10 افسانه که ما باورشان داریم اما روانشناس ها با آن مخالفند

به گزارش هیو بلاگ، هر یک از ما در زندگی مان نسبت به رویدادها و پدیده های مختلف باورهایی داریم اما روان شناسان با برخی از این باورها مخالفند.

10 افسانه که ما باورشان داریم اما روانشناس ها با آن مخالفند

خبرنگاران، این باورها بدون هیچ گونه پشتوانه علمی هستند و به افسانه هایی می مانند که نسل به نسل به ما انتقال یافته اند. در ذیل به برخی از این باورهای نادرست اشاره شده است:

اجازه بروز خشم بهتر از فرونشاندن آن است. در زمان فیلسوف یونانی، ارسطو، درمانی با عنوان جیغ اولیه وجود داشت که اجازه رهاشدن خشم را می داد اما اکنون روان شناسان دریافته اند که بروز خشم در واقع موجب بیشتر شدن خشم و پرخاشگری می شود. ضربه زدن یا شکستن چیزی بعد از خشم موجب کاهش آن و احساس بهتر نمی شود. بهتر است که خشممان را مدیریت و کنترل کنیم، نفس های عمیقی بکشیم و فکرمان را در مورد موقعیتی که منجر به خشممان شده است، تغییر دهیم.

افراد معتاد به سیگار می توانند هر زمان که بخواهند ترک کنند. تحقیقات نشان داده است که تنها 18 درصد از افراد معتاد به سیگار می توانند ترک کنند.

افراد هر چقدر که سنشان بالاتر می رود، غمگین تر می شوند. تحقیقات مختلف نشان می دهد که شادترین گروه سنی، افراد بالای 65 سال هستند.

اغلب افراد تنها از 10 درصد مغزشان استفاده می کنند. دکتر لیلینفلد، روان شناس آمریکایی، این باور را مربوط به زمانی می داند که دانشمندان هنوز از عملکرد 90 درصد مغز آگاه نبودند.

متضادها جذب همدیگر می شوند. به باور روان شناسانی همچون دکتر لیلینفلد، این یک افسانه بالقوه خطرناک است. زیرا این باور می تواند افراد را برای دوستی و ازدواج به آدرس های غلطی بفرستد. او می گوید تحقیقات مختلف نشان داده است که نه تنها متضادها در روابط عاشقانه جذب همدیگر نمی شوند بلکه تفاوت زیاد با همسر در ویژگی های شخصیتی و باورها یکی از عمده ترین دلایلی است که افراد در زندگی مشترکشان با شکست روبرو می شوند.

شما می توانید هرکاری را که بخواهید انجام دهید. این نکته درست است که باید خودپنداره تان را بهبود بخشید، گفت وگوی منفی با خود نداشته باشید و به خودتان پیام های تصدیق کننده بدهید اما احتمالا نمی توانید تنها با داشتن اعتمادبه نفس بالا در کاری پیروز شوید، مگر اینکه مهارت کاری را که می خواهید انجام دهید، داشته باشید.

می توانید همیشه خوش بین باشید. شما واقعا نمی توانید در هر لحظه از روز دقیقا فکرتان را کنترل کنید و مراقب افکار منفی تان باشید. در حقیقت، موقعی که شما خود را وادار به این کار می کنید، اگر دریابید که یک مقدار فکر منفی دارید از خودتان راضی نخواهید بود و اگر بیشتر بر آن پافشاری کنید می تواند تبدیل به یک چرخه بد و منفی شود. شما نباید خودتان را برای داشتن افکار منفی تنبیه کنید.

بازی های ذهنی، شما را باهوش تر می کند. بازی کردن با بازی های ذهنی شما را در یک بازی بسیار شبیه به آن باهوش تر می کند.

شما باهوش تر از میانه افراد جامعه هستید. بر اساس نتایج تحقیقات روان شناسان، 70 درصد از افراد هر جامعه ای دارای هوش میانه (بهره هوشی 90 تا 110) هستند.

شما می توانید چند کار را به خوبی با هم انجام دهید. انجام دو کار با هم در یک زمان به معنای آن است که توجه کمتری را به هر یک از آنها دارید. در واقع غیرممکن است که شما بتوانید چند کار را با هم به طور همزمان به خوبی انجام دهید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 13631

به "10 افسانه که ما باورشان داریم اما روانشناس ها با آن مخالفند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 افسانه که ما باورشان داریم اما روانشناس ها با آن مخالفند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید