بلیت های هواپیمایی اوج گرفتند، پرواز 67 میلیون تومانی تهران-استانبول

به گزارش هیو بلاگ، خبرنگاران : تقریبا از اردیبهشت تا به امروز که محدودیت های پروازها تاحدودی برداشته شد، شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاینز برای چندین بار به صورت رسمی و با تبلیغات گسترده اقدام به فروش بلیت نموده، اما با وجود کنسل شدن مداوم پروازها، حتی بازگشت هزینه بلیت به مسافران ایرانی را متقبل نشده است.

بلیت های هواپیمایی اوج گرفتند، پرواز 67 میلیون تومانی تهران-استانبول

به گزارش خبرنگاران به نقل از شرق، این شرکت هواپیمایی در مقابل اعتراض مسافران، یا پرداخت هزینه را به چند ماه بعد موکول می نماید یا می گوید صبر کنید تا پروازها برقرار گردد، آن وقت بازهم از ما بلیت بخرید! حالا در فضایی که به دلایلی نامشخص، پروازهای ترکیه لغو می گردد و پروازهای شرکت های هواپیمایی ایرانی به این مقصد نیز دایر نیست، شرکت هواپیمایی قطرایرویز بساط سوءاستفاده همتای ترک خود را تکمیل نموده و با قیمت گذاری های سرسام آور ، عرصه را بر مسافران ایرانی تنگ نموده است.

قیمت بلیت از حدود دو میلیون تومان پیش از بحران کرونا اکنون حتی به 67 میلیون تومان هم رسیده؛ چیزی در حدود 33 برابر. کار تا جایی بالا گرفت که بعضی می گویند ترکیه و قطر در همکاری با یکدیگر چنین بستری را علیه ایران فراهم نموده اند.

در هر حال، سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت امور خارجه در حال پیگیری موضوع و برطرف مسئله ای هستند که هنوز به نظر می رسد رشته ای است که سر دراز دارد! تورج دهقانی زنگنه، رئیس سازمان هواپیمایی کشور، در حاشیه بازدید از سفرهای هوایی درخصوص تعرفه چندمیلیونی بلیت رفت و برگشت تهران ـ استانبول گفت: مردم بهتر است فعلا بلیت پروازهای ترکیه را نخرند. او اطلاع داده: در حال رایزنی با کشور ترکیه هستیم و وزارت امور خارجه هم در حال رایزنی است تا مسئله ای برای پروازهای ترکیه ایجاد نگردد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی هم به شرق گفته اگر پروازهای شرکت های هواپیمایی ایرانی برقرار گردد، احتمالا ترکیش ایرلاینز هم پروازهایش را راه خواهد انداخت. در پیگیری های شرق از شرکت هواپیمایی ایران ایر، یک مقام مطلع در این شرکت هواپیمایی اطلاع داد از 28 شهریور، هر آدینه یک پرواز به ترکیه برقرار خواهد شد.

اگر این خبر دوباره تغییری نکند، شاید بتوان امیدوار بود که پروازهای ترکیش ایرلاینز نیز برقرار شده و با شکستن انحصار قطرایرویز، قیمت ها هم سر فرود آورند. با نگاهی به پیش فروش قیمت ها خواهیم دید که ارقام بلیت وقتی به وعده اول اکتبر نزدیک می شویم، به تعادل می رسد؛ اما نمی توان چندان امیدی داشت که بار دیگر ترکیش ایرلانز زیر حرف خود نزده و سفرها را لغو نکند یا دوباره بلیت ایرلاین های داخلی کنسل نگردد. در هر حال همان طور که سفیر ایران در ترکیه به شرق گفته، نتیجه هرچه باشد، عایدی برای مسافران خاص است و شامل سیر و سفر نمی گردد. به گفته فرازمند، فعلا افرادی که کار ضروری در ترکیه دارند و همچنین دانشجویان، مقیمان، هیئت های تجاری و مسافران ترانزیت می توانند وارد ترکیه شوند.

پرواز به ترکیه از 11 مهرماه قطعی نیست

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در گفت وگو با شرق در رابطه با برقراری پروازها به ترکیه می گوید: ترکیه چندین بار خبر از بازگشایی مرز هوایی خود داد، اما چنین نشد و به دلایلی نامشخص، پروازها به تعویق افتاد. تا به امروز فقط تاریخ اول اکتبر مطرح شده، اما این تاریخ (11 مهرماه) به دلیل آنکه چندین بار تاریخ برقراری پرواز از سوی ترکیه تغییر نموده، قابل اتکا نیست. مقصود اسعدی سامانی با بیان اینکه اکنون سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت امور خارجه در حال رایزنی در این زمینه هستند، ادامه می دهد: باید دید در روزهای آینده آیا این امکان برقرار خواهد شد یا خیر. اسعدی سامانی با اشاره به اینکه پیک دوم کرونا در ترکیه شروع شده، می افزاید: درحال حاضر محدودیت های جدید در ترکیه شروع شده است؛ بنابراین شاید اگر پروازها دایر گردد، برای مسافران ایرانی ایجاد مشکل کند؛ اما گاهی ضرورت حضور در این کشور در قالب کار و تجارت یا تحصیل وجود دارد و به همین خاطر رایزنی ها برای برقراری ارتباط ادامه دارد.

انحصار قطرایرویز، قیمت بلیت را به شدت افزایش داد

او با بیان اینکه اکنون شرکت هواپیمایی قطرایرویز انحصار بازار را در دست گرفته، می گوید: شرکت هواپیمایی قطرایرویز از امتیازی که ترکیه در اختیار او قرار داده، کمال سوءاستفاده را می نماید و درحال حاضر شاهدیم که بلیت در راستا ترکیه با قیمت های گزاف به فروش می رسد. به همین خاطر به وسیله وزارت امور خارجه در حال پیگیری هستیم که هم پروازهای ایرانی را دایر کنیم و هم ترکیش ایرلاینز را فعال کنیم تا این انحصار از بین برود. او همچنین اطلاع داد اکنون پروازهای ترکیه برقرار هستند، اما نمی توانند مسافران ایرانی را به این کشور ببرند و صرفا مسافران را با رعایت پروتکل های بهداشتی از ترکیه به ایران منتقل می نمایند. به گفته او، اگر قرار باشد پروازی بین ایران و ترکیه برقرار گردد، از سوی شرکت های هواپیمایی دو طرف انجام می گردد؛ وقتی ترکیش ایرلاین به ایران بیاید، متقابلا ایرلاین های ایرانی هم می توانند به ترکیه پرواز نمایند.

مردم فعلا دست نگه دارند

اسعدی سامانی با بیان اینکه به مسافران توصیه می کنیم فعلا برای خرید بلیت اقدامی ننمایند و دست نگه دارند، ادامه می دهد: اکنون پروازهای قطرایرویز در راستا تهران-دوحه-بلگراد-استانبول انجام می گیرد که به واسطه دوپروازه بودن آن، هزینه نیز بالاتر است؛ اما قیمت ها در راستا یک طرفه حتی تا 67 میلیون تومان نیز افزایش می یابد که عددی بسیار غیرواقعی و دور از ذهن برای این راستا پروازی است. دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه بده بستان سیاسی بین ترکیه و قطر، موجب اجحاف در حق مسافران ایرانی شده است، تصریح می نماید: با توجه به بدقولی هایی که ترکیش ایرلاینز داشته، به مردم توصیه نموده ایم برای جلوگیری از متضررشدن تا مشخص تکلیف نهایی، فعلا بلیت ترکیه خریداری ننمایند. هرگاه پروازهای شرکت های هواپیمایی ایرانی به ترکیه برقرار شد، مطمئن می شویم که ترکیش ایرلاینز هم پروازهای خود را انجام خواهد داد.

برقراری پروازهای ایران ایر از 28 شهریور

بااین حال یک مقام مطلع در شرکت هواپیمایی ایران ایر اطلاع داده از 28 شهریور مقرر شده هر آدینه یک پرواز به استانبول برقرار گردد.

او اما شرطی را برای برقراری این پرواز مطرح می نماید: آنچه مورد تأکید قرار گرفته، آن است که فقط شهروندانی که مقیم ترکیه هستند (ویزای کار و تحصیل) امکان سفر به ترکیه را داشته باشند و این امکان برای عموم برقرار نباشد. به گفته این منابع مطلع، این اتفاق روی کاهش قیمت ها اثر خواهد گذاشت، اما احتمالا قیمت های ایران ایر هم از میانگین همیشگی بالاتر باشد.

سفر به ترکیه فقط برای مسافران خاص

محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه، در گفت وگو با شرق می گوید: درباره پروازها و تردد مسافران بین دو کشور، فعلا افرادی که کار ضروری در ترکیه دارند و همچنین دانشجویان، مقیمان، هیئت های تجاری و مسافران ترانزیت می توانند مستقیم به وسیله مرزهای زمینی یا پروازهای خطوط هوایی ایرانی به استانبول، وارد ترکیه شوند. بدیهی است درباره سفرهای سیاحتی، دو طرف فعلا عجله ای نداشته و منتظر ایجاد شرایط مساعد برای اطمینان از سلامتی گردشگران هستند. فرازمند همچنین درباره دیگر مرزهای ایران و ترکیه ادامه می دهد: ورود کامیون ها به ترکیه و بالعکس و ترانزیت از قلمرو دو کشور به مقصدهای دیگر به صورت عادی از مرز بازرگان- گوربولاغ در جریان بوده و برای افزایش پذیرش روزانه کامیون ها بین مقام های گمرک و وزارت راه دو کشور تماس ها و هماهنگی های بی وقفه در جریان است. به گفته او، تجربه دوره شیوع کرونا باعث توجه فزاینده به راستا ریلی برای حمل کالا شد و دو طرف علاقه مندند از این تجربه در شرایط عادی هم استفاده نمایند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

سازمان میراث فرهنگی: سازمان میراث فرهنگی، با وبسایت مجموعه میراث فرهنگی ایران همراه باشید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 مهر 1400 بروزرسانی: 8 مهر 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 5296

به "بلیت های هواپیمایی اوج گرفتند، پرواز 67 میلیون تومانی تهران-استانبول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلیت های هواپیمایی اوج گرفتند، پرواز 67 میلیون تومانی تهران-استانبول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید