آیا باید منتظر بالا رفتن قیمت مسکن باشیم؟

کارشناسان معتقدند تغییرات احتمالی قیمت مسکن در سال 98 منوط به افزایش حضور متقاضیان مصرفی در بازار مسکن است.

آیا باید منتظر بالا رفتن قیمت مسکن باشیم؟

جهت دریافت خدمات طراحی فضای سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

بعد از افزایش قیمت بنزین، تصور بخشی از جامعه این بود که قیمت مسکن در سال 98 مجددا با یک تورم افسارگسیخته روبرو خواهد شد. این در حالی است که یک کارشناس بازار مسکن گفته است: از آنجا که بنزین سهم مشخصی از سبد خانوار دارد و شوک افزایش نرخ سوخت بر بازارها فقط یک بار رخ می دهد؛ پیش بینی می شد که اثر افزایش قیمت بر همه بازارها از جمله بازار مسکن ناچیز باشد.

به گزارش خبرنگاران محمد عدالت خواه کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه معتقد است هم اکنون در بازار مسکن، معاملات به شکل مصرفی انجام نمی گردد می گوید: معاملات بازار مسکن یا از نوع مصرفی است یا سرمایه گذاری. خرید و فروش هایی که اخیرا اجرا شده عمدتا از نوع سرمایه گذاری بوده و صرفا برای حفظ ارزش پول اجرا شده است؛ بنابراین جنبه سودآوری نداشته است. بخش مصرفی معاملات هم به دلیل کاهش توان بخش قابل توجهی از متقاضیان مصرفی، اکنون در اختیار سفته بازان و سرمایه گذاران است.

رونق بازار مسکن چه زمانی اتفاق می افتد؟

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه درصد بالایی از قیمت مسکن را ارزش زمین تشکیل می دهد می گوید: تا زمانی که روی قیمت زمین کنترلی وجود نداشته باشد نمی توان به رونق واقعی بازار مسکن و خانه دار شدن خانوارهای متوسط و پایین امیدوار بود.

اخیرا اعلام شده که تسهیلات مسکن به وسیله اوراق به 240 میلیون تومان افزایش پیدا نموده، اما هیچ کس توانایی پرداخت اقساط چهار میلیون تومانی این طرح را ندارد.

قیمت مسکن در سال 98 و 99 بالا می رود؟

وی درباره چشم انداز قیمت مسکن در سال 98 و ماه های بعد از آن گفت: قیمت های اسمی ممکن است بالا برود، اما قیمت های واقعی کشش افزایش بیش از این را ندارد. قیمت هایی که هم اکنون در بازار دیده می گردد به دلیل کاهش ارزش پول است. بازار مسکن دچار حباب کاذب شده و برای دستیابی به یک شرایط واقعی در این بازار باید سال ها صبر کرد؛ البته مشروط بر آن که قیمت مسکن افزایش پیدا نکند.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 بهمن 1398 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1347

به "آیا باید منتظر بالا رفتن قیمت مسکن باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا باید منتظر بالا رفتن قیمت مسکن باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید