با این چای افسردگی را از خود دور کنید

به گزارش هیو بلاگ، روان پزشکی آمریکا می گوید که افسردگی می تواند از هر 6 نفر یک نفر را در طول زندگی تحت تاثیر قرار دهد و علائم عاطفی یا جسمی ایجاد کند که بر زندگی شغلی و خانوادگی فرد تاثیر بگذارد.

با این چای افسردگی را از خود دور کنید

افسردگی زمانی رخ می دهد که انتقال دهنده های عصبی در مغز مختل شوند این مورد باعث از بین رفتن فعالیت مغزی خاصی می گردد که خلق و خوی فرد را تنظیم می نماید. اگرچه ترکیب مشاوره و دارو می تواند به درمان افسردگی یاری کند، اما ورزش، داشتن خواب کافی با کیفیت و اجتناب از مصرف الکل راه هایی برای بهبود شرایط فرد به همان میزان مفید محسوب می شوند.

به گفته دانشکده پزشکی هاروارد، آنچه می خورید و می نوشید نیز می تواند بر افسردگی تاثیر بگذارد. رژیم های غذایی سالم مانند رژیم غذایی مدیترانه ای که بر میوه ها، سبزیجات و غلات کامل تمرکز دارد و شیرینی ها، غذا های تصفیه شده و فرآوری شده و گوشت قرمز را محدود می نماید، اغلب با علائم افسردگی کمتر همراه است.

ما می دانیم که چای می تواند با التهاب مبارزه کند و به محافظت در برابر بیماری های قلبی و بعضی از انواع سرطان یاری کند. فلاونوئید های موجود در چای سبز بعلاوه می توانند کلسترول و فشار خون را کاهش دهند.

ماچا که پودر چایی است و از برگ های چای سبز آسیاب شده تهیه می گردد، می تواند آنتی اکسیدانی معادل 10 فنجان چای سبز دم نموده داشته باشد، اما آیا این چای غنی از آنتی اکسیدان می تواند سلامت روان شما را بهبود بخشد؟

نتایج تحقیق سال 2023 که در نشریه مواد مغذی منتشر شده است خبر از پتانسیل خاص آن می دهد.

این مطالعه اثرات چای ماچا را روی دو نوع موش آنالیز کرد، یکی برای کنترل استرس و دیگری موش هایی که بیشتر مستعد استرس هستند. محققان هر دو موش را برای ایجاد حالت افسردگی در معرض انزوا قرار دادند. وقتی موش های مستعد استرس، چای ماچا می نوشیدند، سطح افسردگی آن ها کاهش می یافت.

برای یافتن اطلاعات بیشتر، محققان فعالیت مغز آن ها را آنالیز کردند و دریافتند که قشر جلوی مغز و هسته اکومبنس موش های مستعد استرس، هنگام نوشیدن چای ماچا فعال می شوند. این بخش های مغز سطوح دوپامین، خلق و خوی و احساسات را کنترل می نمایند و افرادی که افسرده هستند تمایل به فعالیت کمتری در این منطقه ها نشان دادند.

با این حال، محققان این اثر مشابه را روی موش های مقاوم در برابر استرس پیدا نکردند. به عبارت دیگر، تعیین شد که چای ماچا با توجه به حساسیت موش ها به استرس، اثرات متفاوتی دارد.

محققانی که در این مطالعه شرکت نداشتند در این مورد اظهار کردند که موش ها و انسان ها از نظر فیزیولوژیکی متفاوت هستند و ممکن است به چای ماچا پاسخ یکسانی نشان ندهند. بعلاوه یک سوال در خصوص دوز مناسبی که برای درمان افسردگی ضروری است وجود دارد، زیرا شواهد بالینی کمی در خصوص تاثیر آن بر انسان وجود دارد. علاوه بر این، افسردگی علل دیگری به جز انتقال دهنده های عصبی مختل شده نیز دارد که مسائل هورمونی، سیستم گوارشی، ژنتیک و پاسخ های استرس است.

چای سبز دارای مواد مختلفی است که می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد. اولین مورد اپی گالوکاتچین گالات است که به نام EGCG نیز شناخته می گردد. طبق مطالعه منتشر شده در سال 2012، این پلی فنول از چای سبز دارای خواص قوی برای مبارزه با سرطان است.

کافئین موجود در چای سبز می تواند هوشیاری را افزایش دهد، در حالی که ال-تیانین (L-theanine) می تواند خلق و خوی شما را با تحریک گابا (آمینو بوتیریک اسید)، دوپامین و سروتونین بهبود بخشد. بر اساس مطالعه 2021 منتشر شده در نشریه مولکول ها، تیانین و آرژنین می توانند پیری ناشی از استرس را در مغز کاهش دهند.

مطالعه سال 2022 منتشر شده در نشریه مواد مغذی، یک تحقیق دو قسمتی روی چای سبز انجام داد که بخش اول شامل موش و بخش دوم شامل انسان بود. این مطالعه بیشتر بر روی نسبت کافئین و اپی گالوکاتچین گالات به تیانین و آرژنین (که نسبت CE/TA نامیده می گردد) متمرکز شد و دریافت که سطوح بالاتر دو ماده اول می تواند در کاهش استرس و التهاب مغز مفیدتر باشد.

افراد سه بار در روز 1.5 گرم چای سبز ماچا می نوشیدند در حالی که از قهوه و سایر انواع چای پرهیز می کردند. تنها پس از دو هفته، گروهی که نسبت CE/TA بالاتری نوشیدند، سطوح اضطراب را کاهش دادند. هر دو گروهی که ماچا مصرف کردند، شاهد بهبودی در تمایلات افسردگی خود بودند. با این حال، افراد درگیر در این مطالعه، بزرگسالان سالم بودند، نه افرادی که افسردگی یا اضطراب در آن ها تشخیص داده گردد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 13477

به "با این چای افسردگی را از خود دور کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این چای افسردگی را از خود دور کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید