برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش هیو بلاگ، لغو فرمان اجرایی ترامپ برای ایجاد ممنوعیت صدور ویزا برای سفر شهروندان تعدادی از کشورها از جمله ایران، یکی از اقداماتی بود که پیش از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید آمریکا اعلام شد که قرار است با دستور جو بایدن در اولین روز حضورش در کاخ سفید انجام شود.

برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رییس جمهور پیشین آمریکا در راستای اجرای یکی از شعارهای انتخاباتی اش مبنی بر ایجاد محدودیت هایی برای سفر شهفرایندان دیگر کشورها به آمریکا در هفته اول حضور خود در کاخ سفید در ژانویه 2017 ممنوعیت ها و محدودیت هایی را برای صدور ویزا و سفر اتباع کشورهایی همچون ایران، لیبی، سواقتصادی، سوریه، یمن، کره شاقتصادی و ونزوئلا به آمریکا صادر کرد.

ابلاغ این ممنوعیت بلافاصله با اعتراضاتی در فرودگاههای سراسر آمریکا و همینطور با چالش های حقوقی در برخی از ایالت های آمریکا روبرو شد، اما علیرغم این مخالفت ها و کشمکش های حقوقی ایجاد شده ، در تاریخ 24 سپتامبر 2017 اخرین ورژن دستور ممنوعیت صدور ویزا برای کشورهای مورد اشاره اجرایی شد و در تاریخ 26 ژوئن 2017 مشروعیت ابلاغیه ترامپ به تایید دادگاه عالی آمریکا رسید.

در اثر اجرایی شدن این ابلاغیه ، صدور ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی برای شهفرایندان ایران تعلیق شد و تنها راه صدور ویزا برای شهفرایندان ایران مشمول استثنا شدن ویزاهای دانشجویی ، ویزاهای پژوهشی و تحقیقاتی و ویزاهای آموزشی و یا مشمول معافیت (waiver) بود. مطابق شرایط مندرج در این فرمان ، عمدتا کسانی مشمول استثناها می شدند که دارای پاسپورت کشور دیگری به جز 7 کشور مشمول ممنوعیت بودند .

در بهمن ماه 1398 نیز هفته نامه نیوزویک خبر مربوط به لغو صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری برای شهفرایندان ایرانی از سوی اداره تابعیت و مهاجرت آمریکا را منتشر کرد.

این در حالی بود که صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در امور اقتصادی آمریکا بخشی از معاهده دوستی بین ایران و آمریکا بود که در سال 1955 بین دولت های ایران و ایالات متحده آمریکا امضا شده بود ، پیمانی که روز سوم اکتبر 2018 به صورت یک طرفه توسط دولت آمریکا از اعتبار ساقط شد. این پیمان ناظر بر مناسبات اقتصادی و همچنین حقوق کنسولی بود و صدور ویزاهای تجارتی و سرمایه گذاری در آمریکا نیز در چارچوب همین پیمان انجام می شد.

دستور اجرایی ترامپ در مورد ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ایرانی به غیر از افرادی که استتثنا بودند و یا مشمول معافیت می شدند ، مسائل عدیده ای برای تعدادی از شهفرایندان و دانشجویان ایران ایجاد کرد چنان که برخی از رسانه های خبری خود آمریکا در این زمینه اقدام به تهیه گزارش هایی کردند . در همین ارتباط بلومبرگ در ژوئن 2019 در گزارشی گفت بسیاری از ایرانیان متقاضی ویزای دانشجویی و ویزای تحقیقاتی نیز از دریافت ویزا باز مانده اند.

رسانه های آمریکایی همچنین بارها از بلاتکلیفی دانشجویان ایرانی پذیرفته شده در دانشگاه های آمریکایی گزارش هایی را منتشر کردند و نوشته اند که شرایط صدها دانشجوی ایرانی که قصد تحصیل درآمریکا را داشته اند، ناروشن است.

یکی از وعده های صریح بایدن در جریان تبلیغات انتخاباتی لغو دستور اجرائی ترامپ مبنی بر منع ورود اتباع برخی کشورها از جمله ایرانیان به آمریکا بود و اعلام شده که او همان طور که وعده داده در اولین روز ریاست جمهوری اش تراول بن را لغو خواهد کرد .

با توجه به این موضوع برخی از کارشناسان موضوع مهاجرت و سایت های فعال در این زمینه تاکید بر این دارند که نباید تصور کرد که با لغو این فرمان، شرایط برای ایرانیان جهت کسب ویزا بلافاصله به حالت عادی باز خواهد گشت و احتمالا بسیاری از ساز و کارهای ایجاد شده برای اعطای ویزا به ایرانیان پابرجا خواهد ماند.

افراد فعال در این حوزه می گویند به نظر می رسد با لغو این فرمان ، صدور ویزاهای توریستی که برای ایرانیان فاقد تابعیت مضاعف عملا نزدیک به صفر شده بود از سر گرفته خواهد شد و والدین ایرانیان ساکن آمریکا امکان بیشتری را برای دریافت ویزاهای توریستی جهت دیدار با فرزندان خود خواهند داشت.

البته بعید است چک های امنیتی که در دوران ترامپ برای صدور ویزا برای ایرانیان اضافه شده است ، در این فرایند لغو شود اما انتظار می رود فرایند انجام این مرحله از صدور ویزا تسریع شود؛ گرچه اجرای این مسئله تا حد زیادی به میزان تنش زدایی در روابط سیاسی دو کشور نیز بستگی خواهد داشت.

احتمالا پس از لغو این فرمان ، ویزاهای مهاجرتی از طریق خانوادگی با سهولت بیشتری صادر خواهد شد و صدور ویزاهای دانشجویی برای ایرانیان تسریع می شود .

البته نباید فراموش کرد که شروع تغییرات در فرایند صدور ویزا برای ایرانیان در عمل با شرایط همه گیری کرونا در سطح جهان ارتباط مستقیمی دارد و امکان مسافرت ایرانیان به کشورهای همسایه و آمادگی سفارتخانه ها برای پذیرش مراجعین با رعایت پروتکل های بهداشتی و همچنین لغو محدودیت های ایجاد شده از سوی دولت آمریکا برای سفر به این کشور با توجه به شیوع کرونا ، عوامل تعیین کننده در این زمینه خواهند بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 6932

به "برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ایرانیان چه اتفاقی رخ خواهد داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید