جواد نوروزبیگی: ساخت آثار بدون پژوهش آسیب جدی به سینما می زند

به گزارش هیو بلاگ، تهران (پانا) - جواد نورزبیگی تهیه کننده سینما معتقد است اگر پژوهش در آثار سینمایی صورت بگیرد یک اثر با منطق تولید خواهد شد.

جواد نوروزبیگی: ساخت آثار بدون پژوهش آسیب جدی به سینما می زند

به گزارش چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی، جواد نوروزبیگی با بیان اینکه سینمای ایران نیازمند پژوهش است، گفت: طبیعی است که باید به مقوله پژوهش هنگام فیلمنامه نویسی توجه بیشتری شود تا اثری که قرار است ساخته شود، در مسیری درست پیش رود و قابل باور باشد.

وی با اشاره به لزوم توجه به پژوهش در آثار سینمایی نیز افزود: متاسفانه این اتفاق در آثار سینمایی کمتر می افتد، بعضا فیلمنامه هایی را می بینیم که تخیل هستند، درصورتیکه تحقیق و پژوهش در فیلمنامه باعث می شود تا منطق در قصه ها شکل بگیرد. شخصا سعی می کنم فیلمنامه هایی که برایم می آیند اگر فاقد این ویژگی باشند در پیش تولید و حین ساخت خلاءشان را جبران کنم. یعنی هر موضوع تخصصی که داشته باشد سعی می کنیم درباره آن تحقیق کنیم و مشاوره بگیریم.

نوروزبیگی در بخش دیگری از صحبت هایش شرح داد: اما متاسفانه تعداد زیادی از فیلمنامه ها بدون تحقیق و پژوهش به نگارش در می آیند و این امر آسیبی جدی به اثر می رساند.

وی درباره اینکه آیا پژوهش تنها مربوط به حوزه فیلمنامه نویسی می شود نیز گفت: در زمان اجرا نیز می توان به این موضوع پرداخت چرا که نتیجه فیلمنامه همان چیزی است که ما اجرا می کنیم، طبیعتاً اگر در زمان تولید و اجرا نیز به تحقیق و پژوهش اهمیت داده شود شاهد کار منسجم تری خواهیم بود. از همین رو حضور مشاوران لازم و ضروری به نظر می رسد چرا که کارگردان در همه حوزه ها تخصص ندارد و نمی تواند روی تمامی موضوعات اشراف کامل داشته باشد. یک کارگردان در طول کار، در زمینه کار تخصصی اش یعنی همان کارگردانی متمرکز می شود اما این مشاوران هستند که می توانند نظر تخصصی درباره هر سوژه و موضوعی را داشته باشد.

این تهیه کننده با تاکید بر اینکه اگر به موضوع پژوهش در آثار سینمایی اهمیت بیشتری داده شود می توان شاهد آثار منسجم تر و تاثیرگذارتری بود، گفت: اثری که این مرحله را طی کرده باشد اثری با منطق می شود که جای هیچ سوالی را برای مخاطب باقی نمی گذارد و همه پاسخ ها در فیلم داده می شود.

گفتنی است، اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی به دبیری بهروز محمودی بختیاری فروردین ماه 1400 برگزار می شود.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 7496

به "جواد نوروزبیگی: ساخت آثار بدون پژوهش آسیب جدی به سینما می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جواد نوروزبیگی: ساخت آثار بدون پژوهش آسیب جدی به سینما می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید