تغییر شرایط بازنشستگی پیش از موعد معلولان در چه مرحله ای است؟

به گزارش هیو بلاگ، سرپرست دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور از تلاش ها برای تغییر شرایط بازنشستگی پیش از موعد افراد دارای معلولیت خبر داد و درخصوص اینکه این موضوع و پیگیری ها به کجا رسیده و مخالفان آن چه نهادهایی هستند، توضیح داد.

تغییر شرایط بازنشستگی پیش از موعد معلولان در چه مرحله ای است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا، محمدرضا شهبازی سرپرست دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی کشور درباره مسائل بازنشستگی پیش از موعد معلولان گفت: قانون بازنشستگی در سال 67 به تصویب رسید و اصلاحیه و آیین نامه آن در سال 85 اجرا شده است. در قانون اولیه مشمولان قانون کار از شمولیت قانون بازنشستگی پیش از موعد مستثنی شده بودند، اما در اصلاحیه این بخش حذف شد و عملا با آیین نامه ای که نوشته شد، معلولان شاغل در بخش های غیردولتی و سازمان های غیردولتی مشمول این قانون قرار گرفتند. این آیین نامه دو موضوع دیگر را ذکر کرده که ما مدت هاست به دنبال برطرف کردن آنها هستیم، اما از آنجا که شرایط به گونه ای است که هنوز نتوانسته ایم همه هماهنگی ها و موافقت ها را داشته باشیم، براساس همین آیین نامه مصوبه هیات دولت عمل می شود.

وی ادامه داد: براساس این آیین نامه، جانبازان و آزادگانی که قصد دارند، از این کمیسیون استفاده کنند، باید میزان معلولیتشان در کمیسیون پزشکی سه نفره ای که در وزارت بهداشت تشکیل می شود، مورد بررسی قرار بگیرد. براساس این مصوبه پرونده افراد معلولیت نیز باید در کمیسیون پزشکی در سازمان تامین اجتماعی بررسی شود.

سرپرست دفتر توانمندسازی معلولان بهزیستی کشور اظهار کرد: در چند سال اخیر ما در سازمان بهزیستی تلاش های بسیاری انجام دادیم تا براساس قانون حمایت از معلولان که بعد از این مصوبه به تصویب رسیده است تشخیص نوع و شدت معلولیت، تعیین درصد و موضوعات دیگر به این کمیسیون واگذار شود و تنها مرجع قانونی این کمیسیون در سازمان بهزیستی و براساس قانون حمایت از معلولان باشد. اما یک اختلاف نظر در این زمینه وجود دارد؛ برخی معتقدند که برای قانون بازنشستگی پیش از موعد معلولان یک قانون جداگانه وجود دارد که مربوط به کمیسیون پزشکی سازمان تامین اجتماعی می شود.

شهبازی با بیان اینکه تلاش های اجرا شده در این زمینه هنوز به نتیجه نرسیده است، گفت: براساس آخرین استعلامی که از سازمان استخدامی کشور داشتیم، آنها خاطرنشان کردند که جانبازان مجددا به وزارت بهداشت و معلولان به کمیسیون های تامین اجتماعی مراجعه کنند. در واقع آنها به قانون عمل می کنند، ولی ما باید تلاش کنیم که این موضوع اصلاح شده و با یک رای همه معلولان تعیین تکلیف شوند.

وی درباره طولانی شدن پروسه اصلاح این قانون گفت: تغییر مسائل قانونی همیشه یک پروسه طولانی داشته است. ما در سازمان بهزیستی به عنوان پیشنهاددهنده وارد عمل شده ایم و نظرات کارشناسی در این زمینه را مطرح می کنیم. باید این موضوع به سمتی پیش برود که یا در این زمینه مصوبه اصلاحی از سوی هیات دولت صادر شود و یا اگر قانون است در مجلس شورای اسلامی تصویب شود. در قانون بازنشستگی پیش از موعد فعلی، آیین نامه آن مصوبه هیات دولت است که اصلاح آن زمان بر خواهد بود.

سرپرست دفتر توانمندسازی معلولان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: البته برخی از کارشناسان سازمان های متولی مانند سازمان استخدامی کشور موافق این نیستند که سازمانی که خودش ذی نفع نیست، این بررسی ها را انجام دهد و معتقدند اگر صندوق بازنشستگی با رای دیگر سازمان ها بخواهد پرداختی داشته باشد، ورشکسته خواهد شد و باید کمیسیون تامین اجتماعی براساس وظایف قانونی این کار را انجام دهد. در مجموع ما در تلاش هستیم که براساس قانون حمایت از حقوق معلولان بتوانیم کاری کنیم که محل تعیین و تشخیص معلولیت در بازنشستگی برای معلولان سازمان بهزیستی کشور باشد و کمیسیون های پزشکی و توانبخشی در سازمان بهزیستی این کار را انجام دهند.

وی با بیان اینکه معلولانی که در بخش های دولتی نیز به کار مشغول هستند درباره بازنشستگی پیش از موعد با مشکل روبرو می شوند، گفت: درباره این معلولان نیز نظر کمیسیون پزشکی وزارت بهداشت را ملاک عمل قرار می دهند. ما نیز برای اینکه وقفه ای در کار بازنشستگی پیش از موعد برای معلولان ایجاد نشود، افراد دارای معلولیت را از وزارتخانه استعلام می کنیم و آنها نیز درصد معلولیت افراد را براساس کمیسیون سه نفره به ما اعلام می کنند.در بخش خصوصی، با توجه به اینکه بازنشستگی از صندوق به معلولان پرداخت نمی شود، معلولان برای دریافت بازنشستگی پیش از موعد با مسائل بسیاری روبرو هستند.

وی اضافه نمود: در مجموع تا زمانی که قانون اصلاح نشود، این مساله با مذاکره و نامه نگاری برطرف نمی شود و ما باید تلاش کنیم قانون و مصوبه هیات دولت در این زمینه را اصلاح کنیم. ما در سازمان بهزیستی نیز به صورت مداوم این موضوع را پیگیری می کنیم و آخرین مکاتبه ای که در این زمینه اجرا شده است در تاریخ 98/9/11 بوده است. قانون بازنشستگی پیش از موعد از موضوعات بسیار مهمی است که در دستور کار ما قرار گرفته است و ما پیگیر این موضوع هستیم.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1613

به "تغییر شرایط بازنشستگی پیش از موعد معلولان در چه مرحله ای است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر شرایط بازنشستگی پیش از موعد معلولان در چه مرحله ای است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید