شروع سامان دهی ستون های سنگی آپادانای شوش

به گزارش هیو بلاگ، مدیر پایگاه میراث جهانی شوش گفت: ساماندهی بقایای ستون های سنگی آپادانای شوش شروع شد.

شروع سامان دهی ستون های سنگی آپادانای شوش

به گزارش هیو بلاگ به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، بیژن حیدری زاده امروز دوشنبه 12 خردادماه 99 دراین باره گفت: ساماندهی و مستندنگاری ستون های سنگی کاخ آپادانای شوش در راستای حفاظت بیشتر از این آثار و بقایای تاریخی ارزشمند، طی پروژه ای در حال انجام است.

او ادامه داد: اجرای سایه بان روی بقایای ستون های سنگی این کاخ به منظور جلوگیری از آسیب و فرسایش بر اثر تابش آفتاب تابستان و باران در برنامه ساماندهی بقایای ستون های سنگی آپادانا گنجانده شده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش تأکید کرد: عمده مصالح سنگی کاخ آپادانا شامل قلمه ستون، پایهستون و سرستون در این دوره ساماندهی می شوند.

او با بیان این که ساماندهی ستون های سنگی آپادانا در شوش در چند فاز انجام خواهد شد، اضافه نمود: برای فاز نخست این پروژه مدت زمانی بین دو تا سه ماه پیش بینی شده است.

کاخ آپادانای شوش، قصر زمستانی شاهان هخامنشی و کاخ اصلی داریوش یکم بوده است. این کاخ به دستور داریوش پادشاه هخامنشی در حدود سال های 515 تا 521 پیش از میلاد در شوش (شهر باستانی) روی آثار و بقایای عیلامی بنا قرار گرفت. دیوارهای کاخ از خشت و ستون های آن از جنس سنگ است.

دیوارهای داخلی این کاخ با آجر لعاب دار پوشیده شده بود و دارای نقش های سربازان گارد جاویدان، شیر بالدار و گل نیلوفر آبی بوده است. بخش های مهمی از این کاخ در زمان اردشیر اول (461 پیش از میلاد) دچار آتش سوزی شد و در زمان اردشیر دوم (359 پیش از میلاد) بازسازی شد. انتها این کاخ مانند سایر کاخ های هخامنشی در زمان حملهٔ اسکندر به کلی ویران شد.

کاخ آپادانای شوش در حفاری های بین سال های 1311 تا 1314 از زیر خاک بیرون آورده شد و پس از 70 سال در تاریخ 10 مهر 1380 در آثار ملی ایران به شمارهٔ 3981 به ثبت رسید.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 3792

به "شروع سامان دهی ستون های سنگی آپادانای شوش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع سامان دهی ستون های سنگی آپادانای شوش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید