وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شد

به گزارش هیو بلاگ، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت کمک ودیعه مسکن را به ستاد ملی کرونا داده که ستاد در این باره تصمیم گیری خواهد کرد.

وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شد

به گزارش خبرنگاران، با شیوع ویروس کرونا از سال گذشته وزارت راه و شهرسازی دو برنامه را برای کمک به اقشار اجاره نشین در دستور کار قرار داد که در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید. یکی از این موارد پرداخت کمک ودیعه مسکن و دیگری تمدید قراردادهای اجاره بود. هر دو برنامه نیز با توفیق نسبی روبرو شد.

سال گذشته دولت گفت که مالکان اجازه ندارند مستاجران را بیرون کنند، مگر اینکه مستاجر خودش تمایلی به ماندن نداشته باشد. به صاحب خانه ها اجازه داده شد در تهران 25 درصد، سایر کلانشهرها 20 درصد و دیگر نقاط شهری 15 درصد به نرخ اجاره سالیانه بیافزایند. هرچند بخشنامه تمدید قراردادهای اجاره به دلایلی همچون آگاه نبودن بعضی مستاجران از حقوق قانونی خود و سوءاستفاده بعضی مالکان در مواردی عقیم ماند اما در بسکمک دیگر از موارد به اجرا رسید.

پرداخت وام کمک ودیعه مسکن موسوم به تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات نیز مصوبه دیگری بود که مردادماه سال 1399 در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد. این وام در تهران 50 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ 30 میلیون و در سایر شهرها 15 میلیون تومان با نرخ سود 13 درصد بود که به مستاجر پرداخت شد و کل مبلغ بعد از اتمام قرارداد اجاره به بانک مسترد می شود.

سال جاری نیز آنطور که محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام کرده، کمک ودیعه اجاره و تمدید اجاره ها به ستاد ملی کرونا پیشنهاد شده که در این باره ستاد ملی کرونا تصمیم گیری خواهد کرد. او توضیحات بیشتری درباره مبلغ وام اجاره در سال جاری ارایه نداده اما احتمال افزایش ارقام وجود دارد.

محمودزاده همچنین با بیان اینکه حدود 10 هزار واحد مسکن ملی آماده افتتاح است گفت: با توجه به اینکه بخشی از واگذاری ها به شکل واگذاری گروهی و کوچک مقیاس بوده است این اطلاعات در حال جمع آوری و نهایی شدن است که به زودی اطلاع رسانی خواهد شد. او چند روز قبل هم به خبرنگاران گفته بود: در آینده نزدیک مرحله دوم بهره برداری از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در تعدادی از استانها انجام می شود و تا سرانجام دولت چند مرحله افتتاح خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگاران، تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات یا همان وام کمک ودیعه اجاره به میزان 50، 30 و 15 میلیون تومان، از اوایل مردادماه 1399 در ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب شد و مهلت پرداخت آن تا سرانجام اسفندماه به اتمام رسید. سود این تسهیلات 13 درصد است. نحوه بازپرداخت آن بدین صورت است که در روش اول، گیرندگان وام (مستأجران) می توانند تسهیلات را یک ساله دریافت کنند و صرفا سود آن را ماهانه بپردازند و در سرانجام سال، اصل آن را پرداخت کنند. در روش دوم، متقاضیان می توانند وام را سه ساله دریافت کنند و در مدت 36 ماه اصل و فرع آن را به بانک بپردازند. مستاجران در تهران ماهانه 540 هزار تومان، کلانشهرها 320 هزار تومان و سایر شهرها 160 هزار تومان پرداخت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: heevblog.ir شناسه مطلب: 8171

به "وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام اجاره 1400 به ستاد کرونا پیشنهاد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید