نابینا در تربت جام

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

برای گفت وگو با این زن سالمند به خانه او رفتیم؛ دیوارهای آجری و تک درخت سبز جلوی خانه با درب زرد رنگ؛ از همین بیرون بنای نصفه و نیمه طبقه دوم که شهرداری به علت ساخت آن ملک را پلمب نموده بود، کاملا معین است.

پس از سلام و گفت وگوهای اولیه با دختر این زن، وارد خانه شدیم، مادر جلو آمد؛ سر صحبت با این مادر نابینا باز شد؛ صدیقه خانم درباره این ماجرا به هیو بلاگ گفت: سه چهار روزی می شود که بلوکه را جلوی خانه ما گذاشته اند، چند بار بیرون رفتم و در هر بار زانو، پا و یا سرم به بلوکه برخورد کرد.

او صحبت هایش را این گونه ادامه داد: خودم و پسرم که سی واندی سال دارد و معلول است در این خانه زندگی می کنیم و گاهی دخترم برای مسائل بهداشتی برادر معلول و کارهای منزل به خانه می آید. درآمد خانواده هم از مستمری همسری که حدود پانزده سال پیش فوت شده تامین می شود.

از بلوکه ای که با آن در خانه را بسته بودند، می پرسیم، صدیقه خانم پاسخ داد: آن بلوکه بتنی مشکی رنگ را همین چند لحظه پیش آمدند و بردند.

غلام حضرت داماد صدیقه خانم نیز درباره ماجرای بلوکه گفت: تصمیم گرفتیم طبقه دوم این خانه را به دلیل این که مادرخانمم تنها هستند و کسی را برای سرپرستی و کارهای روزمره ندارند برای نوه ایشان بسازیم؛ چند سری برای کارهای شهرداری مراجعه کردیم و گفتند که به 200 متر کمتر پروانه نمی دهند ولی اینجا 117 متر است؛ سقف طبقه دوم را زده ایم و حالا دست نگه داشته ایم تا کارهای شهرداری انجام شود. مادرخانم تحت پوشش بهزیستی هستند، اما به دلیل شیوع ویروس کرونا، بهزیستی ارائه معرفی نامه به شهرداری را به زمان دیگری موکول نموده و برای همین کار معطل مانده است. از مسئولان شهرداری خواهشمندیم ایشان را مثل مادر خود بدانند و مراقبت کنند، دو روز من مشهد بودم و در اینجا حضور نداشتم، پای مادر خانم به این بلوکه برخورد نموده و خیلی درد گرفته بود.

اما در ادامه با رییس اداره معماری و شهرسازی شهرداری تربت جام درباره این اتفاق گفت وگو کردیم، او به هیو بلاگ گفت: ماموران جلوگیری از تخلفات شهرداری مطابق وظیفه خود در تاریخ 27 مهرماه 98 به محل مراجعه نمودند و مشاهده شد که مالک در حال ایجاد یک طبقه مازاد بر بنای موجود است، پس از آنالیز معین گشت که طبقه پایین هم بدون مجوز، فاقد پروانه و استحکام بنا ساخته شده و حتی طبق طرح تفصیلی شهر، در راستا خیابان نیز می باشد و ملک عقب نشینی دارد.

محمد احمدی اضافه نمود: هیچکدام از مقررات ملی ساختمان در طبقه دوم رعایت نشده و این برای خود مالک در آینده مسائل فراوانی را به وجود می آورد؛ رعایت این مقررات و نظارت های شهرداری ها برای حفظ جان خود مالکان از خطرات احتاقتصادی است.

وی اعلام کرد: موارد تخلف به مالک ابلاغ گشت تا برای اخذ مجوز و برطرف موارد تخلفی به شهرداری مراجعه کنند؛ علی رغم بازدیدها و اخطارهای مکرر که در پنج نوبت به مالک ابلاغ شد، متاسفانه هیچ مراجعه ای به شهرداری صورت نگرفت تا در نهایت این مسئله منجر به مراجعه آخر ماموران و پلمب گشت. همچنین در این بازدیدها مالکان هیچ گونه همکاری با ماموران را انجام نمی دادند و مانع ورود به منزل می شدند.

احمدی اعلام نمود: مالک در هیچ کدام از این مراجعات اعلام نکرد که شرایط ساکنان منزل چگونه است و فرزند معلول دارند؛ فقط مشکل اقتصادی را مطرح کردند که همکاران هم مالک را هدایت نمودند که برای مشکل اقتصادی باید از بهزیستی یا کمیته امداد نامه بیاورند تا پروانه رایگان صادر شود؛ اما مالک مراجعه نکرد.

وی گفت: بنابراین همکاران ما پلمب نیوجرسی را در تاریخ 7 خردادماه 99 جلوی در گذاشتند، این نیوجرسی به طریقی گذاشته شد تا مانع از رفت و آمد اهالی منزل نشود و تنها مانع از تردد مصالح ساختمانی شود و پس از اینکه معین شد شرایط ساکنان به صورتی است که نابینا و معلول هستند، ماموران دوباره در تاریخ 10 خردادماه مراجعه کردند و نیوجرسی را برداشتند و مجدد مالک هدایت شد.

هنوز یک هفته از ماجرای فوت آسیه پناهی، نگذشته است که ماجرای این زن سالمند نابینا نیز در تربت جام خبرساز شد. یک سو قوانین و مبحث استحکام خانه ها و... قرار گرفته است و سوی دیگر شهروندانی که با مسائل بسیار دست و پنجه نرم می کنند؛ یک سو مجری قانون و سوی دیگر شهروندی که شرایط به هر دلیلی برایش سخت است...

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3373

به "ماجرای پلمب خانه زنِ سالمند نابینا در تربت جام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای پلمب خانه زنِ سالمند نابینا در تربت جام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید