سامانه ملی املاک و اسکان هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده

به گزارش هیو بلاگ، هادی خانی گفت: سامانه ملی املاک و اسکان کشور هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده است.

سامانه ملی املاک و اسکان هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، هادی خانی معاون سازمان امور مالیاتی گفت: اصلاحات قانون مالیات های مستقیم در سال 1395 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است. برابر ماده 54 مکرر این قانون سازمان تکلیف دارد از همان سال 1395 به بعد برابر یک تعریف معین از خانه های خالی مطالبه مالیات کند.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در همین ماده قانونی هم به صراحت قید شده که استناد سازمان برای اینکه یک واحد را خالی فرض و مطالبه مالیات کند، سامانه ملی املاک و اسکان است. بر اساس تبصره هفت ماده 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم وزارت راه و شهرسازی مکلف به راه اندازی این سامانه است. متاسفانه راه اندازی این سامانه تا به امروز با کش و قوس های فراوان رو به رو بوده است.

وی اضافه کرد، در بهمن ماه سال گذشته از سوی وزارت راه و شهرسازی رسانه ای شد مبنی بر اینکه سامانه ملی املاک و اسکان تحویل نظام مالیاتی کشور شده است. متاسفانه این سامانه همچنان در دسترس نظام مالیاتی نیست.

معاون سازمان امور مالیاتی کشور گفت: هرچه سریعتر این سامانه باید در اختیار نظام مالیاتی قرار گیرند تا متناسب با اطلاعات هویتی ملک و مالک مطالبه مالیات و برگه تشخیص از سوی سازمان صادر گردد.

خانی گفت: به صراحت در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم بیان شده از سال دوم 50 درصد مالیات بر اجاره ارزش ملک یا مالیات متعلقه، سال سوم 100 درصد و سال چهارم به بعد 1,5 برابر مالیات بر اجاره ارزش ملک باید از خانه های خالی مطالبه گردد.

وی ادامه داد: آمادگی وصول مالیات از خانه های خالی از سمت سازمان مالیاتی بصورت کامل وجود دارد و مبالغ مالیات خانه های خالی هم به صراحت در قانون بیان شده است از اینرو پیچیدگی خاصی از سمت نظام مالیاتی برای مطالبه مالیات و صدور برگه تشخیص وجود ندارد. اما سامانه ملی املاک و اسکان کشور هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در چند ماهه اخیر تعاملی که بین سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی برقرار شده یک تعامل رو به جلویی بوده و احتیاج هایی که دو طرف داشته اند در جلسات متعدد کارشناسی به جمع بندی های مناسبی رسیده است که به محض تحویل سامانه از آن مقطع نظام مالیاتی می تواند برابر قانون مطالبه مالیات از خانه های خالی کند.

خانی ادامه داد: هنوز برای نظام مالیاتی محرز نیست کدام خانه خالی محسوب می گردد طبق قانون وزارت راه و شهرسازی باید برای سازمان امور مالیاتی خانه خالی را تعریف کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3950

به "سامانه ملی املاک و اسکان هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه ملی املاک و اسکان هنوز به سازمان امور مالیاتی تحویل نشده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید