ماکارونی هم دو نرخی شد

به گزارش هیو بلاگ، این روز ها ماکارونی در سبد خانوار ها جای خود را باز کرده است چرا که علاوه بر پایین بودن نرخ آن می توانند بسیاری از نیاز های غذایی مصرف کنندگان را تامین کنند از این رو ثبات قیمت آن برای مردم حائز اهمیت است.

ماکارونی هم دو نرخی شد

به گزارش ایلنا، در حال حاضر تولیدکنندگان این صنعت زیرمجموعه 2 انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی ایران و انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران کار خود را پیش می برند.

انجمن تولیدکنندگان از آنجایی که گندم را با نرخ سال گذشته از دولت دریافت کرد قیمت ماکارونی در سال جاری را افزایش نداد این در حالیست که انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی به دلیل خرید گندم آزاد و همچنین بالا رفتن هزینه عوامل تولید، قیمت ماکارونی در سال جاری را 60 درصد افزایش دادند.

محسن امینی در پاسخ به این پرسش که آیا در سال جاری ماکارونی افزایش نرخ را تجربه کرده است؟ گفت: این روز ها ماکارونی در سبد خانوار ها جای گرفته است چرا که قیمت آن به نسبت سایر اقلام خوراکی، چون برنج کمتر است.

وی در ادامه با تشریح چگونگی محاسبه قیمت ماکارونی، بیان نمود: قیمت ماکارونی براساس توافق سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان با 2 انجمن ماکارونی کشور یعنی انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی و انجمن کارفرمایان ماکارونی محاسبه می شود.

این فعال اقتصادی ادامه داد: سال هاست که قیمت گذاری دستوری اجرا نمی شود و تولیدکنندگان با احتساب هزینه تولید قیمت ماکارونی را محاسبه می کنند آن ها با احتساب قیمت آرد، هزینه بسته بندی، کارگر، سود تولیدکنندگان و ... به قیمت نهایی می رسند.

به گفته وی، دولت در سال جاری گندم را با نرخ بالاتری از کشاورزان خریداری کرد، اما در جهت حمایت از سفره های مردم تا بیش از این کوچکتر نشوند گندم را با نرخ سال گذشته در اختیار صنعتگران قرار داد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماکارونی باوجود افزایش سایر هزینه های تولید به غیر از نرخ گندم قیمت ماکارونی در سال نو را افزایش نداد.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران با اشاره به دو نرخی شدن قیمت ماکارونی در بازار، خاطر نشان کرد: همانگونه که اشاره کردم انجمن کارفرمایان ماکارونی باتوجه به افزایش هزینه تولید قیمت محصول نهایی را بالا بردند.

به همین دلیل هم اکنون قیمت ماکارونی در بازار 2 نرخی شده است برخی از کارخانه ها با قیمت سال گذشته و برخی دیگر با قیمت نو این محصول را عرضه می کنند.

وی ادامه داد: انجمن تولیدکنندگان ماکارونی بر این باور است تا زمانی که تولیدکنندگان گندم را باقیمت سال گذشته از دولت دریافت می کنند نباید افزایش نرخ را اعمال کنند.

باید به این نکته اشاره کنم که دولت به این تولیدکنندگانی که گندم را با نرخ آزاد خریداری کردند پیشنهاد داد که گندم آن ها را خریداری و دوباره آن را با نرخ دولتی به آن ها می فروشد که چنین پیشنهادی مورد موافقت آن ها قرار نگرفت.

امینی با اشاره به ثبات قیمت ماکارونی تا سرانجام سال، افزود: بنا به گزارش تعزیرات استان البرز برخی از تولیدکنندگان این صنعت افزایش قیمت را اعمال نکردند.

وی کیفیت ماکارونی تولید شده در ایران را صادراتی بیان نمود و افزود: ماکارونی تولید شده در کارخانه های تولیدی به کشور های آفریقای جنوبی، کنیا، اتیوپی، سوئد، آلمان و ایتالیا صادر می شود چراکه تفکر ما در تولید صادراتی است.

قیمت گندم یکی از مولفه های تولید است

همچنین در این رابطه مهرداد نوری رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان کارخانجات ماکارونی ایران، گفت: مقرر شده است شرکت های که گندم را به صورت مستقیم از دولت خریداری نمی کنند تغییر نرخ را در سال جاری اعمال کنند، اما از سوی دیگر واحد هایی که گندم دولتی دریافت می کنند تغییر نرخی نداشته باشند.

وی بابیان اینکه نمی توان انتظار داشت با ثابت نگه داشتن یکی از مولفه های تولید قیمت محصول نهایی ثابت بماند، افزود: درست است دولت قیمت خرید گندم را تغییر نداد، اما اینجا این پرسش مطرح است که آیا توانست قیمت آرد و سایر عوامل تولید را ثابت نگه دارد؟

این فعال اقتصادی ادامه داد: سال گذشته تولیدکنندگان گندم را کیلویی 2 هزار و 700 تومان خریداری می کردم و برای حمل آن از بندرعباس کیلویی 300 تومان کرایه پرداخت می کردند این در حالیست که در سال جاری تولیدکنندگان برای حمل هر کیلو گندم 780 تومان پرداخت می کنند پس کرایه حمل بیش از 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با اشاره به افزایش سایر عوامل تولید خاطر نشان کرد: دولت هزینه دستمزد را 39 درصد افزایش داد همچنین علاوه بر این قیمت سلفون نیز در سال جاری 70 درصد افزایش نرخ را تجربه کرد از این رو نمی توان انتظار داشت با ثابت ماندن قیمت گندم نرخ ماکارونی هم باید ثابت بماند و تولیدکنندگان همچنان محصول خود را با نرخ اردیبهشت سال گذشته عرضه کنند این مسئله معقول به نظر نمی رسد.

به گفته نوری، مدتهاست که به ما می گویند با دولت همراه باشید و مراعات حال دولت نو را بکنید اما باید بگویم تولیدکنندگان تا یک راستا می توانند با دولت همراه و هم راستا باشند و باید سود و زیان خود را در نظر بگیرند.

این فعال اقتصادی بابیان اینکه سازمان حمایت بر روی قیمت ماکارونی ساده 500 گرمی و 700 گرمی نظارت خود را اعمال می کند، افزود: قیمت ماکارونی های غنی شده مشمول رصد قیمت نیستند.

وی بابیان اینکه در سال 1400 تولیدکنندگان گندم را کیلویی 5 هزار و 430 تومان از کشاورزان خریداری کردند، افزود: این نرخ خرید به این معنی است که تولیدکنندگان 100 درصد گندم را گران تر از سال گذشته خریداری کردند.

پس تولیدکننده اگر بخواهند 100 درصد قیمت ماکارونی را نسبت به سال گذشته افزایش بدهند باید این محصول را بسته ای 17 هزار و 200 تومان بفروش برساند این در حالیست که آن ها ماکارونی را بسته ای 13 هزار و 900 تومان می فروشند. تولیدکنندگان گندم را 100 درصد گران تر خریداری کردند، اما محصول را 100 درصد گران نکردند.

نوری در سرانجام بیان نمود: تولیدکنندگانی که ماکارونی 500 گرمی را بسته ای 13 هزار و 900 تومان عرضه می کنند در هر بسته هزار و 300 تومان به دولت اقتصادیات بر ارزش اضافه کرده پرداخت می کنند.

یعنی کسانیکه گندم را 100 درصد گران تر خریداری کردند، اما 60 درصد افزایش قیمت اعمال کردند؛ اما 100 درصد بیشتر از سایر تولیدکنندگان به دولت اقتصادیات ارزش اضافه کرده پرداخت می کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 19 تیر 1401 بروزرسانی: 19 تیر 1401 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 11426

به "ماکارونی هم دو نرخی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکارونی هم دو نرخی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید