بچه ها باید شیر پرچرب مصرف کننند یا کم چرب؟

تغذیه بچه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بسیار در شکل گیری رشد، تکامل و حتی سلامتی کودک تاثیرگذار است. مصرف شیر پرچرب از مواردی است که بسیار مفید است و مهم است که در رژیم غذایی بچه ها جای داده گردد.

بچه ها باید شیر پرچرب مصرف کننند یا کم چرب؟

پژوهشگران واحد بهداشت بیمارستان سنت میشل (St. Michael s Hospital) در شهر تورنتوی کشور کانادا در مطالعات اخیر خود دریافتند بچه های که در رژیم غذایی خود از شیر پرچرب و یا به اصطلاح از شیر کامل استفاده می نمایند، در مقایسه با بچه های که شیر کم چرب مصرف می نمایند به میزان چهل درصد کمتر دچار چاقی شده و به بیان دیگر مصرف شیر کامل موجب کاهش افزایش وزن غیرسالم می گردد.

این موضوع در پی مطالعه 28 پژوهش گسترده و مجزای بین المللی در مراکز مختلف مطالعاتی به دست آمده است. جاناتان مگوایر (Jonathon Maguire) پزشک متخصص اطفال و از اعضای ارشد این تیم تحقیقاتی در رابطه با موضوع فوق اعلام نمود: بیشتر بچه ها در کانادا و ایالات متحده آمریکا روزانه شیر گاو مصرف می نمایند و این ماده غذایی را می توان اصلی ترین بخش تأمین لبنیات آنها دانست.

این یافته ها، دستورالعمل های بین المللی را به چالش می کشد که به بچه ها توصیه می نمایند به جای شیر کامل از شیر کم چرب استفاده نمایند تا خطر ابتلا به چاقی را کاهش دهند.

در آنالیز های صورت گرفته توسط ما، بچه های که از توصیه فعلی تغییر مصرف شیر کم چربی به شیر کامل در دو سالگی پیروی نموده اند، لاغرتر از سایر بچه ها با رژیم شیر کم چرب هستند.

مگوایر و همکارانش داده های حاصل از مطالعات انتخاب شده مختلفی را آنالیز کردند که همگی رابطه بین مصرف شیر گاو و وزن بدن را ارزیابی نموده بودند. در مجموع طی این مطالعات حدود 21 هزار کودک و نوجوان مورد آنالیز قرار گرفته بودند.

نکته قابل توجه این است که هیچ یک از مطالعات صورت گرفته نشان نداده است بچه های که شیر کم چرب می نوشند، خطر اضافه وزن یا چاقی کمتری دارند. از سوی دیگر 18 مورد از 28 مطالعه صورت گرفته، نشان داد، بچه های که شیر کامل می نوشند احتمالاً اضافه وزن یا چاق کمتری نسبت به سایرین دارند.

این یافته ها، دستورالعمل های بین المللی را به چالش می کشد که به بچه ها توصیه می نمایند به جای شیر کامل از شیر کم چرب استفاده نمایند تا خطر ابتلا به چاقی را کاهش دهند. اعضای این تیم تحقیقاتی در نظر دارند در آینده مطالعات جامع تری را به طور تعیین در این زمینه انجام دهند.

توضیح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی آمریکایی تغذیه بالینی (American Journal of Clinical Nutrition) منتشر شده و در اختیار پژوهشگران واقع شده است.

منبع: سلامت نیوز

منبع: همگردی
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اسفند 1398 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1414

به "بچه ها باید شیر پرچرب مصرف کننند یا کم چرب؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها باید شیر پرچرب مصرف کننند یا کم چرب؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید