گزارش قانونگذاران دموکرات به سنا درباره سوگندشکنی ترامپ

قانونگذاران دموکرات در گزارشی به سنای آمریکا، با بیان اینکه رئیس جمهور این کشور سوگند خود را شکسته، از سنا خواستند او را استیضاح کند.

گزارش قانونگذاران دموکرات به سنا درباره سوگندشکنی ترامپ

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، قانونگذاران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بامداد یکشنبه گزارشی 111 صفحه ای درباره ادله خود جهت استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور را برای مجلس سنا توضیح دادند.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس دموکرات ها در این گزارش تاکید کردند که ترامپ با شکستن سوگند خود (ریاست جمهوری) به اعتماد عمومی خیانت نموده و باید از قدرت کنار گذاشته گردد.

در این گزارش اظهارات و شهادت های علنی و خصوصی ده ها شاهد از جمله سفرای آمریکا در کشور های مختلف، مسئولان امنیتی و دولتی عالی رتبه، ذکر شده که همگی نگرانی های خود را از تعاملات ترامپ با اوکراین و درخواست عمل متقابل بیان کردند.

به نوشته آسوشیتدپرس، راهنمایی نمایندگان طرح استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا در این گزارش آورده اند که مدارک محکمی از سوءاستفاده از قدرت و ممانعت در تحقیقات کنگره توسط ترامپ وجود دارد.

این گزارش 111 صفحه ای سپس خطاب به مجلس سنا، که اکثریت آن در اختیار جمهوری خواستار و هم حزبی های ترامپ است، می گوید اکنون باید دید آیا اعضای سنا اعمال غیرقانونی ترامپ را می پذیرند و به وظیفه خود در چارچوب قانون اساسی آمریکا عمل می نمایند یا خیر.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد بیست وششم دی ماه، قطعنامه حاوی بند های استیضاح ترامپ را امضا و آن را تحویل مجلس سنا کرد. پلوسی هنگام امضای بند های استیضاح ترامپ گفت: امروز ما تاریخ ساز می شویم. هیچ کس مافوق قانون نیست.

مجلس نمایندگان آمریکا بامداد 28 آذرماه با اکثریت آرا هر دو بند قطعنامه استیضاح دونالد ترامپ را به تصویب رساند تا او سومین رئیس جمهور تاریخ آمریکا لقب بگیرد که استیضاح می گردد.

اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در دو مرحله بر سر این دو بند رأی گیری کردند. ابتدا بند سوءاستفاده از قدرت به رأی گذاشته شد که با 230 رأی موافق و 197 رأی مخالف مورد موافقت نهاده شد. قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا دیگر بند این قطعنامه که به اتهام ممانعت در تحقیقات کنگره مربوط می شد را نیز به تصویب رساندند. این بند با 229 رأی مثبت و 198 رأی منفی به تصویب رسید.

در مجلس سنا چیزی شبیه یک دادگاه شکل خواهد گرفت که ریاست آن با رئیس دیوان عالی است و سناتور ها در آن نقش اعضای هیات منصفه را دارند. برای خلع ترامپ از قدرت، دوسوم سناتور ها (67 نفر) باید به عزل او رای دهند؛ امری که با توجه به اکثریت جمهوری خواستار در مجلس سنا در شرایط عادی غیرممکن به نظر می رسد. با این حال در جریان استیضاح، دموکرات ها فرصت آن را خواهند داشت تا با نقد جدی عملکرد ترامپ، رای او را در انتخابات 2020 بشنمایند.

نظرسنجی دانشگاه کویینیپاک نیز نشان می دهد 51 درصد از مردم آمریکا از تصویب طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان و تبدیل شدن وی به سومین رئیس جمهور تاریخ این کشور که استیضاح می گردد، حمایت می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 15 اسفند 1398 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 1551

به "گزارش قانونگذاران دموکرات به سنا درباره سوگندشکنی ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش قانونگذاران دموکرات به سنا درباره سوگندشکنی ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید